طبق نتایج مطالعات علمی جدید، ژن و گروه خونی فرد به تعیین احتمال شدت بیماری کووید ۱۹ کمک می نماید.

ژن های کنترل کننده گروه خونی در تشکیل سطح سلول‌ها نقش دارند و تغییر در ساختار سطح سلول بر آسیب پذیری سلول آلوده به کروناویروس جدید تأثیر دارد.

نوع گروه خونی بر ریسک لختگی خون تأثیر دارد. و کاملاً مشخص شده که بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با ریسک بالا لختگی خون مواجه هستند.

همچنین محققان متوجه شدند علاوه بر گروه خونی، برخی دسته‌های ژنی با احتمال بالاتر ابتلاء به نوع شدید کووید ۱۹ مرتبط هستند. به عنوان مثال یکی از توده‌های ژنی، این ریسک را تا ۷۷ درصد افزایش می‌دهد.

تحقیقات جدید در مورد ارتباط ابتلا به کوئید 19 و گروه های خونی

با اینکه هنوز صحت این مطلب به شکل حتمی تایید نشده اما محققان دریافته‌اند که افراد دارای گروه خونی A در مقایسه با سایر گروه‌های خونی، ۴۵ درصد بیشتر با ریسک ابتلاء به کروناویروس جدید و ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ مواجه هستند.

از سوی دیگر، افراد دارای گروه خونی O، سی و پنج درصد کمتر در معرض ریسک ابتلاء به نوع شدیدتر کووید ۱۹ قرار دارند.

باید یاد آور شد که وجود یک نوع گروه خون تنها عامل خطر و زمینه ساز در ابتلا به ویروس کرونا نیست و ویژگی های ژنتیکی افراد در جوامع مختلف نیز ممکن است در ابتلا به کووید-19 موثر باشد.

از این نتایج نمی توان به هیچ وجه برای کاهش اقدامات پیشگیرانه ای استفاده کرد و هر کس با صرف نظر از گروه خونی اش، موظف به رعایت آن هاست.

هیچ گروه خونی در برابر این ویروس به طور قطعی در امان نیست و رعایت همه موارد پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست ها برای کاهش ریسک ابتلا به این بیماری ویروسی ضروری است.

آزمون و خطای پلاسما درمانی برای مبتلایان کووید 19

در اولین روزهای پس از شیوع ویروس کرونا در چین، محققان چینی که تحقیقات فشرده برای شناسایی ساختار این ویروس نوپدید را آغاز کرده بودند، اعلام کردند که ممکن است برخی گروه‌های خونی، بیشتر یا کمتر در معرض خطر ابتلا به کووید 19 باشند.

در یکی از این مطالعات که بر 2 هزار و 173 مبتلای بستری در سه بیمارستان چین انجام شد، فقط 10 درصد از مبتلایان، گروه خونی AB و 25 درصد، گروه خونی O داشتند در حالی که باقی مبتلایان، گروه خونی A و B داشتند و به استناد این تحقیقات، گفته می‌شد که گروه خونی A نسبت به سایر گروه‌های خونی، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است.

گروه خونی A  و خطر ابتلا به کوئید 19

گروههای خونی آنتی ژنهایی هستند که در سطح گویچه‌های قرمزخون و سلولهای دیگر قرار دارند و از والدین به فرزندان به ارث می‌رسند. گلبولهای قرمز مانند همه سلولهای هسته‌دار بدن واجد اختصاصات آنتی ژنتیکی در سطح خود می‌باشند.

این آنتی ژنها ، آنتی ژنهای گروه خونی نامیده میشوند . برخی از  افراد آنتی ژن نوع A و برخی نوع B ، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی هیچ یک از آنتی ژنها را ندارند این افراد را به ترتیب در گروه های خونی AB ، B ، A و O قرار می‌دهند.‌شوند.

طبق مطالعات چینی، افراد با گروه خونی A نسبت به ابتلا به کرونا ویروس یا همان کووید ۱۹ آسیب پذیرتر هستند.

افراد مبتلا شده به ویروس با این گروه خونی میزان عفونت بالاتری را نشان داده و تمایل به نمایش علائم شدیدتر هستند. این در حالی است که افراد با گروه خونی O در مقایسه با سایر افراد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی بوده و نسبت به ابتلا به ویروس مقاوم ترهستند.

محققان معتقدند که افراد با این گروه خونی به طور خاص به حمایت شخصی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس نیاز دارند  و بهتر است بیشتر از سایرین رفتارهای پیشگیری از خطر ابتلا به کوئید 19 را جدی بگیرند.

  • داروخانه دکتر رضوی پور
  • 1399-04-23
  • 233 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه