بیماری های آلت تناسلی از جمله مواردی است که در عموم کمتر درباره آن صحبت میشود. تابو های اجتماعی و شرم و خجالت از جمله دلایلی هست که مردان و زنان درباره بیماریهای تناسلی خود صحبت نمیکنند حتی با پزشک متخصص و آن را رها کرده و به زمان میسپارند که عموما این کار با استرس روحی و روانی همراه خواهد بود و همانطور که در مقاله زگیل تناسلی صحبت کردیم، میتواند زمینه ساز مشکلاتی بزرگتر برای افراد باشد.

به همین دلایل است که ما در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور تصمیم گرفتیم درباره این نوع مشکلات صحبت کنیم.

مهم‌ترین بیماری‌های تناسلی در مردان 

بیماریهای مزمن و اختلالاتی وجود دارد که میتواند آلت تناسلی مردان را مبتلا کرده و سبب رنج جسمی و روانی آنها شود . مشکلاتی که عفونت های مقاربتی وحشتناکی نیز به همراه خواهد داشت . دسته ای از این بیماریها عبارتند از :

بیماری پیرونی یا انحنای آلت در حالت نعوظ

کارسینامو یا  سرطان آلت جنسی

ناتوانی جنسی و یا ضعف جنسی

انواع مختلف توده ها، لکه ها و جوش ها

بیماری های تناسلی زنان

زنان نیز در خطر بیماریهای ناحیه آلت تناسلی می باشند و به همین جهت باید دو بار در سال جهت انجام معاینات ویژه به پزشک زنان مراجعه نمایند. انجام این نوع معاینات از بسیاری از مشکلات جدی برای بانوان جلوگیری به عمل خواهد آورد. مشکلاتی نظیر :

ترشحات غیر طبیعی دستگاه تناسلی

زگیل تناسلی

قارچ ها

التهاب لگن

عفونت ادراری

عفونت و درد در مردان

عفونت دستگاه ادراه که معمولا شامل عفونت مثانه میباشد ، با نشانه های شایعی نظیر سوزش ادرار همراه است و با عفونت های آلت تناسلی که از رابطه جنسی منتقل میگردد، تفاوت دارد.

این نوع عفونت باعث تکرر در ادرار شده و حتی بارها در نیمه شب فرد را به جهت تخلیه ادرار از خواب بیدار میسازد. عفونت مجاری ادرار در زنان بسیار شایع بوده و برای آنها مشکلات جدی پیش می آورد اما این مشکل چندان در مردان شایع نیست .

عفونت پروستات نیز در مردان با درد شدید و حتی تب و لزر همراه بوده که گاهی تشخیص آن برای پزشک دشوار است . جهت درمان این نوع عفونت در مردان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک در یک دوره طولانی وجود خواهد داشت . در برخی از موارد التهاب پروستات و عفونت این ناحیه باعث بروز درد و مشکل در آلت تناسلی مردانه خواهد شد.

انواع بیماریهای مقاربتی

بیماریهای مقاربتی از جمله بیماریهای آلت تناسلی در زنان و مردان است که میتواند بسیار مشکل ساز باشد . بیماریهایی نظیر :

کلمیدیا ( رایج ترین عفونتهای مقاربتی است که بوسیله باکتری ایجاد می شوند . ممکن است هنگام ادرار کردن ایجاد سوزش، و از آلت یا واژن ایجاد ترشح نماید و یا در زنان ایجاد درد ناحیۀ زیرین شکم کند)

زگیل های تناسلی (عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی HPV است . در واژن یا بخشی از آن ، روی آلت مرد یا درون مقعد یا پیرامون آن برآمدگی هائی ایجاد می کند که عود کردن آن می تواند به علت تنش یا ضعف ناشی از بیماری باشد. برخی از ویروسهای عامل زگیل می توانند گردن رحم را آلوده کرده و در طول زمان می توانند باعث سرطان گردن رحم شوند.)

تبخال های تناسلی ( عامل آن ویروس تبخال است و معمولا نخست به حالت تاول های کوچک دردناک ظاهر می شود، که حالت زخمهای کم عمق به خود می گیرد و بعد زخم می شود و التیام می یابد. داروهای ویژه ضد ویروس با تجویز دکتر برای درمان آن قابل استفاده است. می توان قرص های ضد ویروس را برای پیشگیری از بروز مجدد هم مصرف کرد.)

سوزاک (عامل آن باکتری است. ممکن است باعث افزایش ترشح در واژن یا دردهای شدید زیر شکم در زنان شده و در مورد مردان باعث ترشح از آلت و سوزش شدید هنگام ادرار کردن بشود. بوسیله آزمایش قابل تشخیص و درمان آن با آنتی بیوتیک ها است.)

سفلیس (عامل آن باکتری است. عفونت اولیه شامل بروز زخمی بر روی نواحی تناسلی است. بعد ها، کهیر روی پوست، ریختن لکه ای موها، مریض احوالی عمومی، یا ورم های آبکی در نواحی تناسلی یا مقعد بروز نماید. )

تریکوموناس (عامل آن باکتری است. می تواند باعث ترشح رقیق زرد مایل به سبز در واژن زنان شده که باعث ناراحتی می شود و بوی تندی دارد. مردان هم ممکن است ترشحاتی مشابه داشته باشند یا اصلاً علائمی بروز ندهند.)

اطلاع از علائم این بیماری ها می تواند در پیشگیری و درمان آن ها موثر باشد. علائمی مانند تخلیه مدفوع دردناک، خارش و سوزش در ناحیه تناسلی، زخم در ناحیه تناسلی، دهان و یا مقعد، لمس توده در ناحیه تناسلی و … می توانند هشدار جدی در مورد ابتلا به این بیماری ها باشند. در مورد مردان نیز علائمی مانند بیضه های دردناک، درد یا ناراحتی در طول رابطه آمیزشی و یا ادرار، تخلیه غیرمعمول یا خونریزی از آلت تناسلی نشان دهنده احتمال وجود بیماری های مقاربتی در آن هاست . علائم این بیماری همیشه قابل مشاهده نیست و این یک خطر جدی محسوب می شود.

علل ایجاد بیماریهای تناسلی

از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است دانستن دلیل ایجاد بیماری در آلت تناسلی زنان و مردان میتواند مانع بروز اینگونه مشکلات باشد.

_ دلایل محیطی مانند:

  • استفاده از استخر آلوده
  • شرایط  نامطلوب فیزیکی و شیمیایی محیط کار
  • انواع التهاب و عفونت

_عدم رعایت بهداشت فردی

_ همبستری با شریک جنسی بیمار

_ استفاده از لباسهای تنگ و کثیف

_اپیلاسیون یا شیو آلوده

_استفاده از سرویس بهداشتی های عمومی و آلوده


عوامل موثر بر سلامت دستگاه تناسلی شامل طیف وسیعی از عوامل است که برخی ژنتیکی یا فامیلی است اما برخی در طول زندگی بر سلامت دستگاه تناسلی اثر می‌گذارد و بیماری هایی ایجاد مینماید که در صورت عدم رسیدگی ما میتواند باعث بیماریهای جدی تر و مشکلات عمیق تر شود.

در صورت بروز هرگونه از این مشکلات یا نشانه های آن سریعا به پزشک متخصص مراجعه نموده و همچنین شریک جنسی خود را مطلع سازید. استفاده از ابزاری نظیر کاندوم در روابط جنسی میتواند یکی از راه های پیشگیری از بیماریهای آلت تناسلی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه