برای از بین بردن موهای زائد روش های مختلفی وجود داره. بعضی ها آسون تر و سریع ترن؛ بعضی ها بیشتر وقت میگیرن و پردرد ترن؛ بعضی ها پوست رو تمیز تر میکنن و مدت زمان بیشتری اون رو بدون مو نگه میدارن وبعضی ها کاملا برعکس. انتخاب روشی برای از بین بردن موهای زائد خیلی مهمه چون ممکنه بعد از مدت زمان طولانی تازه متوجه تاثیرات منفیش روی پوستتون بشید و اون موقع یا راهی برای برطرف کردنش نباشه و یا اگرهم هست زمان گیر و گرونه.
در ادامه این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور روش هارو باهم مقایسه میکنیم تا ببینیم هرکدوم چه مزایا و معایبی دارن.

شیو کردن موهای زائد

این روش یکی از ارزونترین و ساده ترین روش هاست. فقط چند دقیقه وقت میگیره، درد نداره، خودتون هم میتونید تو حمام این کارو انجام بدید و خیلی راحت قسمت بزرگی از مو رو شیو میکنه. استفاده از تیغ پوست پاها رو هم خیلی نرم میکنه و باعث به وجود اومدن موهای زیرپوستی نمیشه. برای پاها، زیربغل و خط بیکینی مناسب ترینه (اگر پوستتون حساس نیست).
اما از معایبش اینه که چون فقط مو رو از روی سطح پوست کوتاه میکنه، دوباره مو خیلی زود رشد میکنه و شما نیاز دارید چند روزی یک بار موها رو دوباره شیو کنید. همچنین احتمال اینکه پاها رو زخم کنه بالاست.
حتما برای شیو کردن از فوم های اصلاح استفاده کنید تا پوست پا آسیب نبینه و تیغ رو مرتب عوض کنید.

کرم موبر

کرم های موبر حاوی مواد شیمیایی هستن که پیوند های دی سولفید موجود در کراتین موها رو می شکنن؛ وقتی این پیوند ها از بین رفت مو اونقدر ضعیف میشه که با یه شست و شو از روی پوست پاک میشه. یکی از معایب این روش اینه که این کرم ها بوی خیلی بدی دارن. این روش برای پاها؛ ناحیه بیکینی، پشت لب و چانه ها مناسب ترینه. اگر برای صورت میخواید ازشون استفاده کنید از کرم های موبر مخصوص صورت خریداری کنید.
اگر پوست حساس دارید این کرم ها میتونن باعث ایجاد سوزش و قرمز شدن پوست بشن. برای اینکه این تاثیرات رو حداقل کنید خیلی کرم رو روی پوست نگه ندارید. در حالت عادی اکثرا باید پنج دقیقه کرم رو روی پوست بذارید اما اگر پوستتون حساسه کمتر نگهش دارید. در کل این روش برای افراد با پوست حساس خیلی توصیه نمیشه.
از معایب دیگه این روش اینه که علیرغم بدون درد بودنش، روش وقت گیریه.
توی این روش هم مثل روش قبل بعد از چند روز دوباره باید موهای زائد رو از بین ببرید چون فقط موهای روی سطح پوست رو از بین میبره. هم چنین استفاده از کرم های موبر برای قسمت های بزگ پوست یکم کار سختیه و دقت میخواد.

موم

لایه نازکی از موم گرم و ذوب شده در جهتی که مو رشد کرده روی پوست کشیده میشه، با یه پارچه پوشونده میشه و بعد چند ثانیه از جهت مخالف رشد مو کنده میشه. حرارت موم باعث میشه فولیکول های مو منبسط بشن و کل مو که شامل ریشه هم میشه راحت تر از جا در بیاد.
برای نواحی کوچک مثل پشت لب، بیکینی و ابرو مناسب تره.
مواظب باشید که نباید موم رو برای جاهایی که روشون کرم رتین A میذارید، استفاده کنید؛ چرا که رتین A با از بین بردن لایه های مرده پوست اون رو نازک میکنه و استفاده از موم برای اون نواحی باعث قرمز شدن، سوزش و آسیب رسیدن به پوست میشه.
موم انداختن باعث رشد موهای زیر پوستی به خصوص در ناحیه بیکینی میشه. برای کمتر کرن احتمال این ماجرا قبل از استفاده از موم پاها رو لایه برداری کنید؛ چون سلول های مرده باعث گیرافتادن فولیکول موها و رشد موهای زیرپوستی میشن.
بیشترین مساله موم انداختن احتمال عفونت های باکتریاییه. این برای وقتیه که برای موم نداختن به جای عمومی میرید. هربار که چوب مخصوص داخل ظرف موم برمیگرده احتمال انتشار عفونت باکتریایی بیشتر میشه. بنابراین کسی که این کارو براتون انجام میده باید برای هر نفر از چوب جدید استفاده کنه.
همچنین استفاده از یک چوب برای یک نفر هم حتی موقع وکس برزیلی میتونه باعث عفونت باکتریایی بشه. چون پوست اون نواحی نازک تر و حساس تر از بقیه جاهاست.
مزیت این روش اینه که علیرغم دردناک بودنش، موهای زائد رو از ریشه از بین میبره بنابراین هم پوست تمیزتر میشه و هم تعداد دفعات کمتری احتیاج پیدا میکنید که اصلاح کنید.
برای اینکه بتونید موم بندازید، موی پا باید به اندازه سی میلیمتر بلند بشه.
هم چنین موم انداختن در چند روز قبل از عادت ماهانه دردناک تره چون پوست حساس تر میشه. برای کمتر کردن دردش میتونید ایبوپروفن مصرف کنید.

لیزر موهای زائد

یکی از هدایایی که پیشرفت تکنولوژی بهمون داده استفاده از لیزر ها برای از بین بردن موهای زائده. در این روش با از بین بردن و آسیب زدن به فولیکول ها توسط حرارت لیزر، مانع از رشد دوباره موها میشن.
با اینکه روش از بقیه روش ها گرون تره ولی دائمیه و فقط یه مقدار خیلی کم بعد از یه مدت رشد میکنه که اون روهم مجددا از بین میبرن. در واقع نیاز به یاداوری داره.
برای تمامی قسمت های بدن مناسبه.
بهتره که توسط متخصص پوست انجام شه که هم برای استفاده از دستگاه ها تعلیم دیده باشه و هم درمورد پوست تخصص داشته باشه. اگر فرد مهارت کافی رو نداشته باشه، لیزر به راحتی به پوست آسیب میزنه و رنگدانه هارو میسوزونه. بعد از 6 ماه اکثر خانمها میبینن که 50 درصد موهای زائدشون کاملا از بین رفته. برای جلوگیری از رشد مجدد موها به صورت دوره ای لازمه دوباره لیزر انجام بشه.

موهای زائد

اپیلاسیونموهای زائد

با دستگاه الکتریکی مخصوص مو رو از ریشه بیرون میکشن. هم بسیار دردناکه و هم مو مجددا رشد میکنه. مزیتش در اینجاست که میشه این دستگاه رو خریداری کرد و تو خونه ازش استفاده کرد. روش نسبتا ارزونی حساب میشه چون مثل موم انداختن بعد از خرید دستگاه دیگه نیاز به خرید مدام وسیله یا ماده ای ندارید.
مزیت دیگه این روش اینه که مو آرومتر و نازک تر در میاد و تا چند هفته نیاز به اپیلاسیون ندارید.
از معایبش اینه که باعث رشد موهای زائد زیر پوستی میشه و مو باید چند میلیمتر رشد کنه تا بتونید اپیلاسیون کنید. هم چنین روش دائمی نیست.

بند انداختن

این روش از خاورمیانه اومده و کار دقیق و حساسیه. در این روش با استفاده از یه تکه نخ، موهای زائد رو از ریشه در میارن. برای قسمت های کوچک مثل پشت لب و ابرو مناسب ترینه و حتی برای پوست های حساس بی خطر و بهداشتیه. با اینکه باعث قرمزی و سوزش پوست میشه (وقتی چند تار مو باهم از ریشه در میان).
پوست رو مدت طولانی تمیز نگه میداره اما به هرحال روش دردناکیه.

استفاده از خمیر شکر

این روش از خاورمیانه باستان گرفته شده و امروزه داره در امریکا محبوب و محبوب تر میشه. در این روش با استفاده از شکر، آب لیمو و آب خمیری میسازن و در خلاف جهت رشد موهای زائد اون رو روی پوست میذارن. بعد در جهت رشد مو خمیر رو میکشن. این روش درد کمتری نسبت به موم انداختن داره. برای کامل تمیز کردن پوست گاهی نیازه چند بار برای یک ناحیه خمیر بذارید. برای هرجایی از بدن قابل استفاده ست.
این روش آسیبی به پوست وارد نمیکنه و موجب حساسیت هم نمیشه. این روش هم چنین موها رو نازک تر میکنه و باعث میشه رشدشون کند تر بشه.
در کل شباهت زیادی به موم انداختن داره و مثل اون پوست رو تا مدت زیادی تمیز نگه میداره. برای استفاده از روش خمیر شکر باید موهای زائد چند میلیمتر رشد کرده باشه.


هر کدام از این روشها رو که برای از بین بردن موهای زائد بدن خودتون استفاده می کنید باید مراقب پوست خودتون باشید و با استفاده از کرم ها، موطوب کننده ها و روغن های مخصوص پوست خودتون رو محافظت نمایید. خصوصا افرادی که پوست های خشک و حساس دارند بیشتر از سایرین باید مراقب آسیب نرسیدن به پوست خودشون بعد از از بین بردن موهای زائد بدن باشن.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه