آمینو اسید ها واحد های سازنده پروتئین ها می باشند که معمولا در طبیعت به 2 فرم  L و D یافت می شوند. هنگامی که از طریق رژیم غذایی خود پروتین دریافت می کنیم، این پروتئین در دستگاه گوارش شکسته و به فرم آمینواسید ها وارد خون می گردند. آمینواسید ها در فرآیندهایی همچون: تولید هورمون ها و آنزیم ها، رشد، بهبود خلق و خو، ترمیم بافتی و عملکرد ارگان ها نقش دارند. آمینواسید ها در ورزشکاران مکمل پر طرفداری محسوب می شود. در ورزشکاران مکمل های آمینواسیدی موجب تحریک عضله سازی، کاهش خستگی، ریکاوری و افزایش عملکرد می شود. غلات، سبزیجات، گوشت ها، لبنیات، دانه ها و مغزها حاوی آمینواسید ها می باشند.

مطالعه مقاله مکمل BCAA به عنوان یکی از بهترین مکمل های حاوی آمینو اسید را از دست ندهید.

مکمل بدنسازی آمینواسید از چه چیزی ساخته شده است؟

مهمترین بخش پروتئین را آمینواسیدها تشکل می دهند که مهمترین وجه تمایز آنها با کربوهیدراتها و چربی ها وجود نیتروژن در ترکیبشان است.

آمینو اسیدها ترکیباتی هستند که حداقل از یک گروه آمینو  (-NH2) و یک گروه کربوکسیل  (-COOH) تشکیل شده اند. این ترکیبات نقش اساسی در پروسه های بیولوژیک بدن دارند و کمبود آنها در بدن تاثیرات منفی بر سلامتی می گذارد.

می توان ادعا کرد که عملکرد سیستم های اصلی بدن تا حد زیادی به وجود آمینو اسیدهای ضروری بدن بستگی دارد. به طور کلی 9 آمینو اسید  وجود دارند که نقش مهمی را در بدن ایفا می کنند و کارهای متفاوتی را انجام می دهند.

ورشکاران و بدنسازان باید استفاده از مکمل بدنسازی آمینواسید را در برنامه رژیمی خود بگنجانند. زیرا این مکمل، مکملی حیاتی برای افزایش حجم عضلات است.

فنیلانین:

این ماده یک انتقال دهنده عصبی تیروسین، دوپامین، اپینفرین و نورپینفرین است. فنیلانین نقش مهمی در ساختار و عملکرد پروتینها و آنزیم ها و تولید آمینو اسیدهای دیگر بازی می کند.

تریپتوفان:

این ماده اگرچه اغلب باعث خواب آلودگی می شود اما عملکردهای بسیار دیگری نیز دارد. تریپتوفان ترکیب شیمیایی است که نیتروژن خون را متعادل می کند.

لوسین:

این ماده مانند والین یک زنجیره از آمینو اسیدها است که برای سنتز پروتین و ترمیم عضلانی بسیار مهم قلمداد می شود. همچنین این ترکیب لوسین سطح قند خون را متعادل می کند و به درمان زخم و تولید هورمون های رشد کمک می کند.

والین:

این یکی از سه زنجیره آمینو اسید است، بدین معنا که یک سر آن آزاد است و به ساختار مولکولی متصل است. والین به رشد ماهیچه ها و تولید دوباره آنها کمک می کند و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند.

ترونین:

این ماده شیمیایی نقش مهمی در پروتین های ساختاری مانند کلاژن و الاستین بازی می کند.این مواد ترکیب های بسیار مهمی برای پوست به شمار می روند. ترونین نقش مهمی در متابولیسم چربی و عملکرد دستگاه ایمنی بازی می کند.

مزایای مکمل آمینو اسید

یک مکمل آمینو اسید حاوی 1000 میلی گرم آلبومین تخم مرغ و پروتئین وی خالص در هر قرص است که موجب موازنه نیتروژن و افزایش سنتز پروتئین می شود. این محصول برای ورزشکاران و بدنسازانی که نیاز به منابع آمینو اسید و پروتئین زیاد جهت افزایش حجم ماهیچه بدون افزایش چربی و بازیابی سریع دارند ایده آل می باشد.

اگرچه مکمل های آمینو اسید اغلب توسط ورزشکاران مصرف می‌شود، اما هر کسی می‌تواند از آنها بهره ببرد. چرا که آمینو اسیدها آنزیم‌هایی تولید می‌کنند، و در بهبود خلق و خو، تمرکز، خواب، و تعداد دیگری از اتفاقات فیزیولوژیکی بدن شما دخالت دارند. از دیگر مزایای این مکمل میتوان موارد مهم زیر را در نظر داشت:

بهبود عملکرد ورزشی

کمک به ریکاوری بهتر عضلات

کاهش چربی شکمی

نگهداری از توده‌ی عضلانی

افزایش تستوسترون و هورمون رشد

کاهش اشتها

دسته بندی آمینو اسیدها

به طور کلی اسید های آمینه در 3 دسته کلی قرار می گیرند:

– آمینو اسید های ضروری: آمینواسید هایی هستند که بدن قادر به تولید آن ها نیست و باید از طریق رژیم غذایی تامین شوند. هیستیدین، لوسین، ایزولوسین، والین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین و تریپتوفان اسید های آمینه ضروری محسوب می شوند.

– آمینواسید های غیر ضروری: حتی اگر این آمینواسید ها به میزان کافی در غذاهای ما وجود نداشته باشند، همچنان آمینواسید های غیرضروری در بدن به میزان نیاز تولید می شوند. این آمینواسید ها عبارت اند از: آلانین، آرژنین، آسپاراژین، آسپارتیک اسید، سیستئین، گلوتامیک اسید، گلوتامین، گلایسین، پرولین، سرین و تیروزین.

– آمینواسید های موقعیتی: اسید های آمینه ای هستند که در اساس غیر ضروری می باشند، اما در برخی شرایط و بیماری  ها ضروری محسوب می شوند مثل آرژنین، سیستئین، گلوتامین، تیروزین، گلایسین، اورنیتین، پرولین و سرین

نیازی نیست در هر وعده همه ی آمینواسید ها را دریافت کنید، بلکه همین که یک رژیم متعادل در طول روز داشته باشید کافی است.

آمینو اسیدها و بهبود عملکرد ورزشی

آمینواسیدها به عضله سازی کمک کرده و جلوی تجزیه‌ عضلات را می‌گیرند، بدین ترتیب توده‌ عضلانی ساخته خواهد شد. تحقیقات علمی ورزشی گفته‌اند که استفاده از این مکمل، همچنین ممکن است به عملکرد ورزشی در ورزش‌های استقامتی نیز کمک کند.

میزان VO2max (حداکثر اکسیژن مصرفی)، زمانی که از مکمل‌های آمینواسید استفاده شده است، بالاتر از زمانی بود که دارونما مصرف شده است. محققان نتیجه گرفتند که استفاده از مکمل‌های ایزولوسین، والین و لوسین، می‌توانند ظرفیت شما در ورزش‌های استقامتی را افزایش دهند.

مصرف مکمل آمینو اسید می‌تواند به فروکش کردن هوس و کنترل کالری کل مصرفی بدنسازان در زمانی که قبل از مسابقات رژیم دارند، کمک کند. با توجه به تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، مصرف پروتئین، اسیدهای آمینه یا هر دوی آنها، سیری را افزایش می‌دهد، ترکیب بدن را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به کنترل کالری و کاهش وزن کمک کند.

افزایش سیری به بدنسازان کمک می‌کند که با اجتناب از مصرف قندهای افزوده و کربوهیدرات‌های تصفیه شده که در غیر این صورت ممکن بود هوس کنند، چربی اضافی بدنشان را آب کنند.

اگر یک ورزشکار حرفه ای هستید دانش خود را در باره بهترین مکمل‌های عضله ساز بالا ببرید و در انتخاب خود مشورت با پزشک و مربیان حرفه ای را در اولویت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه