مو همانند ناخن از جنس کراتین می باشد و تمامی تفاوتها در شکل و رنگ آن، وراثت است. هر شاخه مو از سه قسمت تشکیل شده است:

داخلی ترین قسمت مدولا یا مغر مو است.

لایه میانی کورتکس نام دارد که اطراف مغز مو بوده و ضخامت عمده ی آنرا تشکیل میدهد . رنگ مو مربوط به ملانینهای مربوط به این قسمت است. هر چقدرمقدار ملانین کمتر باشد مو روشنتر است.

کوتیکول یا قشر مو .این لایه نازک و بدون رنگ است. نحوه قرار گیری سلولهای کوتیکول باعث شده که مو رنگ پذیر و قابل انعطاف بوده و حالت پذیر باشد.

انواع تیپ های مو عبارتند از:

۱-چرب( پوست سر چرب)

۲- خشک( پوست سر خشک)

۳-معمولی ( پوست سر نرمال)

۴-ترکیبی( پوست سر چرب، موها خشک)

تشخیص جنس مو

برای تشخیص نوع موی خود به روش زیر عمل کنید: ابتدا به حمام رفته و موهای خود را به خوبی شستشو دهید .پس از حمام هیچ نوع ماده ای بر روی موی خود استفاده نکرده و از ماساژ دادن پوست سر بپرهیزید انگشت اشاره خود را بر روی پوست قسمت جلوی سر بکشید.

اگر تا قبل از ۲۴ ساعت انگشت شما چرب و براق شد موی شما خیلی چرب است .

اگر پس از ۴۸ ساعت انگشت شما براق شد موی شما چرب است .

اگر پس از ۷۲ دو ساعت انگشت شما براق شد موی شما معمولی است .

اگر در زمان بیش از آن اتفاق بیفتد و یا بعد از ۲۴ ساعت نه تنها انگشت شما براق نشد بلکه در پوست سر احساس زبری میکنید موی شما خشک است .

در صورتی که حتی پس گذشت یک هفته موی شما چرب نشده و فقط به دلیل کدری و حالت نامطبوع مو نیاز به استحمام دارید موی شما خیلی خشک است.

میزان خشکی و چربی مو به عوامل مختلفی از جمله وراثت ، مسائل هورمونی ، تغذیه ، شرایط آب و هوایی و نوع شوینده بستگی دارد که مجموعه ی این عوامل میزان ترشح چربی غدد چربی در پوست سر را تنظیم میکند.

دفعات استحمام و شستشوی پوست سر با شوینده ها بسته به نوع مو متفاوت است . برای موی معمولی هفته ای دوبار و موهای چرب یک روز درمان توصیه میشود .در صورت نیاز بیشتر به استحمام موی سر را فقط آبشویی نمایید و از مصرف شوینده بپرهیزید.

موهای چرب

موهای چرب پس از حمام تاچند ساعت وضعیت عادی دارند ولی پس از آن به هم می چسبند و برق میزنند البته با گذشت زمان اندکی حالت کدر و مات پیدا میکنند. حالت شل دارند و بخوبی حالت نمیگیرند.
معمولا با تاخیر در حمام رفتن دچار خارش سر می شوند و در موارد شدیدتر با جوشهای خارش دار و قرمزی پوست سر همرا است.در صورتی که این حالت با پوسته های چرب و اغلب زرد رنگ همراه باشد بیماری درماتیت سبورئیک ایجاد شده است.

علل افزایش چربی پوست سر و ایجاد حالت بیماری و آزار دهنده فعالیت زیاد هورمون های جنسی یا غدد فوق کلیوی و یا مشکلات تخمدان است که باید شناسایی و درمان شود .اما چربی عادی پوست سر عامل ژنتیکی دارد.

توصیه های لازم:

استفاده از شامپوهای مناسب موی چرب
شستشوی هر روزه با شامپوهای روزانه مخصوص موی چرب و یا یک روز درمیان
چنگ نزدن و دستکاری نکردن مو
عدم استفاده از آب داغ در حمام
پرهیز از حمامهای طولانی
نگهداشتن شامپو روی پوست سر ۴ تا ۵ دقیقه
تغذیه مناسب
پرهیز از استرس

روش صحیح شستشوی مو

برای انتخاب شامپوها اصطلاحا به هماهنگی شامپو با نوع و تیپ مو اشاره می شود، ولی در واقع  میزان چربی کف سر معیار انتخاب شامپوی مناسب فرد است . نوع شامپو بر اساس پوست سر انتخاب میشود نه ساقه مو . برای موهای ترکیبی هم شامپوی موهای چرب یا معمولی برای شستن کف سر و آبکشی کل موها انتخاب می شود. ولی بعد از شامپو زدن و آبکشی، از نرم کننده ها و ماسک ها مو برای تغذیه، آبرسانی و نرمی مو استفاده می شود.

میزان استفاده از شامپو به اندازه پوست سر است بنابر این مقدار آن در افراد دارای موهای بلند و یا کوتاه چندان تفاوتی ندارد . مقدار مناسبی از شامپو را در کف دست ریخته و آنرا با آب کمی رقیق کنید و بر پوست سر بمالید با نوک انگشتان پوست سر را ماساژ داده و از چنگ زدن موها بپرهیزید .

بهتر است شامپو حدود سه دقیقه روی پوست سر بماند . پس از آن در زیر دوش با کف پایین آمده ساقه مو را شستشو دهید . ساقه مو فاقد چربی است و فقط در اثر مجاورت با هوا و گرد و خاک کدر میشد و همین مقدار شوینده برای شستشوی آن کافی است . استفاده مجدد از شامپو برای ساقه ی مو علاوه بر ضرر مالی و هدر رفت شامپو موجب آسیب به ساقه ی مو و خشکی آن میگردد .

از شانه کردن مو در حمام بپرهیزید زیرا پیاز مو در حمام سست بوده و باعث کنده شدن مو میشود . در صورت احساس نیاز شدید از شانه های دندانه درشت مخصوص فر استفاده کنید. در صورتی که ساقه ی موهای شما خشک و شکننده است بعد از شستشو از نرم کننده استفاده کنید و یا در خارج از حمام از ماسک مو استفاده نمایید . در صورت خشکی و شکندگی زیاد مو هر دو مورد را استفاده نمایید.

مطالعه مقاله محصولات ضروری برای مراقبت از مو را از دست ندهید.

شوره سر

شوره، یک اختلال رایج و مزمن پوست سر است. مشخصه‌‌ی آن پوسته پوسته شدن پوست کف سر است. با اینکه شوره‌ سر مشکلی مسری یا جدی نیست، اما ظاهری ناخوشایند دارد. برای همین است که درمان شوره سر و رفع شوره و خارش سر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند.

در بیشتر موارد می‌توان شوره‌‌ی سر را کنترل کرد. اگر شوره خفیف باشد، با استفاده‌‌ی روزانه از یک شامپوی ملایم رفع می‌شود؛ اما اگر مشکل جدی باشد، شامپوهای درمانی مؤثرند.

علت ایجاد شوره سر چیست؟

 • شستشوی کم مو
  اگر موهایتان را به طور مرتب نشویید، چربی و سلول‌های پوست سر تجمع پیدا می‌کنند و پوست سر شوره می‌‌زند.این امر بیشتر در مورد شوره ی چرب صدق میکند.
 • مخمرهایی شبیه قارچ (مالاسه زیا)
  “ماساله زیا” روی کف سر بسیاری از افراد بزرگسال زندگی می‌کند؛ اما در برخی افراد موجب سوزش و خارش پوست سر می شود. همچنین رشد سلول‌های پوست را بیشتر می کند.و در واقع عواملی باعث فعال شدن آن میگردد. در نتیجه، سلول‌های اضافی پوست می‌میرند، می‌ریزند و به صورت پوسته های سفید روی مو یا لباس دیده می ‌شوند. هنوز مشخص نشده است که چرا مالاسه زیا موجب تحریک پوست کف سر در بعضی افراد می شود.
 • پوست سر خشک
  بیشترِ پوسته پوسته‌های ناشی از پوست خشک، کوچک‌ترند و چربی کمتری دارند. همچنین، قرمزی و التهاب پوست در این مورد کمتر است. اگر شوره سر شما ناشی از خشکی پوستتان باشد، احتمالاً پوست قسمت های دیگری از بدنتان، مانند پاها و دست‌هایتان نیز خشک است.
 • حساسیت به محصولات مراقبت از مو (درماتیت تماسی)
  گاهی، حساسیت به مواد مشخصی در محصولات مراقبت از مو یا رنگ‌ مو می‌تواند موجب قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست سر شود.
 • پوست چرب و حساس (درماتیت سبوره‌ای)
  این اختلال، یکی از رایج‌ترین علل بروز شوره سر بوده و نشانه‌ی آن، پوستی قرمز و چرب است که با پوسته‌های سفید یا زرد پوشیده شده است. درماتیت سبوره‌ای ممکن است بر پوست سر و نواحی که در آن‌ها غدد چربی فراوان هستند، اثر بگذارد؛ مانند ابروها، اطراف بینی، پشت گوش‌ها، استخوان جناغ سینه، کشاله‌ی ران و گاهی زیر بغل.

راه‌های درمان شوره سر

تقریباً همیشه می‌توانیم شوره‌ی سر را کنترل کنیم، اما ممکن است درمان آن نیازمند آزمون و خطا باشد. به طور کلی، برای رفع شوره‌ سر خفیف، هر روز با شامپوهای ملایم سر خود را بشویید. با این کار سلول‌های مرده پوست روی هم انباشته نمی‌شوند و چربی پوست سر کنترل می‌شود. بهترین درمان شوره ی سر استفاده از شامپوهای گیاهی و اورگانیک بر اساس جنس کف سر می باشد.

مراقبت ویژه جهت جلوگیری از ریزش مو

در بسیاری از فرهنگ ها داشتن موهایی سالم، پرپشت و لطیف برای خانمها و آقایان، همواره نشانه زیبایی محسوب میشود. امروزه با پیشرفت در زمینه زیبایی و سلامت امکانات زیادی وجود دارد که به ما کمک میکند از موهایمان مراقبت کنیم، اما با این حال خیلی از افراد با مشکل ریزش مو مواجه هستند.

مراقبت نادرست ، بی توجهی به یک سری نکات سادهو اولیه و مشغله زیاد باعث شده افراد کمتر به شیوه مراقبت از سلامتی و زیبایی خود توجه کنند، به همین دلیل عوامل محیطی و داخلی منجر به آسیب به بافت های حساسی مثل پوست و مو میشود. علل رایج ریزش مو عبارتند از:

 • ریزش ارثی
 • اختلال هورمونی
 • کمبود ویتامین و تغذیه نامناسب (مثل کمبود آهن، فولیک اسید، ویتامین های B)
 • استرس و بیماری
 • بارداری و زایمان (به دلیل کمبود مواد معدنی)
 • استفاده از ترکیبات شیمیایی برای حالت دهی به مو
 • استفاده از آب سنگین یا حاوی مواد شیمیایی فراوان برای شستوی مو

در کنار درمان و استفاده از محصولات ضدریزش، باید از مویی که دچار ریزش شده مراقبت ویژه کرد. تا زمانی که شیوه مراقبت از مو را اصلاح نکنیم، ریزش مو دوباره باز خواهد گشت.

به دنبال علت ریزش مو باشید! (مثل درمان بیماری، کنترل مشکل هورمونی و … با مراجعه به پزشک متخصص)

پوست کف سر را ماساژ دهید! این کار سبب  گردش خون در کف سرشده و باعث تحریک فولیکول ها و تقویت ریشه مو میشود.

تغذیه مناسبی داشته باشید! منظور از تغذیه مناسب مصرف غذاهایی سرشار از آهن، پروتئین، کلسیم و ویتامین B هست. گاهی لازم است برای رفع کمبود ویتامین ها و مواد معدنی – با مشورت با یک متخصص- از مکمل هایی غذایی کمک گرفت.

از استرس پرهیز کنید! استرس زیاد باعث ریزش مو و سفید شدن زود هنگام موها میشود. یوگا، مدیتیشن، ورزش و پیاده روی میتواند به کاهش استرس کمک نماید.

از محصولاتی با پایه گیاهی برای حالت دهی و رنگ کردن موها استفاده کنید! مصرف زیاد ترکیبات شیمیایی به مو و کف سر آسیب می رسونه.

از محصولات تقویتی مو و کف سر استفاده کنید!

در صورت لزوم برای کنترل ریزش مو و رویش مجدد موها از ترکیبات درمانی و تقویتی کمک بگیرید. از محصولی استفاده کنید که حاوی ترکیبات شیمیایی کمتر، و مواد مغذی و گیاهی بیشتر می باشند.

موخوره (SPLIT ENDS)

زمانی که ساقه مو از درازا شکاف برمیدارد و سر مو شاخ شاخ می گردد، به آن موخوره شدن مو می گویند. در این حالت کوتیکول محافظ مو آسیب میبیند و فـیبر داخلی مو فرسوده میگردد.

عوامل ایجاد موخوره:

۱- سشوار و اتو حالت دهنده مو چربی طبیعـی مــو را از میان برده که سبب موخوره میشوند

۲- کمبود آب بدن : آب فراوان بنوشید.

۳- برس کشیدن موهای خیس : چـون ســبب کشیدگـی ساقه مو شده و موها آسیب میبینند.

۴- از گیره و سنجاق سر کمتر استفاده کنید.

۵- در معرض زیاد نور خورشید قرار نگیرید.

۶- در محصولات مو حاوی الکل استفاده نکنید.

۷- استـفاده از رنـــگ مــو و فر کردن مو نیز سبب موخوره میگردد.

سـعی کنید نوک موهای خود را برای پیشگیری از موخوره شدن هر ۶ هفته یکبار اندکی کوتاه نمایید.

 

برچسب‌ها
 • داروخانه دکتر رضوی پور
 • 1399-06-12
 • 272 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه