سرطان پوست شایعترین سرطانهای انسانی است. در سال 2020 پیش بینی می شود بیش از 100000 نفر در ایالات متحده مبتلا به نوعی از این بیماری شوند و پیش بینی می شود تقریباً 7000 نفر به علت این بیماری از دنیا بروند.

سرطان هنگامی اتفاق می افتد که سلولهای عادی دچار تغییر و تحول شوند و بدون کنترل های طبیعی رشد و تکثیر یابند. سرطان پوست که در اثر تشکیل سلولهای بدخیم در بافت پوست ایجاد می شود شایع ترین نوع سرطان است.
این بیماری در اثر قرار گرفتن در معرض نور UV یا سیگار کشیدن ایجاد می شود. بنابراین، جلوگیری از چنین عواملی برای پیشگیری ضروری است. اصول اولیه سرطان پوست به این صورت است که با تکثیر سلول ها، توده ای به نام تومور تشکیل می شود.
تومورها تنها در صورتی که بدخیم باشند سرطانی هستند. این بدان معنی است که به دلیل رشد کنترل نشده آنها، بافتهای همسایه (به خصوص گره های لنفاوی) را مورد حمله قرار می دهند.

تومورها همچنین ممکن است از طریق جریان خون به اندامهای از راه دور سفر کنند. این روند حمله و گسترش به اندامهای دیگر متاستاز نامیده می شود.
تومورها با حمله به فضای آنها و گرفتن اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن و عملکرد، بافتهای اطراف را تحت الشعاع قرار می دهند.

انواع سرطان پوست

1. سرطان سلول بازال (BCC)

این بیماری شایع ترین نوع است و شیوع آن بیش از 4.3 میلیون در سال در ایالات متحده است. بر سلولهای اپیدرمال کراتینوسیت پوست تأثیر می گذارد.

2. سرطان سلول سنگفرشی (SCC)

این دومین نوع متداول است که هر سال 1 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. شبیه به BCC ، SCC ناشی از کراتینوسیتهای غیر طبیعی است.

3. ملانوما

سالانه بیش از 45 هزار ملانوم تشخیص داده شد که 19 مورد در هر 100000 نفر بود. این نوع سرطان در ملانوسیت ها شروع می شود سلول هایی هستند که رنگدانه پوست تولید می کنند.
چندین نوع سرطان پوست دیگر وجود دارد مانند سرطان سلول نادر و تهاجمی مرکل (MCC)، اما آنها بسیار کمتر اتفاق می افتند.
شیوع سرطان سلول مرکل تقریباً 3000 مورد در سال است. در ابتدا تصور می شد که از سلول های مرکل، که درگیر در حس لمس هستند باشد اما اکنون تصور می شود که احتمالاً از سلولهای بنیادی پوست ناشی می شود.
اگر زود تشخیص داده شود میزان درمان بیشتر سرطان های پوست بسیار عالی است. با این حال، تشخیص تاخیر بالقوه می تواند کشنده باشد.

10 عامل سرطان پوست

تقریباً تمام سرطان های سلولی بازال و چرخه ای و اکثریت غالب ملانوم ها می توانند با اشعه ماوراء بنفش (UV) از خورشید مرتبط باشند.

اشعه ماوراء بنفش، DNA را در سلول های پوست آسیب می رساند باعث جهش های ژنتیکی (نقص) می شود. این جهش ها باعث می شود که سلول های غیر طبیعی پوست به سرعت تکثیر شوند و تومورهای بدخیم ایجاد شود.

علت های عمده سرطان پوست عبارتند از :

1. قرار گرفتن بیش از حد در معرض UV

2. افزایش سن

3. جنسیت(مردان بیشتر از زنان آسیب پذیر هستند)

4. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی 

5. مشکلات پوستی

6. وراثت

7. ویروس ها

8. سیگار کشیدن

تفاوت بین لکه طبیعی پوست و یک لکه بدخیم پوست

گاهی اوقات تمایز ضایعات طبیعی پوست و بدخیمی ها دشوار است. برخی از سرنخ هایی که ممکن است ضایعه بدخیم باشد عبارتند از:

عدم بهبودی
خون ریزی
زخم شونده
پوسته پوسته شدن (اسکالینگ)

برخی از ضایعات خوش خیم ممکن است این خصوصیات را نداشته باشند زیرا با التهاب مزمن ملتهب شده اند. معاینه پوست توسط یک متخصص پوست برای تعیین تفاوت بین این دو توصیه می شود.
ABCDEs (عدم تقارن، مرز، رنگ، قطر و برآمدگی) اغلب برای ارزیابی ضایعه رنگدانه استفاده می شود. بیشتر خال ها همگن هستند (همه یک رنگ، معمولاً قهوه ای) با مرزهای صاف.
با این حال، ملانوماها می توانند نامتقارن، دارای مرزهای نامنظم و دارای رنگ های زیادی باشند. آنها می توانند از اندازه یک پاک کن مداد بزرگتر باشند و با گذشت زمان در حال تکامل هستند. از آنجا که تشخیص اولیه مهم است یک ضایعه با هر یک از این خصوصیات باید توسط متخصص پوست ارزیابی شود.

جلوگیری از سرطان های پوستی

محافظت در برابر آفتاب روشی شماره یک برای جلوگیری از سرطان های پوستی است.
از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 و ترجیحاً با 5% یا بیشتر اکسید روی به عنوان یکی از ترکیبات فعال استفاده کنید و هر 2 – 3 ساعت در زمان خارج از خانه تکرار کنید.
از لباس های محافظ، کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
از برنزه کردن در محیط های بسته استفاده نکنید.
برای بیمارانی که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند نشان داده شده که نیکوتین آمید خوراکی به میزان 500 میلی گرم دو بار در روز در مدت 12 ماه 23 درصد بیشتر بروز سرطان پوست غیر ملانومی را کاهش می دهد. ز آنجا که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش عامل اصلی سرطان های پوستی است بهتر است از پوست خود در معرض آفتاب محافظت کرده و از برنزه شدن در محیط سربسته خودداری کنید.
علاوه بر این، در حالی که برای درمان سرطان پوست تحت درمان قرار می گیرید انجام اقدامات مراقبت از خود برای کاهش عوارض جانبی درمان و افزایش قدرت ایمنی بدن ضروری است.

جراحی سرطان پوست

درمان سرطان پوست مانند هر نوع سرطان دیگری ممکن است نیازمند جراحی برای برداشتن غدد سرطانی باشد. جراح پلاستیک می‌تواند با روش‌های ویژه، ضایعات سرطانی و سایر ضایعات پوستی را بردارد به نحوی که سلامت و ظاهر  حفظ شود.

اگرچه هیچ جراحی بدون جوشگاه نیست، ولیکن جراح پلاستیک تلاش می‌کند تا سرطان پوست را بدون ایجاد تغییر چشمگیر در ظاهر درمان نماید. برای بعضی از افراد، جهت حصول بهترین نتیجه باید بیش از یک بار جراحی انجام داد.

خطرات احتمالی جراحی سرطان پوست عبارتند از:

 • خونریزی (هماتوم).
 • عفونت.
 • اشکال در ترمیم برش‌ها.
 • خطرات بیهوشی.
 • جوشگاه نامطلوب.
 • عدم قطعیت آزمایش مقطع منجمد (آسیب شناسی).
 • عود سرطان پوست.
 • گسترش عمومی سرطان پوست.
 • تغییر در حس پوست.
 • نامنظمی طرح پوست.
 • تغییر رنگ پوست و تورم.
 • حساسیت به نوار چسب، نخ بخیه، فرآورده‌های خونی، داروهای موضعی یا تزریقی.
 • آسیب به عناصر عمقی از قبیل اعصاب، عروق خونی، عضلات و وریدها که ممکن است موقت یا دائم باشد.
 • درد که ممکن است طولانی مدت باشد.
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد.

درمان

جراح می‌تواند سرطان پوست را با برداشتن پوست سرطانی و بازسازی ظاهر طبیعی آن درمان نماید. ولیکن بعضی از انواع سرطان پوست ممکن است نیاز به درمان‌های اضافی از قبیل رادیوتراپی داشته باشند. پزشک ، هر نوع توصیه لازم در مورد پیگیری درمان را به بیمار ارائه خواهد داد.

بازسازی می‌تواند ظاهر طبیعی‌تری به بیمار مبتلا به سرطان بدهد ولیکن هیچ نوع بازسازی کاملا بدون نقص نیست. همواره جوشگاه‌های قابل رویت در محل برش‌ها باقی خواهد ماند.که البته جای نگرانی ندارد و با استفاده از محصولات تخصصی در این زمینه می توان این آثار را محو یا کم رنگ ساخت.

به علاوه ممکن است تغییرات قوام، رنگ یا سایر تغییرات مشهود در محل بازسازی شده دیده شوند. گاهی اوقات درمان سرطان پوست سبب ایجاد بدشکلی خواهد شد. اگرچه تلاش برای بازگرداندن ظاهر پوست حتی الامکان به حالت طبیعی خود صورت می‌پذیرد ولیکن مهمترین مسئله آن است که سرطان کاملا درمان شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه