این روزها تمام جهان درگیر کروناست و صدر اول اخبار جهان اختصاص به کوئید19 دارد و مقالات بسیاری در خصوص این ویروس جهانی نوشته شده است تا آگاهی ما را نسبت به شناخت کرونا، راههای پیشگیری و درمان موفق تر آن بالا ببرد. هرچند که در ابتدا بیشتر علائـم تنفـسی ایـن بیمـاری مـورد توجه بوده است اما اکنون مقـالات متعـددی در مورد  یافتـه هـای پوسـتی ایـن بیماری توسط پزشکان ارائه شده است که نشان از اهمیت این موضوع دارد.

ما نیز در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور درباره یافته های پوستی کرونا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انواع مشکلات پوستی کرونا

در طی تحقیقات پزشکان حدود 20 درصد از بیماران کرونا در ایتالیا نوعی التهابات پوستی را گزارش داده اند. التهاباتی نظیر :

  • قرمزی روی بدن
  • کهیر گسترده
  • تاول شبیه آبله مرغان

پزشکان اخیراً دریافتند که بیمارانن کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه شهر نیویورک نوع دیگری از نشانه‌های پوستی را داشتند که ممکن است به خاطر افزایش لخته شدن خون باشد که در بیماران با شرایط حاد دیده می‌شود. 

انگشتان پا و کرونا

یکی از اصطلاحات رایج کرونا که در حال عمومیت یافتن است انگشت پای کوئیدی می باشد. نوعی برجستگی یا زخم قرمز یا بنفش که روی انگشت پا در بیماران کرونا ظاهر شده که شبیه به کهیر است . البته در بیمارانی نیز این نوع زخم روی انگشتان دست و کف پا نیز رویت شده است.

زخم های مشابه با این زخم انگشتان کوئیدی در سرمای شدید نیز روی بدن بزرگسالان ایجاد خواهد شد.

کهیر در بیماران کرونا

در تعدادی از بیماران کرونا بیماری به شکل کهیر خود را بروز نموده است. خارش ناگهانی بدن، التهابات و قرمزی پوست و برجستگی های بزرگ یا کوچک صورتی در بدن که به یکباره طاهر شده و گسترش پیدا میکند . کهیر یکی از شایعترین مشکلات پوستی است و هنوز پزشکان به طور قطع نمیتوانند آن را از نشانه های کرونا اعلام کنند اما با وجود همه گیری این بیماری بهتر است در صورت بروز چنین مشکلاتی مراقبت های ویژه اعمال شده و از بیمار مورد نظر آزمایش به عمل آید.

علاوه بر این در تعدادی از بیماران مبتلا به کوئید19 پس از تشخیص بیماری علائمی نظیر کهیر مشاهده شده است که احتمال میرود به دلیل حساسیت به آنتی بیوتیک ها باشد. در هر صورت همچنان پزشکان معتقدند کهیر و مشکلات پوستی نمیتواند دلیل بر وجود ویروس کرونا باشد اما باید نسبت به آن آگاه بود.

قرمز شدن سفیدی چشم در بیماران کرونا

در بیماران وخیم کرونا و یا در اواخر بیماری افرادی که به شکل ملایم تر و سبک تر درگیر این بیماری شده اند التهاب یا قرمزی در قسمت سفیدی چشم مشاهده میگردد.

قرمزی چشم التهاب غشاء چشم است که به دلایل عفونی یا حتی غیر عفونی رخ می‌دهد. البته این مشکل در افرادی که حساسیت فصلی داشته و یا درگیر آلرژی میباشند نیز دیده می‌شود و یا ممکن است بر اثر حساسیت به موادی از قبیل مواد آرایشی، عطر یا داروها نیز رخ دهد.

چرا پوست در کرونا درگیر میشود؟

برخی از مشکلات پوستی ایجاد شده در بیماری کرونا از خود ویروس نیست، بلکه ناشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس است.

تحقیقات نشان می‌دهد برخی از مشکلات پوستی کرونا ممکن است در اثر فعال شدن بیش از حد بخشی از سیستم ایمنی بدن باشد که به عنوان پاسخ “مکمل” شناخته می‌شود. این پاسخ منجر به آسیب عروق خونی می‌شود که در علائم نوع سرماسوزک و الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست دیده می‌شود. فعالیت مکمل نیز در افراد مسن افزایش می‌یابد و این به خوبی توضیح آن است که چرا بیشتر این علائم پوستی در بیماران مسن مبتلا به نوع شدید کرونا مشاهده می‌شود.


همانطور که همه مطلع هستند تا امروز علائمی مانند تب، احساس خستگی، سرفه خشک، از دست دادن حس بویایی و چشایی و مشکلات تنفسی از نشانه های اصلی بیماری کرونا به حساب می آمد اما با گذشت یک سال از شیوع این ویروس جهانی ، مشکلات پوستی در بیماران کرونا ، قبل از مشاهده سایر علائم بیماری و حتی پس از پایان عفونت ها در حال تبدیل شدن به یکی از موارد قابل توجه پزشکان و محققان هست.

هر چند هنوز نمیتوان به صراحت اعلام کرد که مشکلات پوستی میتواند نشان مبتلا شدن به ویروس کرونا باشد اما توصیه میشود نسبت به آن هوشیار بوده و به سادگی از کنار آن رد نشد.


مطالعه مقاله گروه خونی و خطر ابتلا به کوئید19 حتما برایتان جالب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه