با آغاز 30 سالگی و شروع فصل جدیدی در زندگی ، پوست احتیاج به مراقبت ویژه‌ای پیدا می‌کند و به این دلیل که به‌تدریج تولید کلاژن و الاستین در لایه درم (دومین لایه پوست) با سرعت و کیفیت پایین‌تری انجام می‌گیرد.

چنانچه در شروع دهه 30 سالگی خود هستید لازم است که استفاده از محصولات مراقبت از پوست را به شکلی ویژه انتخاب کرده و همچنین در انتخاب محصولات پوست و موی خود وسواس بیشتری داشته باشید.

معمولاً چروک شدن پوست از دهه سوم زندگی شروع می‌شود و به تدریج با پیشروی سن به سمت کهن‌سالی، سرعت بروز چین و چروک‌ها و عمق‌شان افزایش می‌یابد.

روند پیری و ایجاد چین و چروک پوست، یک فرایند کاملاً اجتناب ناپذیر است که برای هر فرد اتفاق می‌افتد. با این حال می‌توان با رعایت برخی مسائل یا استفاده از محصولات بهداشتی درمانی تأثیر گزار، این فرایند را به تعویق انداخت و یا سرعت آن را کند کرد. رعایت مسائلی مانند پیروی از رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی تازه، عدم استعمال دخانیات، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، استفاده از محصولات مناسب ضد چین و چروک سبب به تعویق افتادن فرایند چروک شدن و پیر شدن پوست می‌شود.

پیر شدن پوست

روند پیر شدن پوست، هر سه لایه پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با افزایش سن، غدد سباسه (غدد چربی)، سبوم (چربی) کمتری تولید می‌کنند و در نتیجه پوست خشک تر می‌شود. با خشک شدن، پوست مستعد بروز چین و چروک خواهد شد.

تغییرات در لایه میانی پوست (لایه درم) به‌صورت کاهش تولید پروتئین الاستین و کلاژن خواهد بود. بیش از ۲۵ نوع کلاژن در کل بدن وجود دارد و در واقع ۳۰ درصد از کل پروتئین بدن و ۷۰ درصد از کل پروتئین پوست را تشکیل می‌دهد.

کلاژن هم در درون و هم در خارج از سلول وجود داشته و نقش مهمی در هر دو ساختار خارجی و درونی سلول دارد. کلاژن و الاستین با همکاری یکدیگر از بافت‌های بدن حفاظت و نگهداری می‌کنند، الاستین باعث انعطاف‌پذیری بافت‌ها و کلاژن باعث سفتی و محکم بودن آن‌ها می‌شود.

ترکیب کلاژن و الاستین در اکثر قسمت‌های بدن (استخوان‌ها، زردپی، رگ‌های خونی و …) بسیار مهم است. کلاژن همراه با کراتین نیز به داشتن پوستی سالم، قوی و نرم کمک می‌کند. همان‌طور که سن افراد بالا می‌رود و میزان کلاژن پوست کاهش می‌یابد، چین و چروک‌های پوست نیز افزایش می‌یابند؛ به همین علت متخصصان پوست به افراد توصیه می‌کنند از روش‌ها یا محصولاتی استفاده کنند که پوست را تحریک کرده و باعث تولید کلاژن توسط سلول‌های پوستی شود.

نگهداری روزانه از پوست

  • اگر پوستتان خشک است فقط شب‌ها و در غیر این صورت صبح و شب صورتتان را با پاک کننده مناسب پوست خود تمیز کنید. این پاک کننده می‌تواند به صورت تونر (بدون نیاز به آبکشی)، شیرپاک‌کن و یا شوینده فوم باشد.
  • صبح و شب از مرطوب‌کننده مناسب با پوست خود استفاده کنید. رطوبت رسان‌هایی حاوی SPF برای استفاده روزانه و سرم یا کرم‌های شب که نفوذ عمقی و قدرت بازسازی و درمانی بیشتری دارند برای شب‌ها توصیه می‌شود.
  • هر شب استفاده از کرم دور چشم را در برنامه مراقبت از پوست خود بگنجانید. این امر علایم خستگی، حلقه قهوه‌ای و چروک‌های احتمالی را از بین خواهد برد.
  • اگر رطوبت رسان روز یا کرم پودرتان حاوی SPF نیست، حتماً قبل از خروج از خانه از ضد آفتاب استفاده کنید.
  • استفاده میزان مناسب آب در طول روز و رژیم غذایی سالم و استفاده از میوه و سبزیجات تازه به زیبایی و سلامت پوست کمک می‌کند.

نگهداری هفتگی از پوست

  • هفته‌ای یک بار و اگر پوستتان چرب است دو بار از شوینده و پاک کننده های مناسب پوست خود استفاده کنید. این امر ضمن پاک‌سازی پوست، علایم خستگی را از بین برده و به جذب بیشتر و بهتر محصولات درمانی بسیار کمک می‌کند.
  • استفاده هفتگی از ماسک لیفتینگ، احیاکننده و یا آب‌رسان نیز بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.

 افتادگی و شل شدن پوست

بسیاری از افرادی که پوستشان می‌افتد و آویزان می‌شود، تصور می‌کنند این مشکل راه‌حلی ندارد و آن را ناشی از روند طبیعی افزایش سن می‌دانند. در نتیجه هرچه سن بیشتر می‌شود، منتظر افتادگی پوست می‌مانند و کاری به کارش ندارند؛ در صورتی که متخصصان پوست و مو می‌گویند عوامل مختلفی در بروز این وضع تأثیر می‌گذارد و با کنترل آنها می‌توان شل شدن و افتادگی پوست را به تعویق انداخت. البته آنها روش‌های درمانی خاصی هم برای افتادگی پوست پیشنهاد می‌کنند که به کمک آن، فرد می‌تواند استحکام و زیبایی پوستش را حفظ کند.

گرچه روش‌های بسیاری وجود دارد که افراد از آن برای حفظ طراوت و بهبود ظاهر پوست خود بهره می‌برند اما همواره می‌توان از روش‌های طبیعی بی‌ضرر و کم هزینه برای داشتن پوستی سفت استفاده برد. برخی از این روش‌های تأیید شده شامل موارد زیر است:

مطالعه مقاله کرم‌های لیفتینگ صورت و معرفی بهترین برند کرم‌های لیفتینگ صورت به شما برای آشنایی با این محصولات کمک خواهد نمود.

 

آشنایی با ضد چروک‌ها

چروک‌های دینامیک یا خطوط بیانی

این چروک‌ها در حالت استراحت پوست، بر روی آن مشاهده می‌شوند. این چروک‌ها عمدتاً معلول عوامل مضر و آسیب‌رسان خارجی نظیر آفتاب هستند و در نتیجه تغییر بافت اصلی پوست ایجاد می‌شوند. به همین دلیل به درمان با ترکیبات اسیدهای میوه و AHA، روش لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی برای نوسازی پوست به خوبی پاسخ می‌دهند.

چروک‌های استاتیک

این نوع از چروک‌ها در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط و عوامل آسیب‌رسان داخلی هستند. این چروک‌ها معمولاً در یک سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند. چروک‌های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروک‌های پاکلاغی یا پنجه کلاغی، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم ناحیه میانی صورت از این نوع هستند.

کرم های ضد چروک‌ موضعی می‌توانند بر هر ۲ نوع چروک مؤثر باشند و با لایه‌برداری از سطح پوست و کلاژن سازی، چروک‌های پوست را بهبود بخشند. توجه داشته باشید که کرم‌های ضد پیری متفاوت هستند. آنها به سن  بستگی دارند: ۳۰-۲۴ سال، ۴۰-۳۰ سال، ۵۰-۴۰ سال و بالاتر. سن و نوع پوست شما شاخص‌های اساسی، برای انتخاب کرم مورد نیاز شما است.

همان‌طور که پوست چرب و ترکیبی شما با بالا رفتن سن به یک پوست خشک تبدیل می‌شود، به مواد مغذی بیشتری نیز نیاز دارد. ضدچروک‌ها همچنین می‌توانند به پیشگیری از چین‌وچروک بیشتر کمک کنند. اگرچه آنها در واقع چین‌وچروک را از بین نمی‌برند ولی با اثر کلی روی پوست می‌توانند جلوه آنها را کمتر کنند. کرم‌های ضد چروک از راه‌های مختلف عمل می‌کنند. برخی از ضد چروک‌ها با پر کردن عمق چین و چروک‌ها عمل می‌کنند، که نتیجه آن کاهش جلوه چروک‌هاست. بسیاری از کرم‌های ضد چروک با روند بازسازی طبیعی پوست کار می‌کنند. ضد چروک‌ها ممکن است تولید کلاژن یا سایر مواد طبیعی در داخل پوست را تحریک کنند. همچنین می‌توانند اثربخشی آنتی‌اکسیدان‌ها را درون پوست افزایش دهند.

تاثیر ویتامین‌ها بر سلامت پوست

کمبود ویتامین‌ها می‌تواند سبب از بین رفتن سلول‌های پوست شده و اگر ویتامین‌های مورد نیاز به آن نرسد لکه‌های تیره و چین‌وچروک ایجاد می‌شود.

تحقیقات مختلف نشان داده است که بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی اگر از طریق رژیم غذایی مناسب جذب بدن شوند بر ظاهر و زیبایی پوست تأثیر مثبت گذاشته، همچنین این ویتامین‌ها به سلامت عمومی بدن (به‌خصوص در خانم‌ها) کمک می‌کند.

ویتامین‌های مورد نیاز بدن باید به‌صورت روزانه مصرف شوند. برای این منظور می‌توانید از مولتی ویتامین استفاده کنید. البته بهتر است نیاز بدن را با خوردن میوه و سبزیجات تازه که غنی از ویتامین‌پها و مواد معدنی هستند تأمین کرد و به‌جای اینکه مقدار زیادی از یک میوه میل کنید بهتر است به‌اندازه کافی از میوه‌های مختلف در طول روز استفاده کنید. بیشتر مردمی که در ظاهر سالم به نظر می‌رسند دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند.


داشتن پوست سالم و شاداب تأثیر چشمگیری هم در روحیه افراد دارد و هم می‌تواند آنها را جوان‌تر و شاداب‌تر نشان دهد. با رعایت کردن موارد زیر می‌توانید پوست سالم و شادابی داشته باشید.

ماهی بیشتر بخورید

از دخانیات و مصرف الکل خودداری نمایید.

خوب بخوابید.

ورزش کنید.

از اسکراب و لایه‌بردارها مناسب پوست خود استفاده نمایید

محصولات حاوی ویتامین C را امتحان کنید

تغذیه صحیح و گوارش سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه