گرگرفتگی به معنای احساس گرمای ناگهانی در ناحیه سر و صورت و قفسه سینه است . به شکلی که فرد خیس عرق میشود و حتی اگر در خواب باشی باعث بیدار شدن وی میگردد.

معمولا پس از گرگرفتگی احساس لرز به وجود آمده و دمای بدن به شدت فروکش میکند. گر گرفتگی عموما در زنان در سن یائسگی ایجاد میشود و در میان این جنس بیشتر مشاهده میشود اما مردان نیز به دلایل متفاوتی که در این مقاله ذکر خواهیم کرد دچار گر گرفتگی خواهد شد.

علت های گر گرفتگی

زنان و مردان در طول زندگی خود به دلایل مختلفی ممکن است گرگرفتگی را تجربه کنند . ممکن است این موضوع موقتی باشد و یا اینکه با تکرار خود فرد را کلافه کرده و نیاز به مشورت با پزشک را پیش بکشد.

اگر به دلیل گرما ، ورزش ، پوسیدن لباس تنگ، حضور در محیط شلوغ، استرس و یا دمای بالای محیط دچار گرگرفتگی موقت شده اید با ایجاد تغییر محیطی و فیزیکی خود به این ماجرا پایان خواهید داد در غیر این صورت موارد زیر را باید بررسی کنید:

  • شروع یائسگی در زنان
  • پر کاری تیروئید
  • اختلال هورمونی
  • مشکلات قلبی و عروقی

یائسگی در زنان و گرگرفتگی

شروع یائسگی در زنان با علائمی نطیر گرگرفتگی همراه است. یائسگی عموما از 45 سالگی شروع شده و به دوره ای از زندگی زنان اطلاق میشود که دیگر قاعدگی را تجربه نخواهند کرد و امکان بارداری را از دست خواهند داد.

در این دوره تغییرات هورمونی در بدن زنان یکی از علت های شایع گر گرفتگی به حساب می آید که با مصرف مکمل های مناسب دوران یائسگی میتوان گرگرفتگی را کنترل کرده و از شدت آن کاست.

زنانی که اهل سیگار و نوشیدنی های الکلی هستند، زنان چاق و زنانی که داروهای افسردگی مصرف می نمایند بیش از سایرین گرگرفتگی را تجربه خواهند کرد.

گرگرفتگی در مردان

اگرچه عموما زنان درگیر گرگرفتگی میشوند اما مردان نیز ممکن است به دلایل مختلف دچار این عارضه شوند و گرگرفتگی را تجربه کنند. دلایلی نظیر:

  • اختلال در هورمون تستسترون
  •  آندروپوز
  • مشکلات پروستات
  • علل روانی ( کاهش میل جنسی ، اختلال نعوذ، تغییرات خلقی)
  • مصرف سیگار و الکل
  • بالا رفتن سن

پرکاری تیروئید و گرگرفتگی

پرکاری تیروئید یکی از علت های مهم گرگرفتگی به حساب می آید. تیروئید غده پروانه ای در جلوی گردن است. این غده هورمون هایی را تولید می کند که سرعت متابولیسم بدن را کنترل می کنند و سبب تنظیم انرژی مورد نیاز می شود. اختلالات غده تیروئید با اختلال در تولید هورمون های تیروئید، می تواند سوخت و ساز بدن را کند یا بیش از حد نرمال کند.

اختلالات تیروئید می تواند توانایی تنظیم دمای بدن انسان را مختل کند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است مدام احساس سرما یا لرز داشته باشند و درگیر گرگرفتگی شوند.

گر گرفتگی و عوارض دارویی

گرگرفتگی میتواند یکی از عوارض جانبی  بسیاری از داروها باشد. داروهای مخدر، داروهای ضدافسردگی و برخی داروهای پوکی استخوان از این گروه داروها به شما می آیند. داروهای کاهنده تب مانند آسپرین و استامینوفن نیز می‌توانند باعث گر گرفتگی شوند.

تفاوت تب و گرگرفتگی

تب بیماری نیست بلکه یکی از نشانه های بیماری محسوب میشود. بیماری هایی که عموما با عفونت در قسمتی از بدن همراه است و به محض کاهش یا از بین رفتن عفونت، تب نیز برطرف میگردد. تب با داروهای تب بر از بین میرود.

گرگرفتگی به یکباره سراغ فرد آمده و اورا درگیر میکند . گرگرفتگی نیز مانند تب میتواند دلیل وجود یک اختلال یا مشکل در بدن فرد باشد اما تب یکی از علائم عفونت بدن ناشی از ویروس ها یا باکتری ها است و  گرگرفتگی به دلیل کاهش سطح استروژن تجربه می شود. زمان گرگرفتگی فرد حالات بسیار نامطلوبی را تجربه می‌کند، اما این مشکل عموما با دارو درمان می‌شود.


تغییر در سبک زندگی و تغذیه ، کاهش مصرف کافئین و غذاهای تند و کاهش وزن میتواند گرگرفتگی را درمان کند و یا کاهش دهد . در صورتی که این ماجرا طولانی شود بهتر است با مراجعه به پطشک متخصص علت آن را پیدا کرده و درمان نمایید.

مطالعه مقاله بیماریهای آلت تناسلی در مردان و زنان نیز میتواند برایتان مفید باشد.

 

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه