همین که میفهمید باردار هستید، هه چیز تغییر میکنه! معمولا درمورد خیلی از این باید ها و نباید ها اطلاع داریم. اما آیا میدونستید که مراقبت های پوستی هم باید در این دوران تغییر کنه؟

پس احتمالا باید تا حدودا 9 ماه با محصولات پوستی مورد علاقتون خداحافظی کنید. دلیلش هم اینه که پوست همه چیز رو جذب و وارد بدن میکنه، پس حالا که یه کوچولو هم جزئی از بدن شماست و داره از شما تغذیه می کنه باید خیلی بیشتر مواظب موادی که وارد بدنتون میشه باشید.

بیشتر محصولات بدون نسخه که ازشون استفاده می کنید کاملا مطمئن و ایمن هستن و نگرانی بابتشون وجود نداره. تنها چند ماده هستن که خطرناکن و برای جنین ممکنه آسیب زا باشن.همچنین در دوران بارداری تغییراتی روی پوست شما ممکنه ایجاد شه که براتون ناخوش آیند باشه و دنبال محصولاتی باشید تا به از بین بردنشون کمک کنه.

به هرحال در ادامه این مقاله دکتر رضوی پور، ما بهتون میگیم که در دوران بارداری از چه موادی باید دوری کنید و به عنوان جایگزین باید از چه چیزهایی استفاده کنید.

تغییرات پوستی در بارداری

به خاطر تغییرات هورمونی در بارداری ، تغییرات پوستی خیلی طبیعی و معموله. البته برای همه پیش نمیاد و بعضی بانوان خوش شانس در این چند ماه این تغییرات رو تجربه نمیکنن. در حالی که سایر بانوان باردار ممکنه دچار آکنه، تیرگی پوست (شرایطی که به اون ملاسما یا کلاسما گفته میشه) و خشکی و کم آبی پوست بشن یا اینکه قبلا عارضه پوستی مشابه داشتن و در این دوران شاهد بدتر یا بهتر شدنش باشن. این تغییرات پوستی روی قسمت های دیگه بدن هم تاثیر میذاره و در نتیجه اون ترک های پوستی، رگ های عنکبوتی، رشد یا حتی ریزش مو اتفاق می افته.

مواد مهم مراقبت پوستی که باید در دوران بارداری ازشون اجتناب کنید.

داده های بر پایه شهود درمورد سلامت و امنیت محصولاتی خاص در دوران بارداری خیلی محدوده. دلیلش اینه که انجام آزمایش برروی خانم های باردار و آزمودن اینکه این مواد خطرناک و آسیب زا هستن از نظر اخلاقی کاملا اشتباه است و عموما صورت نمیگیره.

اما آزمایش هایی که روی حیوانات انجام شده یا روایات و  مطالعه هایی که روی موردهای مختلف انجام گرفته، عفونت های جنین رو به خاطر استفاده از چند محصول مراقبت پوستی متداول ثابت کرده.

سازمان غذا و دارو از برندها میخواد که براساس استفاده ها و برچسبی که روشون زده میشه کاملا ایمن باشن؛ اما این برندها برای اینکه وارد بازار بشن به اجازه این سازمان نیازی ندارن. بنابراین ما حق داریم نگران این باشیم که آیا واقعا این محصولات برای خانم های باردار کاملا سالم و بی ضرر هستن یا نه؟

رتینوئید 

ویتامین A برای پوست خوب و سلامت سیستم ایمنی، تناسلی و چشم ها اهمیت ویژه ای داره. وقتی ویتامین A مصرف یا توسط پوست جذب بشه، بدن اون رو به شکل رتینول در میاره.

بعضی محصولات پوستی که خاصیت ضد پیری دارن، از نوعی رتینول به اسم رتینوئید استفاده می کنن. این ماده مثل اکسیر میمونه چون جوش ها و خطوط ظریف صورت رو از بین میبره. رتینوئید این کارو با کم کردن به سلول های سطح پوست در ریختن و سرعت گرفتن تولید کلاژن و درنتیجه جوانسازی پوست انجام میده.

داروهای بدون نسخه مقادیر کمتری از رتینول رو درون خودشون دارن؛ درحالی که داروهایی که نیاز به نسخه دارن، مثل  رتین-آ(ترتینوئین) و آکوتان(ایزوترتینوین)، مقادیر بیشتری از رتینول رو شامل میشن. مصرف موضعی این محصولات دوز کمی از رتینوئید رو جذب میکنه؛ اما دوزهای بالای این ماده میتونه باعث ایجاد نقص در بچه بشه.

به هرصورت استفاده از محصولات حاوی رتینوئید در دوران بارداری اصلا پیشنهاد نمیشه.

رتینوئیدهایی که نیاز به نسخه دارن مثل آکوتان، بارها به صورت مستند و با مدرک ثابت کردن که 20 تا 35 درصد خطر ایجاد نواقص مادرزادی رو افزایش میدن؛ به همراه تا 60 درصد احتمال ابتلا به مشکلات شناختی درصورت اینکه جنین در رحم در معرض این ماده قرار بگیره.

بنابراین به خانم هایی که در سنین باروری هستن و آکوتان مصرف میکنن توصیه میشه که:

 • از دو نوع پیشگیری برای بارداری استفاده کنن
 • مدام به دکتر برای چک کردن اینکه آیا باردار هستن یا نه مراجعه کنن
 • مصرف دارو رو 1 تا 2 ماه پیش از اقدام برای بارداری متوقف کنن

سالیسیلیک اسید در دوز بالا

سالیسیلیک اسید به خاطر خاصیت ضد التهابی که داره، برای درمان آکنه به کار میره و یکی از متداول ترین مواد استفاده شده در محصولات ضد آکنه هست. از پژوهشی که در سال 2013 انجام شد، نتیجه گرفته شد که باید از داروهایی که دوز بالایی از سالیسیلیک اسید دارن، مثل نمونه های خوراکی،  در دوران بارداری اجتناب بشه.

اما گفته میشه داروهای بدون نسخه و با دوز پایین سالیسیلیک اسید که بدون نسخه هم هستن، خطری ندارن و خانم های باردار میتونن ازشون استفاده کنن.

هیدروکینون

هیدروکینون محصولیه که برای روشن کردن پوست و کاهش رنگیزگی که در اثر ملاسما و کلاسما(که همونطور که گفتیم در اثر بارداری میتونه ایجاد شه) به وجود میاد به کار میره. این محصول نیاز به تجویز نسخه داره.

ارتباط اثبات شده ای در رابطه با نواقص مادرزادی شدید و هیدروکینون وجود نداره. فقط به این دلیل که بدن نسبت به سایر مواد میتونه مقدار زیادی از هیدروکینون رو جذب کنه(25 تا 35 درصد بیشتر)، بهتره که در دوران بارداری خانم ها کمتر در معرضش قرار بگیرن.

فتالات ها

فتالات ها موادی هستن که در خیلی از محصولات مراقبت پوستی و غیره به کار میرن و میتونن مخل کارکرد غدد درون ریز و هورمون ها باشن. در تحقیقاتی که روی حیوانات انجام شد، مشکلات جدی در باروری و کارکرد هورمون ها رو به مصرف این ماده مربوط دونستن.

تا این لحظه فقط چند تحقیق انسانی برای تایید این گفته انجام شده اما امروزه تحقیقات گسترده ای روی مختل کننده های عملکرد هورمون ها و غدد درون ریز در حال انجام هست. اهمیت این تحقیقات به خاطر نقش منفی احتمالی این مواد در نقایص مادرزادی نوزادان هست.

مواد آرایشی بیشترین استفاده از فتالات ها رو دارن و بیشترین فتالاتی که میتونین در مواد آرایشی پیدا کنین دی اتیل فتالات یا DEP هست.

فرمالدهید

فرمالدهید این روزا به ندرت به عنوان ماده نگه دارنده و ضدعفونی کننده در محصولات زیبایی استفاده میشه؛ چرا که سرطان زا شناخته شده و به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها میتونه خطر ناباروری و سقط جنین رو افزایش بده.

اما مشکل اینه که یه سری موادی وجود دارن که فرمالدهید آزاد میکنن، در مواد آرایشی و زیبایی بسیار متداول هستن و درست به همون انداز فرمالدهید خطر دارن. این مواد با توجه به تحقیقات گروه های محیط زیستی، شامل دسته زیر هستن:

 • برونوپول
 • هیدانتوئین DMDM
 • دی آزو نیدیلی
 • دیازولیدینیل اوره
 • هیدروکسی متیل گلیسینات
 • ایمیدازولیدینیل اوره
 • کوارترنیوم 15
 • 5-برومو-5-نیترو-1،3- دی اکسان

ضدآفتاب های شیمیایی

اکسی بنزون و مشتقاتش متداول ترین فیلترهای ماوراء بنفش استفاد شده در ضدآفتاب ها هستن. ثابت شده که این ماده میتونه از پوست محافظت کنه اما خطرهایی که برای سلامت ما داره باعث شده که به مرور زمان تبدیل به ماده ناخوش آیندی برای استفاده در محصولات پوستی بشه.

این ماده به عنوان مخل کار غدد معروف هست؛ به همین خاطر نگرانی که درمورد استفاده از محصولات حاوی اکسی بنزون و مشتقاتش وجود داره اینه که به هم زدن نظم هورمون ها میتونه تاثیرات غیرقابل جبران و دائمی روی مادر و فرزند داشته باشه.

تحقیقاتی که درسالهای مختلف برروی حیوانات انجام شد ثابت کرده که این ماده میتونه برروی غده شیردهی و شیرآوری مادر تاثیر بذاره و هم چنین باعث ایجاد آسیب در جنین، حتی مشکلات عصبی دوران بزرگسالی مثل آلزایمر، بشه.

تا اینجا دیدیم که خیلی از محصولات مراقبت پوستی و آرایشی روتین باید در این دوران کنار گذاشته بشن و عملا استفاده ازشون غیرممکن و خطرناکه. خبرخوب اینه که جایگزین هایی برای این محصولات وجود دارن که در ادامه یکی یکی درموردشون صحبت میکنیم.

جوش و رنگیزگی بالای پوست

اگر پوست شما مستعد جوش هست یا در دوران بارداری تغییر کرده و زیاد جوش می زنه، محصولاتی وجود دارن که میتونن جایگزین های خوبی برای محصولات حاوی رتینوئید که قبلا استفاده میکردید باشن. ماده جایگزین رتینوئید می تونه گلیکولیک اسید باشه.

بازهم به استفاده از گلیکولیک اسید در مقادیر زیاد در دوران بارداری توصیه نمیشه. اما در داروهای بدون نسخه و متداولی که در دسترس هست، به مقادیر کم استفاده میشه که کاملا امن و بدون خطره.

گلیکولیک اسید و مواد مشابه، مثل آزلائیک اسید، هم چنین میتونن به از بین بردن خطوط ظریف چهره، روشن کردن پوست و از بین بردن رنگیزگی اون کمک کنن.

استفاده موضعی و کم بنزوئیل پروکساید و سالیسیلیک اسید هم میتونه برای از بین بردن آکنه کمک کننده باشه.

ضد پیری و چین و چروک

آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین C  در کنار کمک زیادی که به تقویت سیستم ایمنی و از بین بردن رادیکال های آزاد بدن میکنن، به سلامت و جوانسازی پوست و تولید کلاژن هم کمک میکنن. آنتی اکسیدان های مفید و بی ضرری که میتونید در دوران بارداری ازشون استفاده کنید ویتامین E، K، B3 و چای سبز هستند.

پوست خشک و ترک های پوستی

حالا که یه کوچولو داره تو بدن شما زندگی میکنه از شما تقاضای زیادی هم داره. مثلا ممکنه آب زیادی بخواد و درنتیجه پوست شما خشک بشه. به علاوه، تغییرات هورمونی هم میتونن باعث خشکی پوست بشن.

در کنار اینکه یک عالمه آب باید بنوشید، نیاز به محصولات مرطوب کننده هم دارید. مرطوب کننده هایی که روغن نارگیل، کره نارگیل، پپتید و هیالورونیک اسید(HA) دارن به  حل این مشکل کمک میکنن.

ترک های پوستی در دوران بارداری هم خیلی خیلی طبیعین. اگر میخواید ترک های پوستی کاهش پیدا کنن میتونید جاهای مستعد و در معرض رو مدام مرطوب کنید تا پوست به طور طبیعی همراه با شکمتون کشیده بشه.

ضدآفتاب

محافظت از پوست در برابر آفتاب یکی از مهمترین مراقبت هاییه که شما باید انجام بدید که مبادا پوستتون دچار چین و چروک یا خدای نکرده سرطان پوست شود. اما حالا که درمورد خطرات ضدآفتاب های معمولی حرف زدیم، چطور تو این دوران باید از پوستمون در برابر آفتاب محافظت کنیم؟

میتونید از ضدآفتاب های برپایه مواد معدنی استفاده کنید که اشعه های UV رو از سطح پوست به طور کامل پراکنده میکنن. مواد استفاده شده در این ضدآفتاب ها شامل زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید هستن.


بارداری از دوره های زیبا در زندگی هم زنی هست و مراقبت های ویژه در اون دوران میتونه براتون تجربه های جدیدی رو به همراه داشته باشه! توصیه ما این هست که برای استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری حتما با پزشک مشورت کنید و اجازه ندید هیچ چیز باعث استرس و نگرانی شما بشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه