اگر پشت بسته بندی بعضی از محصولات آرایشی و بهداشتی نگاه کنید ممکن است به کلماتی مثل “بوتیل پارابن”، “متیل پارابن” یا “پروپیل پارابن” بر بخورید.

پارابن ها دسته ای از مواد شیمیایی نگه دارنده هستن که از سال 1950 در محصولات آرایشی استفاده میشن؛ در واقع متداول ترین مواد نگه دارنده همین پارابن ها هستن و ما در این مقاله داروخانه رضوی پور به اونها خواهیم پرداخت.

پارابن ها از رشد کپک و باکتری در این محصولات جلوگیری میکنن و ماندگاری اونها رو بالا میبرن. صنعت زیبایی مدتهاست که برای زیاد کردن عمر محصولاتی مثل شامپو، نرم کننده، صابون و مراقب های پوستی روی پارابن ها حساب کرده.

محصولات حاوی پارابن ماه ها و حتی سالها دوام آورده و قابل استفاده هستن. این دسته از مواد در واقع ترکیب کم هزینه ای از اسید و الکل پی هیدروکسی بنزوئیک اسید هستن که به فور در محصولات مورد استفاده ما یافت میشوند و در طولانی مدت باعث کدر شدن پوست و جوش و آکته خواهند شد.

اما طی دهه گذشته اثرات طولانی مدت این مواد باعث نگرانی شده. با اینک تقریبا تمامی برند ها از مواد نگه دارنده برای طولانی کردن عمر محصولاتشون استفاده میکنن، محصولات آرایشی و بهداشتی بدون پارابن برای استفاده سالم تر و مطمئن تر هستن.

چرا پاربن خطرناک است؟

پارابن میتونه رفتار هورمون استروژن رو تقلید کنه؛ این یعنی بر تعادل هورمون ها، فارغ از جنسیت، تاثیر میذاره. فعالیت استروژنیک پارابن ها با شیوه ای که هورمون های بدن نظم پیدا میکنن تداخل پیدا میکنه. این یکی از نگرانی ها درمورد این ماده شیمیاییه چرا که به این معنیه که میتونه فعالیت های مربوط به تولید مثل، یعنی بارداری و دوره قاعدگی، رو تحت تاثیر قرار بده.

شواهد نشون دادن که پارابن میتونه به راحتی از طریق پوست جذب بشه و استفاده روزانه از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی پارابن باعث میشه این مواد درون بدن انباشته بشن.

نکته دیگه ای که خیلی همه رو بابت استفاده از پارابن ها نگران کرده افزایش احتمال به وجود اومدن سرطان سینه در بانوان هست. پارابن درون پوست نفوذ میکنه و بین بافت اون انباشته میشه.

نگرانی بعدی هم مربوط به آلودگی های محیطی مربوط به این دسته از محصولاته. در یک تحقیق علمی پارابن رو در بدن مرده پستانداران دریایی پیدا کردن و اعتقاد دارن این مواد از ضایعات محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده انسان ها داخل آب راه پیدا کردن.

بعضی از افراد هم نسبت به پارابن حساسیت نشون میدن و علائمی مثل قرمزی، سوزش، خارش و بیرون ریختن دانه و کهیر در اونها پدیدار میشه.

محصولات حاوی پارابن

با ساخته شدن مواد نگه دارنده جدید تر که ضرر کمتری هم دارن، نیاز ما به استفاده از پارابن کم و کمتر میشه. دسته ای از این مواد جدید، طبیعی هستند و از عصاره و روغن گل ها و گیاهان خاصی گرفته میشن و باعث طولانی تر شدن عمر محصول و هم اینطور تازه موندنش میشن.

عده ای هم فکر میکنن محصولاتی که حاوی پارابن نیستن به اندازه کافی موثر نیستن که باید گفت این فقط یه باور اشتباهه. این محصولات به همون اندازه تاثیر دارن؛ با این تفاوت که ضررشون کمتره. هم برای خودمون و هم برای محیط زیست.

سازمان غذا و دارو (FDA) در حال حاضر قانونی که شامل محدودیتی برای پارابن ها باشه نداره. مواد آرایشی طبق قانون نیاز ندارن که قبل از عرضه شدن در بازار توسط این سازمان ارزیابی و تایید شوند و مواد نگه دارنده هم تفاوتی با سایر مواد اولیه در فرمول مواد آرایشی ندارن. این یعنی خودمون قبل از خرید این محصولات باید دقت کنیم که محصولات انتخابی ما فاقد پارابن باشند.

پارابن در خیلی از مواد آرایشی و بهداشتی به کار برده میشوند . این محصولات شامل موارد زیر هستند:

  • پودر ها و مایع های زیرسازی
  • BB و CC کرم ها
  • کرم های ضدآفتاب
  • نرم کننده ها
  • شامپوها
  • لوسیون ها
  • فوم های اصلاح
  • رژلب ها
  • بالم لب ها
  • Conditioner ها

شناخت پارابن در محصولات آرایشی و بهداشتی

اگر محصولی که استفاده می کنید بدون پارابن باشه روی بسته بندی اون و با عباراتی مثل “بدون پارابن” یا ” پارابن 0%” مشخص شده.

اگر باز هم نتوانستید اطمینان حاصل کنید بهتر است که قسمت مواد اولیه را چک کنید. متیل پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل پارابن سه پارابن متداول مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی هستند.

“ایزوپروپیل پارابن” و “ایزوبوتیل پارابن” هم مشخص کننده این هستند که در محصول مورد نظر شما پارابن به کار رفته. “پاراهیدروکسی بنزوئات” هم هم معنی برای پارابن هست.

از آنجایی که خیلی از ما ممکن است نادانسته این محصولات رو به شکل مداوم و روزانه استفاده کنیم، همواره در معرض خطرهایی که ذکر شده، هستیم و با بالا بردن آگاهی خود از بهترین برندهای لوازم آرایشی و بهداشتی میتوانیم اطمینان بیشتری نسبت به محصولات مورد استفاده خود داشته باشیم.

دقت کنید که برای حذف یا محدود کردن استفاده از پارابن ها در محصولات  از سمت سازمان غذا و دارو قانونی وجود ندارد پس مهمترین کار  اهمیت و توجه شما در هنگام خرید محصولات بدون پارابن از مراکز معتبر فروش مواد آرایشی و بهداشتی است . امروزه برند های زیادی دست به تولید محصولات بدون پارابن و سالم تر زده و شما میتونید به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرده و مراقب سلامتی خودتون باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه