غذا خوردن کودکان یکی از دغدقه های ذهنی والدین است که روزانه با آن درگیر هستند. از همان لحظه ای که نوزاد به دنیا می آید، بحث غذا یا همان شیر خوردن او بسیار مهم بوده و از درگیریهای ذهنی والدین محسوب میشود.

مادری که از شیر خود ، کودکش را تغذیه میکند مدام مراقب نوع تغذیه خودش و باید و نیاید های آن هست و مادری که ناچار است از شیر خشک استفاده کند این نگرانی را دارد که بهترین نوع شیر خشک چیست و کدام شیر خشک بهتر است برای کودک استفاده کند!

بعد از یک سالگی و تغذیه جدی کودک با مواد غذایی، والدین نگران رسیدن تمام ویتامین ها و مواد مغذی به کودک خود هستند و بد غذایی آنها شدیدا والدین را نگران و به هم ریخته میکند. به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله دکتر رضوی پور درباره نحوه برخورد با کودک بد غذا صحبت خواهیم کرد.

 

علت بد غذایی کودکان

قبل از هرچیز مثل هر نوع مشکل دیگری بهتر است ابتدا مشخص کنیم چرا کودک ما بد غذا است و خوب غذا نمیخورد؟

یادتان باشد کودک بدغذا کودکی است که غذا را به هیچ شکل نمیخورد، وزن خودش را از دست میدهد و پر انرژی و سر حال نیست!

بسیاری از والدین انتظار دارند کودکشان همانند آنها پشت میز بنشیند و حجم بالایی غذا بخورد! این یک انتظار غیر منطقی از کودک است . حجم غذایی که کودک نیاز به دریافت آن دارد بسیار متفاوت از ما و حتی دیگر کودکان است و اینگونه قیاسها و انتظارات بار روانی سنگینی برای کودک و والدین دارد. عموما کودکان به دلایل زیر بد غذایی میکنند که شما با شناختی که از کودک و محیط خود دارید و مشورت با پزشک میتوانید متوجه علت شده و در قدم اول علت را بررسی نمایید:

  • بیماری
  • یبوست
  • مشکلات بلع
  • استفاده از غذا به عنوان تنبیه (اجبار)
  • سخت گیری درباره آداب غذاخوردن
  • جلب توجه

البته این امکان وجود دارد که کودک به دلیل مشکلات جدی گوارشی تمایل به غذا خوردن نداشته باشد که باید زیر نظر پزشک درمان شود و کاملا جدی گرفته شود.

مطالعه مقاله ماجراهای داشتن کودک سه ساله حتما میتونه براتون جالب باشه.

بی تفاوتی را امتحان کنید!

کودکان باهوش تر از آن چیزی هستند که تصورش را میکنیم! بسیاری از والدین باور نمیکنند که کودک آنها متوجه حساسیت و نقطه ضعف آنها در خصوص غذا خوردن آنها شده است و از آن به عنوان سلاح خود استفاده میکنند! کودکان همیشه قصد جلب توجه کردن دارند و گاهی بی میلی کردن به خوردن غذا نیز به دلیل همان جلب توجه کردن است! میدونم که خیلی براتون سخت هست اما این شیوه حقیقتا بارها و بارها جواب داده است و از شیوه های محبوب مشاوران کودک است.

اینبار که کودک شما به غذا نه گفت بدون بحث و جدل غذا رو از جلوی اون بردارید و با یک لبخند دوستانه به او نشان دهید که اصلا عصبانی نیستید و به هیچ وجه قصد التماس کردن به او را ندارید.

اگر دلیل بدغذایی کودک از جلب توجه کردن باشد عموما پس از چندین بار دیدن بی تفاوتی شما متوجه خواهد شد که با غذا نخوردن نمیتواند نظر شما را جلب کرده و حتی شما را به چالش بکشد و به محض احساس گرسنگی از شما درخواست خواهد کرد که به او غذا بدهید.

این شیوه مناسب والدینی است که کودک را برای غذا خوردن بسیار تشویق کرده و در صورت خوردن غذا به او وعده جایزه و هدیه میدهند!

مشارک در برنامه های غذا

اگر کودک بد غذایی دارید به او اجازه دهید در برنامه های مربوط به غذا با شما مشارکت داشته باشد . او را با خودتان به خرید ببرید و درباره مواد غذایی ، خواص آنها و غذایی که میخواهید بپزید، صحبت کنید . با خلاقیت های خودتان و با شناختی که از کودک خود دارید او را به این ماجرا علاقمند سازید.

هنگام پخت غذا از او کمک بگیرید و اجازه دهید در آشپزی مشارکت داشته باشد . این کار علاوه بر یک جریان سرگرم کننده و جذاب میتواند تمرینی برای استقلال طلبی و مسئولیت پذیری کودک باشد.

هنگام چیدن سفره یا میز غذا از کودک کمک بگیرید و هر ماجرایی درباره غذا و غذا خوردن را تبدیل به بازی و سرگرمی و شادی کنید . این روش عموما کودکان را به مبحث غذا علاقمند کرده و به بد غذایی آنها خاتمه میدهد.

خلاقیت در پخت غذا

به عنوان والدین ، خلاقیت شیوه ای هست که در هر وضعیتی مانند یک سلاح قوی به کمک شما خواهد آمد. کودکان عاشق ماجراهای خاص و عجیب و داستان گونه هستند و هرگز از بازی خسته نخواهند شد.

سعی کنید غذاها را با طعم دلچسب و به شکلی جداب پخته و در اختیار کودک قرار دهید . از تکنیک قصه گویی استفاده کرده و کودک را به غذا خوردن علاقمند سازید . مواد مختلفی که کودک از خوردن آن امتناع میکند را به شکلی جذاب و خوش طعم بپزید و یا در سوپ و یا به شکل پیتزا در غذا به کار ببرید و در اختیار آنها قرار دهید.

تزئینات غذا به شیوه های جذاب هم میتواند برای کودکان اشتها آور و جذاب باشد.

مهمانی های کودکانه

یکی از روشهای خلاقانه برای علاقمند کردن کودک به غذا قرار دادن او در جمع دیگر کودکان است . غذا خوردن سایر کودکان معمولا کودک را به این ماجرا علاقمند میسازد.

گاهی یک مهمانی کودکانه بگیرید . بچه های آشنا و دوستان را دعوت کرده و با غذاهایی که عموما کودکان به آنها علاقمند هستند از آنها پذیرایی کنید . کودک با دیدن غذاخوردن دیگر کودکان برای خوردن غذا تشویق شده و تمایل به خوردن آنها پیدا میکند.

بی اشتهایی را جدی بگیربد!

اگر پس از انجام تمام آنچه گفته شد هنوز کودک شما بی اشتها است بهتر است این ماجرا را جدی گرفته و با پزشک متخصص مشورت نمایید . کمبود یک سری ویتامین ها، کم خونی و یا مشکلات گوارشی میتواند از جمله دلایل بی اشتهایی کودک باشد که باید هرچه سریع تر درمان شده و از مشکلات بزرگ تر جلوگیری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه