اگر در حوزه بدنسازی و ورزش فعالیت می کنید، مطمئنا نام مکمل پروتئین کازئین را شنیده اید. اما آیا از ترکیبات این مکمل و بهترین زمان مصرف آن نیز آگاهید؟ پروتئین کازئین از ۸۰% شیر گاو و۲۰% باقی‌مانده آن پروتئین وی می‌باشد. پروتئین کازئین موجود در شیر از طریق اولترا فیلتراسیون استخراج شده و هیچ ماده شیمیایی در آن استفاده نشده است. نتیجه این فرایند افزایش میزان پپتید های بیو اکتیو شیر می‌باشد که از سیستم ایمنی پشتیبانی کرده و همچنین منجر به رشد ماهیچه ها می‌گردند. پروتئین کازئین از گروه آمینو اسید بوده و به عنوان پروتئین دیرهضم شناخته می‌شود. برای دانستن اطلاعات بیشتر از این پروتئین، فواید آن و بهترین زمان مصرف با داروخانه آنلاین دکتررضوی پور همراه شوید…

پروتئین کازئین، سیستم ایمنی را تقویت نموده و منجر به رشد ماهیچه ها می گردد و به عنوان یک پروتئین دیرهضم شناخته می شود.

انواع پروتئین کازئین

به طور کلی سه نوع پروتئین کازئین وجود دارد:

  • کلسیم کازئینات (شکلی از کازئین است که از پیش هضم شده است و به سرعت جذب می‌شود.)
  • کازئین میسلار ( شکل معروف کازئین که هضم آهسته دارد)
  • پروتئین ایزوله شیر (پروتئین ایزوله شیر حاوی پروتئین وی و کازئین می‌باشد. در شیر گاو، پروتئین ایزوله در حدود ۸۰ درصد کازئین و ۲۰ درصد پروتئین وی می‌باشد و این امر آن را یک انتخاب مقرون به صرفه می‌سازد.)

تفاوت پروتئین وی و پروتئین کازئین چیست؟

بسیاری از افرادی که به داروخانه مراجعه می کنند؛ یک سوال مشترک دارند و آن این است که تفاوت پروئین وی و پروتئین کازئین در چیست. تفاوت اصلی آنها در سرعت جذب آنهاست و همین امر موجب شده که کاربرد بسیار متفاوتی داشته باشند. سایر تفاوت های آن عبارتند از:

تفاوت در قیمت

کازئین گران‌تر از پروتئین وی می باشد. کازئین از شیر گرفته می‌شود اما پروتئین وی از پسماند آب پنیر است بنابراین قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

تفاوت در سرعت جذب

سرعت جذب پروتئین وی نسبت به کازئین بالاتر است. کازئین برای عضله سازی و چربی سوزی مفید است و پروتئین وی به نوعی مکمل مناسب برای قبل و بعد از تمرینات ورزشی محسوب می شود. تفاوت عمده این دو ماده در سرعت جذب و زمان مصرف است.

تفاوت در گوارش

کازئین نسبت به پروتئین وی، به زمان خیلی بیشتری برای گوارش نیاز دارد. کازئین به این شهرت دارد که بسیار کند و تدریجی هضم می‌شود و دلیل آن در سرعت جذب پایین در روده است.

کازئین، سلول‌های‌ بدن را در طی یک دوره‌ی طولانی، با اسیدهای آمینه تغذیه می‌نماید و حتی زمانی که بدن به به دلایلی در حال تخریب عضلاتش برای تغذیه‌ی خود می‌باشد، به سلول‌ها کمک می‌کند تا پروتئین تولید نمایند.

مقاله بهترین مکمل های عضله ساز را از دست ندهید.

فواید پروتئین کازئین

کازئین برای رشد عضلانی بسیار مفید است

بدنسازها و ورزشکاران دهه‌هاست که از مکمل پروتئین کازئین استفاده می‌نمایند. کازئین مانند سایر پروتئین‌های حیوانی دارای اسیدآمینه‌های ضروری است که بدن به‌طور طبیعی قادر به تولید آن نیست.

همچنین کازئین مقادیر زیادی لوسین تولید می‌کند که آغازگر ساخت پروتئین برای عضلات است. افرادی که به دلایل مختلف از پروتئین به مقدار اندک استفاده می نمایند، می توانند با انتخاب کازئین، به راحتی کمبود پروتئین‌ خود را جبران نمایند.

پروتئین کازئین چربی سوز است

پروتئین کازئین خاصیت چربی سوزی داشته و به کاهش وزن کمک می نماید.

کازئین باعث افزایش قدرت می‌شود

افرادی که مکمل کازئین مصرف می نمایند ، تا دو برابر بیشتر در عضلات پا، سینه و شانه‌ خود قدرت خواهند داشت. دلیل افزایش قدرت مکمل کازئین توانایی ضد کاتابولیکی این مکمل است.

همچنین:

  • پروتئین کازئین خواص آنتی‌باکتریال داشته و در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.
  • پروتئین کازئین در کاهش فشارخون بالا نقش بسزایی دارد.
  • پروتئین کازئین خواص آنتی‌اکسیدانی داشته و با رادیکال‌های آزاد مخرب، می‌جنگند.
  • پروتئین کازئین سبب کاهش چربی در خون می شود

عوارض پروتئین کازئین

درستی این باور که مصرف زیاد پروتئین، مضر است بارها رد شده و مطالعات و بررسی‌های دقیق نشان داده که مصرف پروتئین برای افراد سالم، هیچ عارضه منفی ندارد. تنها استثنایی که وجود دارد در مورد آن‌هایی است که بیماری کبدی یا کلیوی دارند و لازم است مصرف پروتئین‌شان را محدود کنند. اگر شما روزانه ۱ تا ۲ اسکوپ کازئین مصرف کنید با هیچ عارضه جانبی قابل توجهی روبرو نخواهید شد، چه برسد به عوارض جدی و خطرناک.

گفته می‌شود بعضی‌ از افراد نسبت به کازئین حساسیت یا مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند که معمولاً به میزان خیلی کم در مکمل موجود است. برخی دیگر هم ممکن است با مصرف کازئین دچار نفخ یا سایر مشکلات گوارشی شوند اما این عوارض بستگی به شرایط و سیستم بدن هر فرد دارد.

کازئین مانند پروتئین وی مشکلی برای مصرف انسانی ندارد و همانطور که گفته شد فواید درازمدتی نیز برای سلامتی دارد.

بهترین زمان مصرف پروتئین کازئین

قبل یا بعد از تمرین ورزشی

پودر پروتئین کازئین، منبع با کیفیتی از پروتئین است که کاملا بی خطر بوده و چنانچه انتخاب فرد برای قبل یا بعد از تمرین ورزشی باشد، باید دقت شود نوعی از پروتئین کازئین انتخاب شود که هضم سریع‌تری دارد.

قبل از خواب

بسیاری از افراد مکمل کازئین را قبل از خواب مصرف می‌نمایند. یک الی دو اسکوپ (۲۵ تا ۵۰ گرم) از پودر کازئین را در آب حل کرده به و در یک بطری ریخته و ترکیب نمایید.

میان وعده

پودر کازئین را در یک کاسه ریخته و کم کم با آب ترکیب نمایید تا پوره مانند شود و سپس به مدت ۵ دقیقه در فریزر بگذارید. مزه‌ای شبیه به بستنی یا خامه خواهد داشت مخصوصاً اگر با چاشنی‌هایی نظیر وانیل یا شکلات همراه باشد.

مقادیر قابل توجهی از کازئین را از طریق محصولات طبیعی لبنی مانند شیر، ماست و کره طبیعی که سرشار از این نوع پروتئین هستند دریافت می شود. یکی از راه‌های متداول دریافت مقادیر قابل توجهی از پروتئین لبنی، بدون اینکه کالری زیادی به دریافت شود، مصرف پنیر کاتج و یا ماست طبیعی پُرپروتئین می‌باشد.

از آنجا که میزان کالری دریافتی برای بدنسازان و ورزشکاران و یا حتی افراد معمولی مقدار مشخص شده ای است، نمی توان تمامی مقادیر لازم را از طریق پنیر، شیر و یا سایر لبنیات تامین نمود. از طرفی وجود پروتئین کازئین به دلیل دیرهضم بودن و ماندگاری بیشتر در بدن، برای جلوگیری از تحلیل عضلات ضروری است. مکمل پروتئین کازئین در طول شب می تواند پروتئین مورد نیاز بدن شما را تامین کند. برای تعیین میزان آن با پزشک و یا متخصص تغذیه مشورت نمایید.

 

برای خرید آنلاین بهترین پروتئین کازئین کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه