آرایش کردن یکی از روزمرگی های ما زنان است و گاهی برای ما اهمیت دو چندان پیدا می کند. داشتن تکنیک هایی برای آرایش صورت و شناخت آیتم های جدید لوازم آرایشی به کمک خواهد کرد زیباتر، جذاب تر و حرفه ای تر به نظر برسیم.

در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور با ما همراه باشید تا درباره نکات ریز آرایش کردن و شناخت لوازم آرایش با هم صحبت کنیم.

چشمان درشت

اگر چشمانی کوچک و ریز دارید هنگام آرایش کردن از کشیدن خط چشم به تمامی دور چشم خود داری کنید. سعی کنید برای آرایش قسمت پایینی چشمانتان خط چشم را زیرمژه ها بکشید نه حاشیه درونی چشم، وحتما مراقب باشید که خط چشم پایین را تا گوشه چشم یا همان مجرای اشک ادامه ندهید.

کشیدن خط چشم را تا گوشه بیرونی چشم ادامه دهید. این تکنیک اگر به خوبی انجام شود چشمان شما را درشت می کند و زیبایی خاصی به آنها می بخشد.خط چشم یا سایه سفید رنگی را در گوشه داخلی چشم یا همان مجرای اشک بکشید، این تکنیک هنگام  آرایش کردن با زیرکی خاصی می تواند گیرایی زیادی به چشمانتان ببخشد.

ابروهایتان را تمیز کنید. ابروهای تمیز و زیبا به طور قابل ملاحظه ای چشم ها را برجسته نشان می دهد. اما این تصور که ابروهای نازک چشم ها را درشت تر نشان می دهد تصوری نادرست است و آن شیوه  تمیز کردن و حالت دادن ابروهاست که چشم ها را زیبا می کند.

آرایش ابروها

اگر هنگام آرایش کردن موهای ابرو به طرف بالا حالت داشته باشند ابرو پهن‌تر و بالاتر دیده می‌شود و داشتن ابروی بالا و پهن یعنی داشتن چهره جوان‌تر و شاداب‌تر. با استفاده از ژل‌های حالت دهنده می‌توان به ابروها حالت دلخواه را داد اما اگر ابروی شما پر نیست می‌توانید به جای ژل از ریمل ابرو استفاده کنید که با ایجاد فیبرهای مشابه مو ابرو را پرتر نشان می‌دهد. رنگ این ریمل را یک درجه تیره‌تر از رنگ ابروی خود انتخاب کنید.

از پودر و سایه ابرو برای تغییر رنگ موقت ابرو و همچنین پر کردن نقاط خالی استفاده می‌شود که با برس‌های مشابه برس خط چشم زده می‌شود و کمک می‌کند بافت ابرو مات و طبیعی به نظر برسد. از مداد ابرو برای کشیدن خطوط دور و داخل ابرو استفاده می‌شود که این ابزار معمولا برسی در انتهای خود دارد که با کمک آن می‌توان خطوط را محو کرد و طبیعی جلوه داد.

اگر هنگام آرایش کردن کار کردن با مداد ابرو برای شما سخت است و می‌خواهید خطوطی با دوام‌تر در ابروی خود بکشید از ماژیک ابرو استفاده کنید که بافت و طرحی طبیعی‌تر و مشابه مو روی ابرو به وجود می‌آورد و نیاز به برس کشیدن ندارد.

انتخاب رژلب مناسب

واضح است که در آرایش کردن برخی از رنگ‌ها برخی از پوست‌ها را زیباتر نشان می‌دهند اما از دیدگاه کلی هر کسی با هر رنگ پوستی می‌تواند هر رنگ رژ لبی استفاده کند و زیبا شود. فقط کافی است چند رنگ از رنگ‌های محبوب خود را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام رنگ رژ لب به چهره شما بیشتر می‌آید.

مثلا قرمز روشن حالتی جذاب و چشم گیر دارد، زرشکی حالتی دراماتیک و شیک به چهره می‎دهد، مرجانی چهره را سرحال‌تر می‌کند و صورتی حالتی خانمانه و جوان دارد. فقط به خانم‌هایی که لب‌های نازک دارند توصیه می‌کنیم از رژهای تیره استفاده نکنند.

رژ لب می‌تواند مات، براق، نیمه مات یا اکلیل دار باشد. اگر لب‌های نازکی دارید از رژهای براق و حجم دهنده استفاده کنید، اگر لب‌های پری دارید از رژهای مات و نیمه مات استفاده کنید. اما به طور کلی رژ لب مات حالتی کلاسیک و رژ لب براق حالتی جوانانه دارد که باید در استایل خود آن را در نظر بگیرید. شما می‌توانید بافت‌های مختلف را ترکیب کرده و حالت‌های جدیدی خلق کنید اما هرگز از خطر اصلی لب خارج نشوید چون آرایش شما زشت و ارزان به نظر خواهد رسید.

انتخاب رژ لب بر اساس آرایش

اگر چشمان شما آرایش زیادی دارد باید در لب‌ها از آرایش کم و رژ لب با رنگ طبیعی لب‌ها استفاده کنید یا این که فقط به یک برق لب اکتفا کنید، عکس این قضیه نیز صادق است، اگر در چشم‌ها آرایش مختصری دارید می‌توانید از رژ لب پررنگ و چشم گیر استفاده کنید و در هر دو حالت سعی کنید رنگ آرایش چشم و رژ لب به هم نزدیک باشند.

نحوه استفاده از برس ها در آرایش کردن

برس‌های آرایشی نقش مهمی را در طبیعی‎‌تر و سالم‌تر شدن آرایش بازی می‌کنند، این برس‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک برای منظور خاصی طراحی شده است.

برس فونداسیون

این برس هنگام آرایش کردن برای زدن یکنواخت کرم پودر و کرم‌های مایع و کرمی استفاده می‌شود. برای استفاده از آن کرم را در مرکز صورت قرار داده و با برس به اطراف صورت بکشید. همچنین با استفاده از آن می‌توان کانسیلر زیر چشم را محو کرد.

پد اشکی

این پد یک پد اسفنجی به فرم اشک است که از قسمت پهن آن برای پخش کردن و محو کردن مواد آرایشی روی پوست استفاده می‌شود و قسمت نوک تیز آن برای پوشاندن اطراف بینی یا روی جوش به کار می‌رود. همچنین از این پد می‌توان برای زدن رژگونه مایع و محو کردن خطوط آرایش و پاک کردن اضافات آرایش استفاده کرد.

برس پنکیک

از این برس برای زدن پودرهای سبک روی پوست استفاده می‌شود همچنین می‌توان با کمک آن رژ گونه‌های پودری را پخش و محو کرد.

برس زاویه‌دار

با کمک این برس می‌توان رژگونه را حرفه‌ای‌تر و طبیعی‌تر روی گونه‌ها استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن برای زدن پودر کانتور که تیره‌تر از رنگ پوست است استفاده کرد.

برس و شانه ابرو و مژه

این شانه و برس که در یک محصول قرار گرفته‌اند وسیله مناسبی برای مرتب کردن موهای ابرو و مژه است. همچنین با کمک برس آن می‌توان خط چشم را محو کرد.

شناخت لوازم آرایش فاسد

هر لوازم آرایشی تاریخ انقضایی دارد که معمولا بر روی بسته بندی آن درج شده است. البته به جز این تاریخ، در بیشتر محصولات یک تاریخ انقضای دیگری درج می‌شود که مدت زمان استفاده از محصول پس از بازشدن درب بسته را نشان می‌دهد. استفاده از این لوازم آرایشی پس از تاریخ مصرف، احتمال بروز التهاب و عفونت را افزایش می‌دهند. پژوهشگران دلیل اصلی این مشکل را نفوذ هوا و در نتیجه باکتری به داخل محصول می‌دانند. همچنین برخی از وسایل چندکاره مثل پد آرایشی می‌تواند این مشکلات را تشدید کند. برای جلوگیری از عفونت‌های پوستی تا حد امکان از استفاده مشترک لوازم آرایشی خودداری کنید.

فاسد شدن کرم پودر

لوازم آرایشی فاسد و تاربخ گذشته، عامل جوش و آکنه‌های پوستی است. اگر در کرم پلمب باشد و تا حالا باز نکرده باشید، تا ۲ سال می‌توانید آن را نگه دارید ولی بعد از باز کردن حدودا ۶ تا ۱۲ ماه پس از آن، تاریخ مصرفش تمام می‌شود. همچنین توجه داشته باشید کرم پودرها را دور از فضای مرطوب، گرم و پرنور نگهداری کنید چون این محیط‌ها امکان رشد باکتری را بیشتر می‌کند و باعث فاسد شدن سریع محصول می‌گردد. کرم پودری که فاسد (لوازم آرایشی فاسد) شده باشد را از تغییر بو و تغییر رنگ آن می‌توان متوجه شد.

فاسد شدن سایه چشم

برای مراقبت از سلامت چشم‌ها و جلوگیری از قرمز شدن و خارش آن‌ها لازم است این محصول را هر ۳ ماه یک بار با محصول جدید تعویض کنید. با وجود اینکه سایه‌ها فرمولی شبیه کرم پودر‌ها، پنکیک و رژگونه دارند ولی چون با قسمت حساسی از بدن سروکار دارند و انتقال باکتری‌ به چشم می‌تواند بسیار خطرناک باشد این محصول زمان تعویض کوتاه‌تری دارد. برخی از سایه‌ها حالت کرمی و غیر پودری دارند، که در این صورت امکان رشد باکتری در آن بیشتر است. در انواع سایه چشم، پودی و غیر پودری هر تغییر رنگ یا تغییر بو می‌تواند نشانه خراب شدن سایه چشم شما باشد.

 فاسد شدن پنکیک و رژگونه

هر نوع محصول پودری مثل پنکیک و رژگونه را اگر در محیط خشک و خنک نگه داری کنید، می‌توان حداقل ۱ تا ۲ سال از آن استفاده کرد. پنکیک تاریخ گذشته ویژگی قابل شناسایی ندارد، ولی در برخی موارد تغییر رنگ، تغییر بو و تغییر بافت مشاهده می‌گردد که به وضوح اتمام تاریخ مصرف آن را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید عمر پنکیک و رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و آن‌ها را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید. حتی پدهای با کیفیت بالا هم که متداول استفاده می‌شوند باید به صورت هفتگی شسته شوند و بهتر است که تا حد امکان با مواد شوینده ضد باکتری تمیز شوند تا از آلوده شدن لوازم آرایشی جلوگیری کند.

فاسد شدن ریمل و خط چشم

همانطور که گفتیم به دلیل حساسیت بالای چشم‌ها، می‌توان گفت خطرناک‌ترین لوازم آرایشی که در صورت فساد می‌تواند خیلی آسیب بزند، ریمل و خط چشم است. لوازم آرایشی فاسد مثل خط چشم و ریمل به دلیل رطوبت بالا، محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک داخل آن، می‌مانند و با هر بار استفاده به چشم‌ انتقال می‌یابند.

از عوارض ناشی از استفاده ریمل و خط چشم فاسد، می‌توان به عفونت‌ چشمی و در موارد شدیدتر، نابینایی اشاره کرد. از میان تمام ابزار آرایش ریمل و خط چشم مایع باید هر ۳ ماه یکبار عوض شود، در غیر این صورت احتمال قرمزی، خارش و التهاب چشم بسیار زیاد می‌شود. وقتی این محصولات خراب می‌شوند بویی شبیه به بوی گازوئیل از آن به مشام می‌رسد. همچنین اگر در صورت استفاده از ریمل یا خط چشم، احساس ناراحتی و التهاب کردید. اولین کاری که لازم است انجام دهید، دور انداختن تمام لوازم آرایشی‌ مربوط به چشم‌تان است که ممکن است بیماری به آنها سرایت کرده باشد. در صورتی که یک یا ۲ روز همچنان در چشم‌های‌ خود احساس التهاب و ناراحتی کردید، این موضوع را جدی بگیرید و حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

فاسد شدن رژ لب

هنگام آرایش کردن، رژلب‌‌ها دائما با لب‌ها در تماس هستند و بهتر است هر سال عوض شوند. رژ لب‌های جامد به دلیل اینکه در بافتشان آب ندارند، احتمال فاسد شدن آنها کمتر است. اگر بیماری ویروسی داشته‌اید بهتر است رژ لب خود را دور بیندازید. رژ لب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار است. باید بدانید که ظاهر این محصول می‌تواند فاسد شدنش را نشان بدهد. بوی روغن گرفتن رژ لب و تغییر در بافت و ترکیب رژ نشان می‌دهد باید هر چه زودتر آن را دور بیندازید. همچنین اگر رژ لبتان سفت شده و به راحتی روی لب نمی‌نشیند و روی لب پوسته می‌شود نشان دهنده خراب شدن رژ لب است.


در طول تاریخ آراستگی ظاهر همیشه مورد توجه همگان بوده و در زمان‌هایی این آراستگی افراطی و برای تفاخر و جلب توجه بیشتر در بین طبقات خاصی بوده ‌است.  ایران هفتمین کشور مصرف‌کننده مواد آرایشی در دنیا و دومین کشور در خاورمیانه است. ژاپن اولین مصرف‌کننده مواد آرایشی جهان است.

این به خوبی اثبات می کند که لوازم آرایش جز محصولات محبوب در میان تمام مردم دنیاست و آرایش کردن امری مهم، پر طرفدار و قانون مند بین تمام زنان و مردان جهان است.

 

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه