معمولا در همه افراد علائم اولیه پیری زودرس در اطراف چشم نمایان میشود ؟
پوست دور چشم نازک ترین و حساس ترین قسمت پوست بدن است .
پوست دور چشم به علاوه چشمها در طول روز فعالیت زیادی دارند ، از پلک زدن های بیشمار گرفته تا بیان احساسات، مطالعه، تماشای تلوزیون، کار با موبایل و لپ تاپ و … که همین مسئادل به تنهایی می تواند موجب پیری زودرس پوست اطراف چشم شود .
دلایل ژنتیکی ،اشعه ماورای بنفش( uv ) ،استرس‌های خارجی ،انتخابهای اشتباهی در شیوه زندگی و مراقبت نکردن از پوست اطراف چشم می تواند موجب افزایش سرعت روند پیری در این ناحیه شود.

در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور درباره مشکلاتی که میتواند برای پوست اطراف چشم به وجود آید صحبت خواهیم کرد و به شرح آنها خواهیم پرداخت.

چین و چروک اطراف چشم

عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی مؤثر بر پیری پوست در کنار کاهش تولید کلاژن و تضعیف الاستین پوست از عوامل چین و چروک پوست به شمار می روند.

نور آفتاب، و حرکات مکرر پلک ها در طول شبانه روز، باعث خواهند شد که پوست اطراف چشم خیلی سریع دچار چین و چروک شود.

نکات مؤثر جهت پیشگیری و کاهش چین و چروک دور چشم:

  • از عینک ضد آفتاب استفاده کنید تا تماس پوست دور چشم با نور آفتاب کاهش یابد.
  • از کرم های دور چشم استفاده کنید. این کرم ها با حفظ رطوبت و تقویت پوست از پیری زودرس پوست دور چشم پیشگیری می کنند.
  • اگر چین و چروک ها ایجاد شدند، بهتر است از یک کرم شب مخصوص دور چشم  استفاده کنید.

چین و چروک های پنجه کلاغی به دلیل حرکات مکرر صورت مثل خندیدن و اخم کردن و چهره در هم کشیدن ممکن است چند خط شعاعی در گوشه بیرونی چشم ایجاد شود .این خطوط تحت عنوان خطوط پنجه کلاغی شناخته می شوند. علت چین و چروک دور چشم به عامل های مختلفی بستگی دارد همچنین روش های مختلفی برای درمان این خطوط وجود دارد . درمان هایی نظیر استفاده از کرم های مخصوص و یا ورزش های مناسب برای از بین بردن این چروک ها. البته عمل زیبایی هم میتواند تاثیر گذار باشد اما چون یک موضوع کاملا تخصصی است ما درباره آن نظری نخواهیم داد.

سیاهی دور چشم

تیرگی های دور چشم و چروک زیر چشم اغلب مربوط به بالا رفتن سن ، اضطراب و کم خوابی هستند و یا ممکن است عوامل ارثی و یا بیماری ها در به وجود آمدن آن نقش داشته باشد . چشمهای گود و تو رفته به طور طبیعی تیره تر به نظر می رسند. اگر رگ های خونی زیر چشم به سطح پوست نزدیک باشد به دلیل عبور خون از آنها رنگی مایل به آبی در زیر چشم به وجود می آورند.
شفاف بودن پوست هم ویژگی موروثی دیگری است که می تواند باعث بیشتر به چشم آمدن تیرگی های زیر چشم شود. در واقع تیرگی زیر چشم به دلیل نازک شدن پوست اطراف چشم است.

  • خستگی یکی از دلایل  سیاهی دور چشم است.
  • پوست روشن و نازک می­تواند باعث تیره به نظر آمدن دور چشم باشد. این نازک بودن پوست گاهی ویژگی ذاتی پوست است و گاهی هم نتیجه افزایش سن. در نتیجه تیرگی مویرگ ­ها و عضلات عمقی­ تر با وضوح بیشتری دیده می­ شود.
  • همچنین برخی بیماری ­ها مثل بیماری ­های غده تیروئید،نارسایی و بیماریهای کلیه و… هم باعث ایجاد تیرگی در پوست دور چشم می ­شود.

سایر دلایل سیاهی دور چشم :

وراثت
آلرژی
بی ­خوابی
مصرف الکل
اگزما
استرس
کمبود آهن

جهت درمان این مشکل با مراجعه به پزشک بیماری زمینه ای را درمان کنید. از کرم دور چشم استفاده کنید. این کرم­ ها به گردش­ خون در پوست پلک کمک کرده و از تجمع خون وریدی در پلک جلوگیری می­ کنند که این امر موجب کاهش سیاهی دور چشم می ­شود.

از محصوبات کلاژنه استفاده کنید .این محصوللت باعث قوام پوست و ایجاد ضخامت در پوست شده و نمایش مویرگها را کمتر میکنند.

جهت پیشگیری و کاهش سیاهی دور چشم:

از کمپرس سرد استفاده کنید.

از بالش های کوتاه استفاده نکنید.

در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.

از کرم دور چشم حاوی روغن کرچک ، آنتی اکسیدان و کلاژنه استفاده کنید.

در صورت بروز تیرگی فقط  زیر یک چشم، و یا بروز تیرگی ناگهانی زیر چشم ها حتماً به پزشک مراجعه کنید.

پف دور چشم

بسیاری از افراد چشم‌های پف کرده‌ای دارند که این مشکل در خانواده آن‌ها ارثی است. با بالا رفتن سن، پف چشم بروز کرده و در این زمان بافت چربی که از قسمت استخوانی چشم محافظت می‌کند، شروع به حرکت کرده و فضا‌های خالی اطراف چشم را پر می‌کند و به این خاطر است که پروسه پیری، باعث نازک شدن غشاء یا سپتوم شده که معمولا این غشاء، چربی را در پلک بالا و پائین چشم، حفظ می‌کند. این غشاء نازک شده و چربی‌ها به جلو حرکت می‌کنند و باعث ایجاد کیسه یا تورم در زیر چشم می‌شوند.

علت پف زیر چشم بعد از بیدار شدن در صبح چیست؟

زمانی‌که در خواب هستیم، پلک نمی‌زنیم و این دلیل ایجاد پف در چشم‌ها می‌باشد. باز و بسته کردن پلک‌ها همانند راه رفتن با پا‌ها می‌باشد. هنگامی‌که بی حرکت و ساکن هستیم، پا‌ها ورم می‌کنند و مایع حبس شده در ماهیچه‌ها به دلیل راه رفتن دوباره به گردش در می‌آید و ورم از بین می‌رود.
مشابه این مثال درباره پلک‌ها نیز صدق می‌کند. پلک‌های بسته در طول خواب می‌توانند باعث بروز این مشکل در افراد مستعد شوند؛ بنابراین در هنگام صبح اگر با چشمانی پف آلود و متورم بیدار می‌شوید، چشم‌ها را باز کرده و شروع به پلک زدن نمایید. برخی از این تورم‌ها در مدت یک ساعت یا بیشتر کاهش می‌یابد.

چه هنگام چشم‌های پف آلود نشانه بیماری است؟

پف آلود بودن چشم‌ها بطور غیر منتظره، گاهی اوقات نشان دهنده یک بیماری در شماست. به عنوان مثال افرادی که به بیماری تیروئید چشمی مبتلا هستند، تورم بافت‌ها و عضلات اطراف چشم‌شان بیشتر است. همچنین چشم‌های برجسته می‌توانند نشانه‌ای از بیماری تیروئید چشمی باشد که به بیماری گریوس معروف است.
آلرژی‌های چشمی وابسته به شرایط محیطی، مانند تب یونجه، می‌توانند باعث تورم چشم‌ها شوند. انواع دیگر آلرژی‌ها مانند واکنش به برخی غذا‌ها یا مواد شیمیایی باعث تورم پلک‌ها می‌شوند.
در طی یک واکنش آلرژیک، برخی از سلول‌های بدن، ماده‌ای شیمیایی بنام آنتی هیستامین آزاد می‌کنند که اثرات نامطلوب زیادی را بر روی بافت‌های بدن، به جا می‌گذارد از جمله نشت مایع از رگ‌های خونی. این مایعات در بافت‌های اطراف به دام افتاده و باعث ایجاد ورم می‌شوند.
چشم‌های پف کرده و حلقه‌های تیره دور چشم، ممکن است بر اثر یک نوع عفونت چشمی باشد که در آن چشم‌ها بر اثر آلوده شدن با ویروس، قرمز می‌شوند. این چشم‌های متورم ناشی از التهاب، همراه با عفونت هستند که بطور مستقیم بر روی پلک‌ها تاثیر می‌گذارند. همچنین چشم‌های خشک نیز می‌توانند پف آلود و متورم شوند. بیماری‌های سیستماتیک از جمله نارسایی کلیه می‌تواند منجر به ورم کل بدن از جمله چشم‌ها شود.

علل ایجاد پف دور چشم

۱- فرآیند پیری طبیعی
۲- اختلالات پوستی مانند درماتیت
۳- رژیم غذایی
۴- کم کاری تیروئید
۵- اختلال در عملکرد غدد اشک
۶- سندرم نفریتیک؛ چشم‌های پف کرده ممکن است اولین علامت این وضعیت باشد
۷- لنز‌های تماسی
۸- آلرژی
۹- کنژنکتیویت
۱۰- بلفاریت
۱۱- گل مژه
۱۲- عفونت های چشم

برای چشم‌های پف کرده و حلقه‌های سیاه دور چشم، چه اقدامی انجام دهیم؟

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ پیدا کردن بهترین راه حل برای پف چشم‌ها و حلقه‌های سیاه دور چشم، شناسایی علت اصلی آن است. اگر مانند پدر یا مادر خود، چشم‌های پف آلودی دارید، احتمالا این صفت را به ارث برده‌اید، بنابراین می‌توانید والدین خود را سرزنش کنید!
در این حالت باید با استفاده از محصولات آرایشی – بهداشتی مناسب، تا جایی که امکان دارد به کاهش پف و تورم چشم‌های خود کمک کنید. چشم‌های پف کرده می‌تواند ناشی از بالا رفتن سن باشد، اما می‌توان از مواد آرایشی برای کم کردن این پف، استفاده کرد. در برخی موارد، برای درمان این مشکل می‌توانید با چشم پزشک یا جراح زیبایی صحبت کنید. پزشک گزینه‌هایی شامل لایه برداری شیمیایی، لیزر پوست، کشیدن پوست و جراحی پلک، معروف به بلوفاروپلاستی را پیشنهاد می‌دهد. بلوفاروپلاستی، شامل برداشتن بافت چربی اضافه از پلک‌های فوقانی و پائینی و سفت کردن پوست و عضلات به منظور کاهش پف و چین و چروک است.

راه حل‌های کاهش پف دور چشم

استفاده از قطره‌های چشمی برای جلوگیری ازتحریکات ناشی از آلرژی (در صورت لزوم)
نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از کم آبی بدن
استفاده از کمپرس آب یخ هنگامی‌که پلک‌ها ورم دارند
استفاده از برش‌های خیار یا چای کیسه‌ای سرد بر روی چشم‌های بسته
مصرف کرم‌ها و دیگر محصولات پوستی در اطراف چشم
کاهش مصرف نمک
خوردن غذا‌های غنی از پتاسیم مانند موز، به منظور دفع مایعات اضافی بدن
شستن صورت و چشم‌ها با آب سرد
داشتن خواب و استراحت کافی

میلیا دور چشم

جوش های ریز که اغلب در اطراف چشم دیده می‌شوند را میلیا می‌نامند. میلیا معمولاً سفید یا زرد رنگ است خارش آور یا دردناک نیستند ،معمولاً در اطراف چشم ، لب ، پلک ها و گونه ها دیده می شوند. میلیا بر خلاف جوش یا لک دارای سختی بیشتری است. تقریباً چیزی شبیه تکه‌ای از یک ریگ در زیر پوست که برخلاف جوش‌های سر سفید یا نقاط مرتبط با آکنه دارای هیچ‌گونه سرخی یا التهابی نیست.  میلیا به هیچ عنوان واگیردار و مضر نیست اما ممکن است برخی از افراد نسبت به آن‌ها حساس شوند مخصوصاً هنگامی که در نواحی آشکار پوست مانند صورت وجود داشته باشند که بسیار در دید است.  ممکن است گاهی اوقات مدت زمان زیادی طول بکشد تا میلیا به طور طبیعی از بین برود اما می‌توان با یک روش ساده و جزئی آن را از بین برد.

علت اصلی به وجود آمدن میلیا تجمع کراتین در پوست است است که به دلیل بسته بودن منافذ حالت جوش مانند پیدا میکند. علت های دیگر به وجود آمدن میلیا تاول زدگی پوست ، زخم های مصنوعی مانند سم زدایی ،سوختگی، آسیب دراز مدت خورشید، استفاده طولانی مدت از کرم های استروئید ،برداشتن خال یا لایه برداری با لیزر و … است.

عموما محصولات حاوی روغن کرچک و روغن جوجوبا می تواند به از بین بردن میلیل کمک نماید.


چشم ها جز اولین اعضای صورت هر فرد هستند که دیده شده و به چشم می آیند . عموما نشانه های بالا رفتن سن از پوست اطراف چشم شروع می شود و مراقبت از سلامتی و زیبایی چشم ها می تواند تاثیر بالایی در ظاهر هر فرد داشته باشد.

از آنجایی که چشم ها بسیار حساس و مهم هستند در استفاده از محصولات آرایشی و درمانی برای این ناحیه بسیار دقت کرده و وسواس به خرج دهید و مانع از بروز مشکلات جدی برای خود و چشم هایتان شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه