یکی از مشکلاتی که زیبایی چشمان ما را تحت تاثیر قرار می دهد ریزش مژه می باشد. همه ما هنگامی که با این اتفاق روبرو می شویم به دنبال یافتن دلیل و راه چاره این مشکل به مطب های پوست و مو مراجعه می کنیم.

ژنتیک تاثیر فراوانی در فرم مژه ها و میزان پرپشتی و طول آنها دارد، اگر قبلا مژه ای پرپشت یا بلند داشته اید و حالا دچار ریزش مژه شده اید، علل متعددی می تواند موجب ریزش مژه شما شود که باید توسط متخصص پوست بررسی و درمان شود .

برخی علت های ریزش مو های مژه عبارتند از :

بیماری های خودایمنی ، بیماری های داخلی و غدد، انواع التهاب موضعی و عفونت ها، بعضی از تومورهای لبه پلک، وضعیت روحی و روانی و استرس ، عوارض مصرف برخی از داروه

در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور درباره مشکلات احتمالی برای مژه، ابرو و چشم ها خواهیم پرداخت.

دلایل ریزش مژه و ابرو

بیماری های هورمونی مانند کم کاری و پرکاری تیرویید و بیماری های داخلی کم کاری هیپوفیز و کم کاری غده پاراتیرویید از جمله عوامل ریزش مژه و ابروها هستند. از عوامل دیگر این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف طولانی مدت برخی داروهای ضد کلسترول، ضد انعقاد خون ، ضد تیرویید، ایندرال، والپروییک اسید، مصرف کوکائین مسمومیت با داروهایی مانند بیسموت، آرسنیک مصرف زیاد ویتامین A
  • رژیم های لاغری بسیار کم کالری یا سوء تغذیه انواع کم خونی به ویژه کم خونی فقر آهن و کم خونی داسی شکل
  • بیماری های مزمنی مانند آکنه ، روزاسه و پسوریازیس رادیوتراپی برای تومورهای چشم آسیب های حرارتی (گرما وسرما) در ناحیه پلک ها و حاشیه پلک ها مانند سوختگی ها و فریز کردن پلک ها
  • تتوی لبه پلک ها و پشت پلک ها
  • حالات روحی مانند تنش، افسردگی ، ترس، اضطراب و بی قراری

 

اختلالات تغذیه ای و کمبود بیوتین و کمبود آهن ازجمله اختلالات تغذیه ای هستند که موجب ریزش ابرو و مژه می شوند. برخی از دلایل ریزش مژه عفونت ها یی مانند سیفلیس، عفونت ویروسی مثل ویروس تب خال، جذام، عفونت های قارچ ی وعفونت های انگلی می باشند .تروما و ضربه های وارده نیز باعث ریزش مژه ها می شوند ازجمله این موارد کسانی هستندکه دچار تریکوتیلویانیا می باشند و به کندن مژه ها عادت دارند .

یکی دیگر از علت های ریزش مژه ها می توانند داروها باشند که این داروها عبارتند از رتینوئیدها، هپارین، آندروژن ها، داروهای ضد کلسترول داروهای ضد تیروئید، پروسپرانول، اسید والپروئیک و داروهای ضد انعقادی.

یکی از داروهایی که سبب تورم های چشمی و ریزش ابرو می شوند داروهای شیمی درمانی و رادیوتراپی هستند .با ریزش ابرو و مژه همراه است. تلوژن افلوویوم که به دلیل وضعیت روحی و یا بیماری سیستمیکی که موجب استرس شدید می شوند،ایجاد می گردد با افزایش ریزش موهای فرد که وارد فاز استراحت شده اند مشخص می شوند.

نقش ریمل در سلامت مژه‌ها

ریمل از جمله لوازم آرایشی محبوب خانم هاست که طرفداران و مصرف کنندگان بسیاری دارد . اما با توجه به نزدیکی مژه ها به چشم ها، انتخاب ریمل در سلامت چشم ها نقش بسیار مهمی ایفا میکند.

ویژگی های ریمل خوب:

مژه ها رو پرپشت تر نشان داده و باعث چسبندگی مژه ها نشود
باعث ایجاد عفونت چشم ها نشود
بدون سرب و مقاوم به آب باشد
باعث تقویت مژه ها شوه و از ریزش مژه جلوگیری کند
زود خشک نشود
باعث سنگینی و خستگی مژه ها نشده و سبک باشد

عوارض ریمل ضد آب با سرب و شیمیایی

استفاده مکرر از مژه های مصنوعی و یا آرایش مژه ها با ریمل ازدیگر علل ریزش و کم پشتی مژه هاست. برای آسیب نرسیدن به مژه ها هیچ گاه از ریمل های ضد آب استفده نکنید زیرا این نوع ریمل ها به سختی پاک می شوند و ضربات و محکم پاک کردن آن ها سبب آسیب به مژه ها می شود.

ایجاد حساسیت و آلرژی نسبت به چسب یا مواد آرایشی و پاک کننده ها سبب ایجاد اگزما و خارش می شود و سپس منجر به ریزش مو و مژه می گردد.

اگر بیماری آلوپسی آره آتا سبب ریزش مژه ها شده باشد، باید این بیماری را درمان کرد زیرا درمان آن تاثیر موثری در کاهش ریزش مژه ها دارد. آرایش زیاد نیز می تواند از علل ریزش مژه ها باشد اما میتوان با حذف برخی از آرایش ها ریزش مژه را تاحد زیادی درمان کرد.

التهاب لبه پلک ها

یکی از عوامل ایجاد کننده ریزش مژه التهاب های لبه پلک هایا بلفاریت می باشد که این حالت باعث تورم پلک شده بنابر این مژه ها راحت تر از معمول کنده می شوند و ریزش آنها تسریع می گردد. این حالت سبب ریزش کامل مژه ها نمی شود و ممکن است در اثر شستشو و یا مالش پلک ها تعدادی از مژه ها کنده شود.

عفونت، درماتیت سبوره، آلرژی و یا ضربه و دستکاری محل می تواند باعث التهاب لبه پلک ها شود .عفونت های ناشی از استافیلوکوک در لبه پلک را باید سریعا درمان کرد زیرا عدم درمان سبب التهاب طولانی می گردد و این امراحتمال ریزش مژه ها به دلیل ادم حاصله را افزایش می دهد.

یک نوع عفونت انگلی در لبه پلک ها موجب درماتیت سبوره می شود. تورم و پوسته ریزی از علائم درماتیت سبوره است که عدم درمان آن سبب ریزش مژه ها می شود.

عفونت های ناشایعی مانند سل پوستی یا جذام هم می توانند سبب ریزش مژه ها شوند اما جزوعلل شایع بیماری محسوب نمی شوند .

گاهی مواقع عفونت شدید باکتریایی مانند تب مخملک نیز موجب ریزش و کم پشتی مژه ها می شوند که بعد از درمان بیماری، ریزش مژه ها رفع می شود.

عفونت های ویروسی شدید می توانند سبب ریزش موقت موها ومژه ها شوند اما این حالت بعد از درمان بیماری قابل برگشت است .

گاهی اوقات ضربه و آسیب به چشم مانند مالش شدید پلک ها و حساسیت به وسایل آرایشی مانند سایه چشم، خط چشم و به ویژه ریمل می توانند عامل ریزش مژه شوند . مواد آرایشی مانند ریمل و خط چشم ها می توانند حساسیت تماسی یا آلرژی ایجاد کنند و سبب التهاب لبه پلک ها و در نتیجه ریزش مژه ها شوند.

توصیه های خانگی برای درمان ریزش و تقویت مژه

ماساژ پلک ها

ماساژ پلک راهی برای بلند شدن و قوی شدن مژه ها است .شما می توانید با ماساژ دادن ملایم پلک های خود، موجب تحریک فولیکول های مژه ها شوید. برای انجام این کارمراقب باشید که با فشار ماساژ ندهید تا از آسیب بیشتر به مژه ها جلوگیری شود .

عدم دستکاری مژه ها

از مالیدن چشم ها یا کشیدن مژه ها در هنگام پاک کردن آرایش پرهیز کنید در غیر این صورت نه تنها دچار چین و چروک های زودرس در زیر چشم ها می شوید بلکه موجب بیرون کشیده شدن مژه ها و ریزش آن ها می شوید.

اجتناب از استفاده از مژه مصنوعی

عدم استفاده از مژه های مصنوعی نکته دیگری برای بلند و ضخیم شدن مژه ها است. استفاده از مژ ه های مصنوعی یا اکستنشن مژه ها در طولانی مدت موجب آسیب بیشتر به مژه ها می گردد زیرا در هنگام برداشتن مژه های مصنوعی، تعدادی از موهای طبیعی مژه ها نیز جدا می شوند.

برس کشیدن مژه ها

برس کشیدن مژه ها دو بار در روز  به تقویت رشد و افزایش سلامتی آنها کمک می کند.

پاک کردن آرایش در شب

همیشه مواد آرایشی را در شب پاک کنید تا مژه ها فرصت تنفس پیدا کنند زیرا هر چه مژه ها کمتر در معرض مواد آرایشی باشند، بهتر رشد می کنند. برای این کار لازم است بهترین شوینده و پاک کننده های آرایش را بشناسید.


مژه های زیبا در ظاهر هر فرد اهمیت زیادی دارد و عموما مژه های پر پشت و بلنر از فاکتورهای زیبایی محسوب میشوند. رعایت نکات ذکر شده در این مقاله و دقت و توجه به مشکلات احتمالی در مژه و ابروها و رفع آنها باعث حفظ سلامت و زیبایی همیشگی آنها خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه