تخمدان بخشی از سیستم تولید مثل زن است که نقش مهمی در روند بارداری دارد.

شما دو تخمدان دارید که در دو طرف بدن قرار دارند. هر ماه یک گروه تخمک در داخل تخمدان ها ایجاد می شود. حدود دو هفته قبل از قاعدگی، یک تخمک از بخشی از تخمدان به نام فولیکول آزاد می شود. در آن زمان، تخمک شروع به حرکت از طریق لوله های فالوپی به سمت رحم می کند. این تخمک تنها در حدود 12 تا 24 ساعت در یکی از لوله های فالوپ قرار می گیرد (این همان جایی است که تخمک می تواند توسط یک اسپرم بارور شود.) مایع منی مرد بطور متوسط ​​شامل 15-200 میلیون اسپرم است!

اسپرم از طریق واژن و رحم حرکت می کند و سپس به لوله های فالوپی راه می یابد و در صورتی که در دسترس باشد، تخمک را بارور خواهد کرد. سلول های اسپرم از نظر سرعت حرکت بسیار متفاوت هستند، بنابراین حرکت به سوی یک تخمک می تواند از 30 دقیقه تا چند روز طول بکشد.

این فرایند بطور کل تقریبا دو هفته قبل از قاعدگی شما اتفاق می افتد. اگر تخمک توسط اسپرم بارور نشود، به سوی رحم می روند و به همراه لایه ضخیمی از رحم که در حال توسعه است از هم جدا می شوند. این ماده در طول دوره قاعدگی از بدن خارج می شود.

هنگامی که اسپرم وارد تخمک شد، ساختار آن را تغییر می دهد به طوری که هیچ اسپرم دیگری نمی تواند وارد آن شود. در عرض 24 ساعت، تخمک حاصل شده، تقسیم می شوند و این باعث تولید سلول های بسیاری می شود. تخمک به مدت 3 یا 4 روز قبل از حرکت به سمت رحم در لوله های فالوپ باقی می ماند.

در مرحله بعدی تخمک های بارور شده به دیواره رحم متصل می شوند. بسیاری از زنان متوجه خونریزی اندک (یا لکه بینی) در طول این مدت می شوند. یکی دیگر از ویژگی های مهم این مرحله بارداری این است که یک هورمون به نام گونادوتروپین کوریونیک (hCG) را می توان در خون یا ادرار تشخیص داد و این کار آزمایش های بارداری است که نشان می دهد اکنون یک خانم باردار است و 9 ماه انتظار شیرین شروع می شود.

آشنایی با بهترین مکمل‌های افزایش باروری  به شما کمک خواهد کرد که با تقویت تخمک ها و اسپرم سریع تر به این نتیجه برسید.

باردار شدن بدون رسیدن به ارگاسم امکان پذیر است؟

ارگاسم اوج لذتی است که در رابطه جنسی اتفاق می افتد که هم مردان و هم زنان تجربه می کنند. با این حال، بارداری می تواند حاصل رابطه جنسی باشد که در آن ارگاسم بوجود نیامده باشد.

در مردان، ارگاسم با انزال مایع منی از آلت تناسلی همراه است، اما مایع قبل از انزال از آلت تناسلی ممکن است سطح پایینی از اسپرم را که قابلیت باروری را دارد، داشته باشد. اما در زنان، هیچ ارتباطی بین ارگاسم و بارداری وجود ندارد. اگر حتی زن در طول یا در پایان رابطه جنسی به ارگاسم نرسد، باز می تواند حاملگی را تجربه کند.

روزهای شانس در بارداری

برخی از روش‌ها فقط در زمانی می توانند روز تخمک گذاری را شناسایی کنند که تخمک گذاری قبلا رخ داده  باشد، بنابراین ارزش چندانی در کمک به یک زن برای باردار شدن در این دوره وجود ندارد.

تست های تخمک گذاری، آسان ترین روش برای شناسایی هورمون های مهم بارداری از طریق نمونه ادرارهستند. این تست ها، در تشخیص افزایش LH، حداقل در 99٪ موارد، دقیق هستند و می توانند شش روز باروری را در طول هر دوره ماهیانه که احتمال بارداری در آن روزها بیشتر می باشد را شناسایی کنند.

همچنین اگر دوره قاعدگی منظمی دارید، می توانید خیلی دقیق، زمان تخمک گذاری را در طول هر دوره پیش بینی کنید. شما باید طول دوره ماهیانه خود را حداقل به مدت چند ماه ثبت کنید. در هر دوره منظم قاعدگی، تخمک گذاری معمولا بین 12 تا 16 روز قبل از شروع دوره بعدی پریود، صورت می گیرد. با این حال، روزی که حقیقتا تخمک گذاری اتفاق می افتد، می تواند با روز های بین دوره های ماهیانه و حتی با یک دوره منظم قاعدگی متفاوت باشد.

در مطالعاتی که اخیرا انجام گرفته است، روش محاسبه با تقویم، برای پیش بینی دقیق و درست روزهای باروری در سه دوره از چرخه قاعدگی، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بارداری ماندنی و غیر ماندنی

بارداری ماندنی، زمانی اتفاق می افتد که جنین به مرحله ای از زندگی خود برسد که در شرایط عادی، قادر به زنده ماندن در خارج از رحم باشد. حاملگی زیست پذیر، به عوامل بسیاری چون؛ سن بارداری، وزن هنگام تولد، مداخلات تکنولوژیکی و جنسیت جنین بستگی دارد.

پزشکان بطور ایده آل، بر اساس داوری های بالینی خود؛ حاملگی هایی را زنده تلقی می کنند که جنین تا هفته 22 تا 25 بارداری ماندنی بماند. اما هر پزشکی به درستی نمی تواند این مرحله از بارداری را تشخیص دهد. علاوه بر این، هر فرد باردار متفاوت از دیگری است، به این معنی که عوامل دیگری نیز در زنده مانی جنین دخیل اند.

زمانی که احتمال زنده ماندن جنین یا رشد او وجود نداشته باشد، بارداری ، غیر زنده تلقی می شود. نتیجه می تواند یک جنین دفع شده یا یک جنین زنده با محدودیت عدم امکان زنده ماندن در خارج از رحم باشد.

بارداری غیر ماندنی، در هفته های اولیه، می تواند منجر به سقط جنین عمدی یا غیر عمدی شود. خونریزی و درد، علائم معمول یک حاملگی غیر زنده است. تشخیص بیشتر از طریق اولتراسونوگرافی لگن و اندازه گیری hCG سرم خون انجام می شود.

عوامل زیر حاملگی غیر زنده یا ناموفق را تعیین می کنند. این موارد؛ از طریق اسکن بررسی می شوند .

 • نداشتن ضربان قلب و CRL بیشتر یا برابر با 7 میلی متر.
 • نبود جنین و قطر متوسط ​​کیسه بارداری بیشتر یا برابر با 25 میلی متر.
 • پس از گذشت 11روز از اسکن، هیچ جنین و ضربان قلبی- که نشان دهنده ی کیسه زرده و کیسه ی بارداری باشد- وجود نداشته باشد.
 • بعد از سپری شدن دو هفته از اسکن، هیچ جنین و ضربان قلبی وجود نداشته باشد که نشان دهنده کیسه بارداری- نه یک کیسه زرده- باشد.

رژیم تقویت کننده بارداری

رژیم تقویت کننده بارداری شامل غذاهایی است که سیستم تولید مثل را با تنظیم تخمک  گذاری و بالا بردن احتمال لقاح تقویت می کند. این غذاها شامل مواد مغذی می باشد که برای ایجاد تعادل هورمونی در تخمک ها و اسپرم ها ضروری است. داشتن رژیم غذایی باروری نقش مهمی در شروع روند بچه دار شدن سا لم و سلامت ایفا می کند.

 • بتاکاروتن: یک ماده غذایی گیاهی برای تنظیم هورمون ها و بالابردن سطح باروری در مردان
 • ویتامین B: تقویت تخمدان ها در زمان تخمک گذاری و جلوگیری از سقط جنین.
 • فولیک اسید برای جلوگیری از اختلالات عصبی نوزادان متولد شده مفید است.
 • اسید ویتامین C: کمک به زنان در جذب پروژسترون در زمان مشکلات فاز لوتئال
 • ویتامین D: کمک به باروری هم برای مردان هم زنان، درمان انواع اختلالات باروری مانند فیبروید رحم و PCOS در زنان و تقویت فاکتورهای مهم منی جهت باروری در مردان.
 • ویتامین E: تقویت سلامت تخمک ها و اسپرم ها
 • آهن : جلوگیری از احتمال ناباروری تخمک ها
 • اسید چرب امگا-3: افزایش تعداد اسپرم ها و تحرک آنها و همچنین افزایش جریان خون در رحم
 • آنتی اکسیدان: جلوگیری و درمان ناباروری
 • روی و سلنیوم: افزایش کیفیت اسپرم ها
 • لبنیات پرچرب: کاهش خطر ناباروری تخمک ها

تمام این مواد مغذی را می توان در سبزیجات، میوه ها، آجیل ها، غلات و محصولات لبنی پیدا کرد.

در حالی که برخی از مواد غذایی به بارور شدن کمک می کند بعضی دیگر تاثیرات منفی بر روی سیستم بارداری دارد. اگر در حال برنامه ریزی برای باروری هستید باید از خوردن برخی از غذاها که منجر به کاهش احتمال باروری می شود اجتناب کنید. ما در اینجا لیستی از این غذاها را برای شما ارائه می کنیم:

 • غذاهایی که سموم کشاورزی بر روی آنها باقی مانده باشد مانند توت فرنگی، اسفناج، فلفل یا انگور که احتمال باروری را کم می کند.
 • غذاهای دریایی مانند اره ماهی، کوسه ماهی و کاشی ماهی که مقدار جیوه در آنها بالا است. میزان بالای جیوه به سقط جنین و ناباروری می انجامد.
 • غذاهایی که چربی ترانس بالایی دارند مثل غذاهای پخته شده با روغن، غذاهای سرخ شده و فرآوری شده که به ناباروری تخمک ها می انجامد.
 • مصرف بالای کربوهیدرات ها نیز منجر به ناباروری می شود. در مقابل مصرف کم کربوهیدرات نیز با تاثیر بر روی میزان انسولین و تستسترون به ناباروری می انجامد. غذاهای با میزان کربوهیدات تصفیه نشده پایین مانند غذاهای شیرین و غلات فرآوری شده میزان قند خون را بالابرده و باروری را کاهش می دهد.
 • مصرف بالای کافئین به سقط جنین و افزایش خطر ناباروری می انجامد.
 • نوشیدن مواد الکلی و مصرف دخانیات تاثیرات منفی بر روی باروری دارد.
 • محصولات سویا شامل استروژن گیاهی است که به ناباروری کمک می کند.

سقط مکرر

سقط مکرر اصطلاحی است که به زنی گفته می شود که 3 یا بیشتر سقط جنین را پشت سر هم تجربه کرده باشد. میزان اضطراب زنانی که سقط جنین را تجربه می کنند می توانند به سطحی شبیه به مواردی که در بیماران سرپایی روانی دیده می شود برسند.

داشتن یک سقط جنین می تواند به اندازه کافی ویران کننده باشد، اما داشتن یکی پس از دیگری غالباً یک تجربه بسیار آسیب زا است. فکر کردن در مورد تلاش دوباره می تواند مانند یک مبارزه بیهوده باشد، با این که بسیاری از زوج ها انتظار دارند که قبل از شروع بارداری ضرر دیگری را تجربه کنند. هر نوع حاملگی در آینده پر از امید خواهد بود اما همچنین دارای سطح اضطراب زیادی است. تحقیقات در مورد دلیل احتمالی سقط مکرر پس از سومین سقط مکرر توصیه می شود.

دلایل احتمالی زیادی برای سقط مکرر وجود دارد، از جمله:

 • مشکلات ژنتیکی و هورمونی
 • نقص عفونت و ترومبوفیلی (لخته شدن خون)
 • مشکلات رحم
 • ضعف دهانه رحم

 

علائم سقط جنین

شایع ترین علامت سقط جنین خونریزی واژن است. این می تواند از لکه بینی سبک یا ترشحات قهوه ای گرفته تا خونریزی شدید و خون یا لخته های قرمز روشن متفاوت باشد. ممکن است خونریزی چندین روز طول بکشد.

با این حال، خونریزی واژن سبک در سه ماهه اول (3 ماه اول) بارداری نسبتاً شایع است و لزوماً به معنای سقط جنین نیست.اگر خونریزی واژن دارید، در اسرع وقت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

اگر 3 یا بیشتر سقط جنین را پشت سر هم داشته باشید (سقط مکرر) و نگران بارداری فعلی خود هستید، می توانید برای ارزیابی سریع به بخش بارداری اولیه مراجعه کنید. یک واحد بارداری زودرس در نزدیکی خود پیدا کنید.

علائم دیگر سقط مکرر جنین عبارتند از:

 • گرفتگی و درد در قسمت تحتانی شکم شما
 • ترشح مایعات از واژن شما
 • ترشح بافت از مهبل(واژن)شما
 • دیگر علائم بارداری مانند احساس بیمار بودن و حساسیت به پستان را تجربه می کنید

بارداری بعد از 35 سالگی

اگر شما بیش از ۳۵ سال سن دارید، برای اینکه بارداری بی خطری داشته باشید موارد زیر را در نظر بگیرید:

قبل از اینکه بخواهید حتی تصور کنید که باردار شوید و یا حتی پیش از اقدام به نزدیکی به منظور حاملگی، باید از سلامت عمومی بدن خود مطمئن باشید. پیش از اقدام به نزدیکی برای بچه دار شدن، حتما ویتامین های پریناتال را گرفته و مصرف کنید.

این مکمل ها را با مصرف روزانه دست کم ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک شروع کنید. تا از بروز نقص مادرزادی در لوله عصبی پیشگیری شود.

اگر در سنین بالاتر می‌خواهید باردار شوید، برای بررسی و چکاپ کامل خود حتما و حتما  قبل از بارداری در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

ارائه دهنده خدمات درمانی شما، می تواند به شما در یافتن بهترین ویتامین پریناتال قبل از تولد کودک کمک کند. او همچنین قادر خواهد بود به سؤالاتی در مورد رژیم غذایی بارداری، ورزش ایمن قبل از تولد و سایر عوامل محیطی که باید طی ۹ ماه آینده از آنها دوری کنید، پاسخ دهد.

زمانی که صحبت از خطرات حاملگی در سنین بالا می شود، منظورمان این نیست که دقیقا هر شخصی بخواهد در این سن و سنین بالاتر باردار شود حتما با چنین مشکلاتی روبرو می شود. بلکه منظور این است که خطرات و مشکلات موجود در طی دوره بارداری برای این افراد بیشتر است. و این افراد، بیشتر از بانوان جوانتر احتمال دارد با چنین خطراتی مواجه شوند.

زنان مسن تر برای اینکه بتوانند صاحب فرزند شوند، باید تحت مراقبت های بیشتری قرار بگیرند. و حتما پیش از اقدام به بارداری، باید تحت آزمایش ها و تست های تخصصی بیشتر قرار بگیرند.

 

 

برچسب‌ها
 • داروخانه دکتر رضوی پور
 • 1399-05-04
 • 633 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه