ناخن های ما در واقع تغییر یافته پنجه های حیوانات هستند که به بهترین شکل ممکن طراحی شدن تا به نیاکان ما تو کارهایی که برای بقاشون لازم بوده کمک کنن. کارهایی مثل خراش دادن، حفر کردن و از درخت و کوه و … بالا رفتن.

ممکنه به نظرتون بیاد که این مهارت ها در دنیای مدرن ما بی استفاده هستند اما ما خیلی وقتا بدون اینکه متوجه شیم داریم ازشون استفاده می کنیم. مثل خیلی از کارهای روزانه و معمولی مانند وقتی داخل کیفمون رو میگردیم تا چیزی رو پیدا کنیم!
ناخن ها هم اینطور بهمون کمک میکنن که فشار رو احساس کنیم؛ خود ناخن هیچ گیرنده عصبی نداره اما بستر ناخن چرا.
ناخن مثل یک نیروی متقابل عمل میکنه و شدت اطلاعاتی رو که ما دریافت میکنیم تقویت میکنه.
هم ناخن های پا و هم ناخن های دست از کراتین سفت و سخت،یعنی بافت پروتئینی ریشه دار، ساخته شدن که ماده سازنده اصلی مو و ناخن هاست. به کراتینی که در ناخن ها وجود داره، کراتین آلفا گفته میشه. ناخن ها هم اینطور از 7 تا 12 درصد آب ساخته شدن.
برخلاف چیزی که تصور میشه ناخن ها از پوست هم نفوذپذیر ترند؛ به همین دلیله که ما خیلی باید حواسمون به محصولات و موادی که با ناخن هامون تماس دارند باشیم. چون تقریبا هرچیزی رو جذب و وارد بدن می کنند.

توی این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور درباره نکته های ساده ای صحبت می کنیم که رعایت کردن اونها میتونه جلو مشکلات جدی برای ناخن ها رو بگیره.

ناخن های زرد

ناخن ها هم مثل هر بخش دیگه بدن دچار مشکل و بیماری میشن. در ادامه درمورد 6 نوع ناخن ناسالم صحبت میکنیم که با دیدنشون بهتره هرچه سریعتر به دکتر مراجعه کنیم:

زرد شدن ناخن ها: این مشکل خیلی وقتا برای خانم ها و آقایون پیش میاد. اگر ناخن هاتون بیشتر از 10 روز زرد موند وقتشه که به دکترتون مراجعه کنید چون ممکنه نشون دهنده از مساله جدی تری باشه؛ مثل “سندروم ناخن های زرد”.ممکنه این اتفاق به خاطر بیماری های مزمن ریوی، مشکلات داخلی، انسداد لنفاوی یا آرترید روماتوئید باشه!
اما معمول ترین دلایل ناخن های زرد واکنش های آلرژیک نسبت به لاکی که به ناخن هاتون زدید، عفونت ها و قارچ ها، سیگار کشیدن، استفاده از رنگ حنا، دست زدن به مواد غذایی که رنگ زیادی دارن مثل زرد چوبه و استفاده مداوم از لاک ها و محصولات ناخن قوی هستند.

برای جلوگیری و درمان ناخن های زرد چند نکته رو باید رعایت کنید. اول اینکه قبل از لاک زدن از بیس کت ها (base coat) استفاده کنید.
بیس کت ها یا لاک های پایه محلول هایی بی رنگ هستند که هم به دوام لاک کمک میکنند و هم باعث می شن ناخن ها سفت بمونن و زرد نشن.
دوم از ویتامین e برای ناخن ها استفاده کنید. ویتامین e رطوبت ناخن رو حفظ میکنه و باعث میشه ناخن ها خیلی سالم و خوب به نظر برسن. غذاهای غنی از ویتامین e روهم فراموش نکنید؛ مثل اسفناج و بادام.
سوم ناخن های دست ها و پاهاتون رو توی محلولی از آّب گرم و جوش شیرین بذارید. اینکار از عفونت های قارچی جلوگیری میکنه و ناخن ها رو خوب تمیز میکنه.

ناخن های پوسته پوسته شده

همونطور که قبلا گفتیم ناخن ها از لایه ای پروتئینی به اسم کراتین ساخته شدن. وقتی بیش از حد مواد شیمیایی به ناخن هامون میزنیم، شکننده و انعطاف پذیر میشن.
پس مطابق انتظار استفاده زیاد از لاک ها و مواد شیمیایی دیگه، بیش از حد در معرض آب بودن و یا حتی کمبود آهن باعث شکننده و پوسته پوسته شدن ناخن ها میشه.
برای جلوگیری از این اتفاق ناخن هارو زیاد در معرض آب قرار ندید؛ موقع دست شستن حتما دستکش بپوشید و به میزان کافی آب بخورید تا ناخن ها خشک نشن.
بیش از حد از لاک پاک کن هایی که استون دارن استفاده نکنید چرا که استون ناخن ها رو به شدت خشک میکنه. پیشنهاد میشه از لاک پاک کن ها بیشتر از یک بار در هفته استفاده نکنید.
در موارد نادر کمبود آهن هم میتونه باعث این اتفاق بشه. قبل از اینکه از مکمل های آهن استفاده کنید قبلش با پزشکتون مشورت کنید.

لکه های سفید روی ناخن

این لکه های سفید که بهشون لوکونشیا گفته میشه خیلی متداول هستند و جای نگرانی ندارن؛ اما به هرحال روی ظاهر ناخن تاثیر میذارن. اگر اندازه این لکه زیاد شد جوری که کل ناخن سفید شد باید اون رو جدی بگیرید چون ممکنه نشونه بیماری کبدی باشه. فقط این نیست! این لکه های سفید بنا به اندازه و طبقه بندیشون ممکنه نشون دهنده چیزهای زیاد و مختلفی باشن.
این لکه های سفید وقتی به وجود میان که به پایه ناخن آسیبی وارد شده. ناخن ها بسیار آسیب پذیرن و عواملی مثل مانیکور های سخت و خشک میتونن باعث به وجود اومدن این لکه ها بشن.
معمولا میگن این لکه ها نشون دهنده کمبود کلسیم و روی هست؛ و کمبود آهن باعث به وجود اومدن یه فرو رفتگی به شکل قاشق روی ناخن و ناخن های شکننده، منعطف و پوسته پوسته میشه.
چون به خاطر آسیب به ناخن این مشکل به وجود اومده برای خلاص شدن از دست این لکه ها میتونید بذارید تا ناخن بلند شه و اون قسمت که لکه سفید داره رو با ناخنگیر بگیرید. یا از محصولاتی که روی اونا رو میپوشونن استفاده کنید.

عفونت کنار ناخن

به عفونت کنار ناخن های دست یا پا  پارونیشیامیگن . یک عفونت متداوله که باعث ورم، قرمزی و درد پوست کنار ناخن و پایه ناخن میشه و معمولا هم یک ناخن رو تحت تاثیر قرار میده. پارونیشیای مزمن نهایتا باعث میشه ناخن از پوست جدا شه و پارونیشیای قارچی با رشد کردن در نواحی مرطوب ناخن باعث میشه به تدریج وضعیت بدتر شه.
جویدن ناخن و ناخن هایی که درون گوشت رشد میکنند باعث این عفونت میشن.
برای پیشگیری و درمان این مشکل چند نکته رو باید رعایت کنید.
اول اینکه ناخن ها یا ریشه های کنار اون رو نجوید. این کار باعث رشد باکتری ها و قارچ ها و درنتیجه عفونت میشه.
اگر متوجه این عفونت شدید روزانه سه بار و به مدت 15 دقیقه ناخن رو توی محلول 50 درصد آب گرم و صابون آنتی باکتریال مایع قرار بدید. بعد هم سریع به دکترتون مراجع کنید.
اگر دستتون هر روز و به طور متداول در معرض آب و مواد سوزش آور و حساسیت زا هست یادتون نره که از دستکش استفاده کنید و جوراب هاتون رو هم هر روز عوض کنید.
بعضی وقتا اگر عفونت خیلی شدید باشه شاید نیاز به جراحی و یا حتی برداشتن ناخن باشه.

ناخن های ضخیم و بیش از حد بلند

دلیل رایج این جور ناخن ها عفونت های قارچی هستند. این عفونت ها ممکن باعث بدرنگ و خمیری شدن ناخن هم بشن.
با مراجعه به داروخانه و دریافت کرم های مخصوص میتونید این مشکل رو حل کنید. فقط قبلش عوارض جانبی رو دقیق چک کنید.
راه حل دیگه استفاده از روغن درخت چای روی اون ناحیه است. روزی دوبار و برای نتیجه بهتر بعد از حمام از این روغن استفاده کنید.

خطوط روی ناخن

این فرو رفتگی ها که به صورت خطوطی روی ناخن دیده میشن، خطوط بیو نامیده میشن. خطوط بیو به خاطر شیمی درمانی، آسیب های گذشته به ناخن و یا در معرض سرمای شدید بودن به وجود میان. و معمولا وقتی ناخن ها رشد میکنن دیده میشن.
برای از بین بردنشون روزانه ده دقیقه ناخن ها رو تو محلول گرم نمک قرار بدید و بعد کرم ضدعفونی کننده بهشون بزنید و با بانداژ روشون رو بپوشونید.
روش دیگه اینه که از ناخن هارو توی روغن زیتون گرم بذارید.

قبل از استفاده از هرکدوم از روش هایی که در بالا گفته شد، حتما با دکترتون مشورت کنید. اگر عوامل دیگه ای دخیل باشن، نه تنها این روش ها کمکی نخواهند کرد بلکه ممکنه شرایط رو بدتر هم بکنن.

مراقبت از ناخن ها

چطور باید از ناخن هامون مواظبت کنیم که به مشکلاتی که گفتیم دچار نشیم و همیشه زیبا و سالم باشن؟
چند تا نکته ساده !

 • برای گرفتن ناخن، اونا رو با ناخن گیر و از طرفی به طرف دیگه و در جهت ثابت و مشخص بگیرید؛ اینجوری ناخن داخل گوشت انگشت رشد نمیکنه. بهتره این کار رو بعد از حمام یا دوش گرفتن انجام بدید که ناخن ها نرم ترن. بعد از گرفتن ناخن هم اونا رو مرطوب کنید. این کارو به طور منظم انجام بدید.
 • از لاک های خشک و سفت استفاده نکنید. موادی مثل فرمالدهید و دی بوتیل فتالاید ناخن هارو ضعیف میکنن. همچنین به طور مکرر نباید لاک بزنید.
  از لاک پاک کن های بدون استون، بیس کت ها و تاپ کت ها استفاده کنید. تاپ کت ها هم مثل بیس کت ها محلول های بدون رنگی هستن که باعث میشن لاک مدت زمان بیشتری روی ناخن سالم بمونه.

ناخن ها رو با موادی مثل روغن بادام یا وغن آووکادو مرطوب کنید. بهتره این کارو قبل از خوابیدن انجام بدید. بالم لب هم برای این کار مناسبه.

 • از پروتئین و چربی های امگا 3 در رژیم غذاییتون استفاد کنید. اگر از موادی مثل ماهی، لوبیا و مغز ها استفاده کنید کراتین ها بهتر تولید میشن.
  ویتامین B ناخن هارو سفت تر، روی لکه های سفید رو حذف و آهن به شکل گیری بهتر ناخن کمک می کنه.
  هم چنین ویتامین های A و C ناخن هارو مرطوب نگه میدارن.
 • از جویدن ناخن ها و کندن پوست کنارشون خودداری کنید. هم چنین بعد از لاک زدن، لاک هارو از پوست کنار ناخن پاک کنید.
 • دست رو بیش از حد در معرض آب قرار ندید و از تماس با محیط های آلوده خودداری کنید.
 • هیچوقت لاک هاتون رو با ناخن نخراشید و از لاک پاک کن های بدون استون برای پاک کردنشون استفاده کنید.
  ناخن ها رو از یک جهت سوهان بکشید.

تقریبا برای هرکاری که میکنیم به دست هامون احتیاج داریم؛ ارتباط برقرار کردن با آدما، غذاخوردن، لباس پوشیدن و حتی نوشتن این مقاله! اونا هم چنین بیشترین توجه هارو به خودشون جلب میکنن.
دست ها حتی بهمون گذر عمرمون رو نشون میدن.
گاهی یادمون میره سلامت و زیبایی دست هامون چقدر مهمه و چقدر باید ازشون مواظبت کنیم. فقط با رعایت کردن چند نکته ساده … .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه