استحکام استخوانهـا مهم‌ترین نقش کلسیم در بدن است، از دیگر وظایف متنوع عنصـــــر کلسیم در بدن، می‌توان به تنظیم ضربان قلب، کمک به انتقال پیام در سیستم عصبی، کمک به ترشـــــــــح مناسب هورمون‌ها و کمک به انعقاد خون اشاره کرد. در صورتـــــی که کلسیم مورد نیاز بدن تامین نشود، تراکم توده استخوانـــــــــی کم و استخوان شکننده می‌شود. بنابراین گاهی نیاز است که مکمل کلسیم توسط پزشک تجویز شود. برای آشنایی با مقدار کلسیم مورد نیاز بدن، بهترین روش دریافت کلسیم، تداخلات دارویی و سایر اطلاعات با تیم تخصصی داروخانه آنلاین دکتر رضوی پور همراه شوید…

عوامل دیگری نظیر کاهش استروژن، کاهش فعالیت‌های بدنی، مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی نیز می‌تواند به کاهش تراکم استخوان منجر شود، که در این صورت مصرف مکمل کلسیم هم به افزایش تراکم استخوان کمکی نمی‌کند.

کلسیم از موادی است که میزان مورد نیاز آن در بدن، تماما از طریق غذا تامین می‌شود. از آنجایی که کلسیم موجود در بدن از طرق مختلف دفع می‌شود، لازم است حتی پس از سن رشد که دیگر به طول استخوان‌ها اضافه نمی‌شود، کلسیم مورد نیاز بدن مرتبا جایگزین شود.

کلسیم مورد نیاز بدن را می‌توان از طریق مصرف مکمل تامین کرد، این نوع مکمل‌ها معمولا املاح و ویتامین‌های دیگری نیز در خود دارند.

کلسیم مورد نیاز بدن

به طور میانگین هر فرد بالغ روزانه به 1000 تا 1200 میلی‌گرم کلسیـــم احتیاج دارد. این میزان بسته به شرایط تغذیـــه، سن و جنسیت افــراد تغییر می‌کند. در حالت کلی زنان باردار یا شیـــــرده، کودکان و نوجوانان که مدام در حال رشدنـد، در مقایسه با بقیه گروه‌ها به کلسیم بیشتری احتیاج دارند.

هر واحد لبنیات (برابر با یک لیوان شیر، یک لیوان ماست یا 45 گرم پنیر) در حدود 300 میلی‌گرم کلسیم دارد. اگر میزان کلسیمی که از طریق غذا به بدنتان می‌رسد، کافی باشد شما احتیاجی به مکمل کلسیم نخواهید داشت. کلسیمی که در مواد غذایی وجود دارد به صورت ترکیب (سیترات کلسیم، فسفات کلسیم و کربنات کلسیم) است که میزان کلسیم موجود در  هر ترکیب نیز متفاوت است.

مکمل‌های غذایی حاوی کلسیم

در استفاده از مکمل‌های حاوی کلسیم، مانند استفاده از هر مکمل دیگری، باید توجه کافی به خرج داد.

اولین چیزی که باید در خرید مکمل کلسیم به آن توجه کنید، اعتبار برند است.

هیچگاه از مکمل‌های گمنام و غیر استاندارد استفاده نکنید. مکمل‌های غیر استاندارد، ممکن است دارای دوزهای سمی خطرناک نامناسب باشد.

برخی از مکمل‌های کلسیم مایع یا جویدنی هستند، برخی دیگر نیز به صورت قرص یا کپسول هستند.

چیزی دیگری که باید در مورد مکمل کلسیم به آن توجه کنید، میزان انحلال‌پذیری آن و میزان جذب آن در بدن است.

نکته دیگر دوز کلسیم در مکمل مصرفی است، مثلا در هر قرص کربنات‌کلسیم 500 میلی‌گرمی، تنها 200 میلی‌گرم کلسیم وجود دارد.

روده کوچک در بدن مسئول جذب کلسیم است، اما همه کلسیمی که در طول روز وارد بدنتان می‌شود، ممکن است از طریق روده کوچک جذب نشود. در حقیقت جذب کلسیم به عوامل گوناگونی چون محیط اسیدی روده، مقدار ویتامین D موجود در بدن و سطح هورمون استروژن بدن بستگی دارد.

مصرف کلسیم چه از طریق غذا باشد، چه از طریق مکمل، بهتر است در طی چند مرتبه در روز و هر بار به میزان 500 میلی‌گرم باشد.

 

عوارض مصرف مکمل کلسیم

یکی دیگر از نکاتی که می بایست رعایت کنید تا از عوارض مصرف کلسیم در امان بمانید، افزایش تدریجــــی دوز مصرفی است.

برخی افراد پس از مصرف کلسیم دچار عوارضــی چون یبوست یا گاز معده می‌شوند، این مشکل را می‌توان با مصرف مایعات و غذاهای فیبردار تا حدودی برطرف کرد. اگر با این اقدامـــــــات هم به نتیجـــه نرسیدید، باید نوع ترکیب کلسیـــم (سیترات کلسیم، فسفات کلسیم و کربنات کلسیم) مصرفــــی‌تان را با مشورت پزشک یا مشاور تغذیه تغییر دهید.

هشدار: در دوز مصرفی کلسیم دقت فراوان کنید؛ مصرف بیش از 2500 میلیگرم کلسیم در روز خطرات جدی را در پیش خواهد داشت.

تداخل دارویی کلسیم

توجـــــــه داشته باشیـد که باید در مورد شرایط و طریقه مصرف کلسیــــــــم با پزشک خـــــود مشورت کنید، مثلا داروهایی که باید با معده خالی مصرف شوند را همزمان با کلسیم استفاده نکنید. مصرف کلسیم جذب و تاثیر آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین و مکمل آهن را کاهش می‌دهد. البته استفاده همزمــــــان مکمل آهن با سیترات کلسیم و ویتامین C که خاصیت اسیدی دارند مجاز است.

مکمل کلسیم

انواع مکمل کلسیم

  • سیترات کلسیم، جذب بهتر: سیترات کلسیم خاصیت اسیدی داد، به همین خاطر راحت‌تر جذب می‌شــــود و می‌توان آن را در هر ساعتی از روز استفاده کرد، به همین خاطر بهترین مکمل کلسیم است. البته دوز کلسیم در این مکمل‌ها کم است و برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن، باید در طول روز تعداد قرص‌های بیشتری استفاده کرد.
  • کربنات کلسیم، دوز بالاتر: دوز کلسیم در این نوع مکمل بالا ولی جذب آن دشوار است و نیاز به اسید معده زیادی دارد. توصیه می‌شود این نوع مکمل را پس از صرف غذا استفاده کنید.
  • گلوکونات کلسیم و لاکتات کلسیم، دوز پایین: دوز کلسیم در این نوع مکمل‌ها پایین است، به همین خاطر لازم است برای تامین دوز مورد نیاز بدن، در هر روز چند عدد از این قرص‌ها استفاده شود.
  • کلسیم سخت (Coral calcium)، مکمل قهرمان: کلسیم سخت علاوه بر تقویت استحکام استخوان، قادر است در بهبود انواع بیماری‌های قلبی، سرطان، دیابت و… تاثیر بسزایی داشته‌باشد. این مکمل خاصیت قلیایی داشته و قادر است مسمومیت اسیدی بدن را خنثی کند.

همانطور که گفته شد به طور میانگین هر فرد بالغ روزانه به 1000 تا 1200 میلی‌گرم کلسیـــم احتیاج دارد.

این میزان بسته به شرایط تغذیـــه، سن و جنسیت افــراد متفاوت است. به دلیل اهمیتی که کلسیم در سلامت افراد دارد، پیشنهاد می شود که رژیم غذایی غنی از کلسیم را در برنامه غذایی خود جای دهید و با پزشک خود برای دریافت مکمل کلسیم مشورت نمایید.

چنانچه تمایل دارید آگاهی خود را در زمینه شناخت مکمل ها افزایش دهید، مقاله های زیر را از دست ندهید:

هر آنچه می بایست از مکمل آهن بدانید

بهترین مکمل‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه