مکمل BCAA به معنی آمینواسیدهای شاخه دار است. اسم عجیبی دارد ولی این چندان هم بی دلیل نیست. ساختار ملکولی BCAA  شاخه شاخه بوده و به همین خاطرآن را به این نام میشناسند.

به طور کلی بدن انسان برای عضله سازی نیاز به ٨ آمینو اسید ضروری دارد که سه مورد از مهمترین آنها در مکمل BCAA یافت میشود. این سه آمینو اسید عبارتند از :

  • والین: جهت افزایش سنتز پروتئین و تسریع ریکاوری عضلات پس از تمرین
  • لوسین: در بایو سنتز پروتئین مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین برای افزایش توده عضلانی تاثیرگذار است
  • ایزولوسین: رشد تارچه های عضلانی و همینطور سنتز پروتئین را بالا می برد

توان بدن ما جهت ساختن BCAA به شکل طبیعی اندک است و پیشنهاد می شود برای تامین این آمینو اسید عضله ساز از راه تغییر برنامه غذایی و استفاده از مکمل ها اقدام فرمایید.

در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور قصد دارد ویژگی های مکمل BCAA را بررسی کرده و شما را با این امینو اسیدهای شاخه دار آشنا سازد.

مواد غذایی حاوی BCAA

با توجه به دو فایده اساسی BCAA برای بدن یعنی افزایش سنتز عضلانی و جلوگیری از تجزیه یا همان از بین رفتن عضلات بسیار مهم است که ورزشکاران جهت تامین این آمینو اسید پر کاربرد سبک غذایی خود را تغییر داده و مواد غذایی حاوی BCAA را در برنامه روزانه خود جا دهند. مواد غذایی حاوی BCAA عبارتند از:

نخود و عدس

غلات کامل

برنج قهوه‌ای

دانه های کدو

لوبیا پخته شده

بادام و کشمش

پروتئین شیر، شیر و پروتئین سویا

گوشت گاو

مرغ و ماهی

تخم مرغ

فواید مکمل BCAA

افزایش رشد عضلانی

یکی از مهم ترین و مشهورترین فوایدی که میتوانیم به مکمل BCAA نسبت دهیم رشد عضلانی است.

لوسین موجود در BCAA سنتز پروتئین عضلانی را تحریک کرده و در نتیجه به روند عضله سازی کمک خواهد کرد.

در مطالعه ای که ورزشکاران و بدنسازان را مورد بررسی قرا می داد مشخص شد افرادی که بعد از تمرین سنگین ۶/۵ گرم مکمل BCAA مصرف میکردند، ۲۲ درصد سنتز پروتئین عضلانی آنها در مقایسه با کسانی که هیچ اطلاعی از BCAA نداشتند، بیشتر بود

کاهش درد عضلات

طبق مطالعات صورت گرفته مصرف مکمل BCAA باعث کاهش گرفتگی و دردهای عضلانی بعد از تمرین میشود.

اصلا عجیب نیست که بدن ورزشکاران حتی یک یا حتی دو روز بعد از تمرین سخت درگیر درد های عضلانی باشد که با مصرف مکمل BCAA این میزان از درد و آسیب دیدگی عضلات در حین تمرین کاهش یافته و در نتیجه بدن درد نیز برای آنها کوتاه تر و قابل تحمل تر خواهد بود.

جلوگیری از عضله سوزی

مصرف مکمل BCAA مانع عضله سوزی یا هدر رفتن عضلات ورزشکاران حرفه ای خواهد شد.

پروتئین‌های عضلانی دائما تجزیه شده و دوباره ساخته می شوند. تعادل بین این دو یعنی تجزیه و سنتز میزان پروتئین موجود در عضله را تعیین خواهد کر. هرگاه میزان تجزیه پروتئینی از سنتز پروتیینی بیشتر باشد بدون شک عضلاتتان سوخته و به اصطلاح هدر خواهد رفت.

با مصرف مکمل BCAA توازن بین تجزیه و سنتز برابر شده و‌دیگر نیازی نیست نگران عضله سوزی در حین تمرینات فشرده خود باشید.

کاهش خستگی عضلانی

همه ورزشکاران در مقاطعی خستگی عضلانی ناشی از تمرین را تجربه میکنند.

اینکه  چقدر پس از شروع تمرین خسته شوید به عوامل مختلفی بستگی دارد عواملی نظیر شدت ورزش و‌ مدت زمان آن، شرایط  محیطی، نوع تغذیه و‌ میزان آمادگی بدن در حین تمرین.

عضلات در حین ورزش از آمینواسیدهای شاخه دار استفاده میکنند و در نتیجه مقدار این آمینواسید ها در خون کاهش می یابد. کاهش این اسیدآمینه باعث ترشح هورمون خستگی شده و شما دچار خستگی عضلانی میشوید ولی در صورت مصرف مکملBCAA این آمینو اسیدها با تریپتوفان مقابله کرده و بر آن چیره میشود.

هنگامی که مکملBCAA مصرف می شود سطح آمینواسید های شاخه دار در خون افزایش یافته و به طبع آن سطح آمینه ی تریپتوفان در مغز نیز افزایش یافته وخستگی‌های عضلانی پس از تمرینات ورزشی کاهش می یابد.

اگر از جمله ورزشکارانی هستید که به عضله سازی علاقمند می باشید مقاله بهترین مکمل‌های عضله ساز را از دست ندهید.

افزایش عملکرد هوازی و غیرهوازی

تحقیقی که در ژورنال علمی Matsumoto Et Al در سال ۲۰۰۹ روی تاثیر مصرف مکمل BCAA انجام گرف نشان از این داشت که دوچرخه سوارانی که در مدت زمان معینی روزانه ۶ گرم BCAA مصرف کرده‌ا‌ند توان عضلانی بیشتری دارند وهمچنین این تحقیقات نشان داد که اگر به در حین تمرین دچارآ سیب دیدگی شده باشید این مکمل میتواند تا حد زیادی به ریکاوری سریع تر و بهبود آسیب دیدگی ها کمک نماید.

تداخل دارویی

درصورتی که از داروی دیابت، داروی پارکینسون، داروی هورمون تیروئید و داروی  کورتیکو استروئیدها استفاده می نمایید، مراقب تداخل دارویی با مکمل BCAA باشید.

همچنین زنان باردار، بیماران دیابتی، بیماران کلیوی، بیماران دستگاه عصبی مرکزی و ماهیچه أی و کسانی که به شیر و محصولات لبنی حساسیت دارند نیز پیش از مصرف مکمل BCAA با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

بهترین شکل مصرف مکمل BCAA

مکمل BCAA را با پروتئین ترکیب کرده و با توجه به هدفی که در بدنسازی دارید قبل یا بعد از تمرین مصرف نمایید.

مکمل BCAA قبل تمرین:

از بدن درد و خستگی بعد از تمرین تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد و همچنین بعد از تمرین نیز سطح انرژی تان به یکباره کاهش نخواهد یافت.

مکمل BCAA بعد از تمرین:

اگر این مکمل را بعد از تمرین مصرف نمایید عضله سازی و ریکاوری بدنتان نسبت به قبل سرعت بیشتری داشته و بدنتان دچار عضله سوزی نخواهد شد .

با توجه به هدف تمرینی که دارید میتوانید مصرف این مکمل را قبل، بعد و یا در هر دو زمان در برنامه ورزشی خود بگنجانید .

نتیجه استفاده از مکمل BCAA

مکمل BCAA برای ورزشکارانی که درگیر تمرینات پرفشار یا طولانی مدت هستند، کسانی که رژیم های محدود کننده دارند و برای هرکسی که در معرض خطر تحلیل عضلانی باشد، مفید است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف این مکمل برای بزرگسالان سالم در دوزهای ۴ تا ٢٠ گرم در روز برای  دوره های هفتگی منظم ایمن است.

نتیجه استفاده از مکمل BCAA را میتوان افزایش رشد عضلانی، کاهش درد عضلات، جلوگیری از عضله سوزی را تخمین زد.


همانطور که در این مقاله گفته شد آمینو اسیدها شاخه‌ای برای بدن بخصوص بدن ورزشکاران بسیار ضروری هستند و بدن قادر به تولید آنها نیست، و باید از منابع دیگر اقدام به تامین آنها نمود.

 وقتی که شما ورزش می‌کنید، بیش از باقی افراد به آمینو اسیدهای شاخه‌ای احیتاج دارید. پس با مشورت پزشک و زیر نظر مربی، می‌توانید مکمل BCAA رو به میزان مورد نیاز بدن خود و با توجه به اهداف تمریناتتان مصرف نمایید.

چنانچه به مصرف مکمل ها علاقمند هستید مقاله های زیر را مطالعه فرمایید:

بهترین مکمل‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مکمل کلسیم و اهمیت کلسیم در بدن

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه