این روزها بحث داغ تقویت سیستم ایمنی بدن را همه جا می شنویم و به همـــــــــه ما اثبات شده که اولین راه پیشگیری از بیماری ها همین تقویت سیستم ایمنی بدن است.

سیستم ایمنی بدن شما، یک سیستم پیچیده و باورنکردنی است. باکتریها در روده شما یک ارتش قدرتمند هستند که حاضرند به نفع شما بجنگند اما فقط درصورتی که آنها را به درستی تغذیه کنید.

 دستگاه گوارش شامل بیش از ۷۰ درصد از سیستم ایمنی بدن شمــا است و محل اقامت باکتریهایی که با عوامل بیماری زای بسیاری مبازره می کنند، می باشد.

افــــــراد در سنین کودکی، بلوغ، کهنسالی، زنان یائسه و زنان باردار نیازهــــــای ویژه به استفاده از مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی بدن خواهند داشت و بسیار مهم است که با حساسیت و دقت بیشتری به انتخاب و استفاده از مکمل ها مبادرت ورزند.

داروخانه دکتر رضوی پور قصد دارد در این مقاله مبحث مهم تقویت سیستم ایمنی بدن را مورد بررسی قرار داده و بهترین مکمل های تقویت سیستم ایمنی بدن را خدمت شما معرفی نماید.

آنچه مشخص است این است که رژیم مواد غذایی به تنهایی نمیتوانند پاسخگــــوی تمام نیاز بدن ما به ویتامین ها باشد و استفاده کردن روزانه از مکمل ها توسط پزشکان و محققین علم سلامت توصیه می گردد.

 مواد غذایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن

سوال مهم بسیاری از افراد این است که کدام یک از مواد غذایی ما برای تقویت سیستم ایمنی بدن ما اهمیت بالاتری دارند و به این ارتش قدرتمند کمک بیشتری می نمایند تا در مقابل بیماریها از ما محافظت نماید؟

  • سبزیجات: مارچوبه، سیر، تره فرنگی و پیاز.
  • کربوهیدراتها: جو، لوبیا، جو دوسر، گندم، سیب زمینی
  • میوه ها: سیب، موز، انواع توت، میوه های مرکبات، کیوی.
  • چربی ها: دانه کتان

مکمل ها تکمیل کننده این مواد غذایی برای محافظت و تقویت سیستم ایمنی بدن هستند و به شما کمک می کنند سالم بمانید و در صورت بیمار شدن در مدت زمان کوتاه تری بهبود یابید.

بهترین مکمل برای تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن تابع عملکرد ارگان های اصلی بدن ، میزان توان غدد و میزان صحت سوخت و ساز بدن است .

بنابراین فرآورده هایی که بتوانند در سه مورد فوق عملکرد موفق و سریعی داشته باشند میتوان از آنها با عنوان بهترین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن یاد نمود. فرآورده هایی شامل ویتامین های زیر:

ویتامین C

کمبود ویتامین C در رژیم غذایی می تواند منجر به اختلال عملکرد سیستم ایمنی و افزایش بروز عفونت شود .

مکمل ویتامین C می تواند منجر به جلوگیری از عفونت هایی نظیر شرایط تنفسی یا سیستمیک در بدن شود.

سیگاری ها، افرادی که دسترسی به مواد غذایی محدود دارند و افرادی که دارای شرایط پزشکی خاص هستند مانند بیماران سرطانی و افرادی که تحت درمان دیالیز قرار می گیرند، بیشتر از سایرین به مکمل ویتامین C نیاز دارند.

ویتامین B6

کمبود B6 می تواند بر رشد سلول های سفید خون تاثیر بگذارد که این امر ایمنی بدن را به شدت تقویت می نماید.

در حقیقت ، سطح PLP پلاسما می تواند خطرات مزمن التهابی مانند بیماری قلبی را پیش بینی کند. همچنین ، مکمل ویتامین B6 می تواند عملکرد ایمنی بدن را در انسان و حیوان بهبود بخشد.

ویتامین E

ویتامین E آنتی اکسیدان قوی است که می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو در بدن کمک کند و به نوبه خود باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن شود.

مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین E می تواند مقاومت در برابر بیماری در افراد مسن را افزایش داده و پاسخ آنتی بادی به واکسن های مختلف را بهبود بخشد.

گلوتاتیون

گلوتاتیون نقش مهمی در بازسازی ویتامین های آنتی اکسیدانی C و E ، تنظیم رشد سلول و مرگ سلولی و همچنین کمک به دفع سموم از سلول های بدن دارد ونقش حیاتی در محافظت از بدن در مقابل بیماری بازی می کنند.

افزایش سطح گلوتاتیون در خون سبب کاهش سطوح بیومارکرهای استرس اکسیداتیو و افزایش شاخص های زیستی عملکرد ایمنی می شود.

روی

تقریبا دو میلیارد نفر در سراسر جهان کمبود روی دارند.

گیاهخواران، زنان باردار و شیرده، و همچنین افرادی که الکل مصرف می کنند در معرض خطر کمبود روی می باشند. برای حفظ عملکرد مطلوب ایمنی، کسانی که در معرض خطر کمبود روی قرار می گیرند، به طور خاص از مکمل روی استفاده می کنند.

مکمل روی به کاهش خطر ابتلا به بیماری های التهابی ناشی از کمبود روی کمک می کند.


     مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

مدیریت سلامـــــت عمومی و حفظ سیستم ایمنی قوی یک ضرورت برای بدن ما است.

رژیم غذایی مناسب، فعالیت های سالم،خواب کافی و کنترل استرس به همـــــراه استفاده از مکمل های صحیح و مورد نیاز بدن می تواند به این امر کمک کند.

شما همیشه نمی توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خـــود را فقط از طریق مواد غذایی تامین کنید بنابراین باید از مکمل ها برای حمایت از سلامت ایمنی خود بهره مند شوید.

به جهت اینکه اطمینان داشته باشید آنچه به عنوان مکمل استفاده می کنید همان است که بدن شما به آن نیاز دارد، لطفا با پزشک خود مشورت کرده و مکمل ها را از مراکز معتبر و شناخته شده تهیه فرمایید.

برای شناخت بیشتر مکمل ها و نحوه استفاده از آنها مطالعه مقاله های زیر را به شما پیشنهاد می دهیم:

مکمل کلسیم و اهمیت کلسیم در بدن

هر آنچه می بایست از مکمل آهن بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه