در اوایل سال 2020، ویروس جدید کوئید 19 به دلیل سرعت بی سابقه ای در انتقال و شدت مرگ و میر انسانها به شهرت جهانی رسیده و تمام مردم کره زمین را درگیر خود ساخته است.

از ابتدای انتشار آن در یک بازار مواد غذایی در ووهان چین تا زمان انتشار آن در ماه دسامبر سال 2019 به کشورهای ایالات متحده و فیلیپین، این ویروس (که رسماً با نام SARS-CoV-2 نامگذاری شده است) ده ها هزار نفر را تحت تأثیر قرار داده است و مرگ و میر بالایی را به نام خود ثبت کرده است.
کرونا ویروس جدید یک گروه جدید از ویروس ها است که به تازگی در اواخر سال 2019 در چین کشف شد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) در فوریه سال 2020 رسماً بیماری ایجاد شده را کووید – 19 نامگذاری کرده است که مخفف بیماری کروناویروس 2019 است.
ویروس کووید – 19 نه تنها به سرعت شیوع می یابد بلکه باعث ایجاد عفونت های متعدد سیستم می شود به طور عمده مجاری دستگاه تنفسی در انسان را هدف قرار می دهد. علائم این بیماری می تواند خیلی سریع از خفیف تا متوسط تا شدید پیش برود تقریباً ٪ 20 از مبتلایان در گروه حساس قرار دارند.
این ویروس جدید در درجه اول در بین حیوانات، مانند خفاش ها، شترها، گاوها، مورچه خوارها و گربه ها رواج داشته و فقط اخیراً پس از انتقال توسط یک حیوان آلوده در انسان شناسایی شده است.

تفاوت کوئید19 با سرماخوردگی

کوئید 19 و سرماخوردگی بسیاری از علائم تنفسی مشابه را دارند. علائم سرماخوردگی معمولاً در طی دو یا سه روز به اوج خود می رسد و اغلب موارد زیر را شامل می شود:
عطسه
احتقان یا آبریزش بینی
گلو درد
سرفه
ترشح پشت بینی
چشمان آبکی
تب (بیشتر افراد مبتلا به سرماخوردگی تب ندارند)

برخی از این علائم سرماخوردگی ، خصوصاً آبریزش بینی، احتقان بینی و سرفه  ممکن است حداکثر 10 تا 14 روز به طول انجامد اما علائم کرونا معمولاً دو تا 14 روز پس از مواجهه ظاهر می شود و شامل موارد زیر است:

– تب ( 38 – 39 درجه سانتی گراد دارد) معمولاٌ تب بالای 39 درجه ندارد
– سرفه خشک
– تنگی نفس
– ماهیچه های دردناک
– خستگی
– ساخت خلط
– سردرد
– هموپتیزی
– اسهال
علائم غیر طبیعی در مورد کروناویروس:
– آبریزش بینی
– گلو درد

آبریزش بینی و گلو درد از علائم بارز عفونت تنفسی فوقانی است. بنابراین، افرادی که عطسه می کنند احتمالاً آنفولانزا یا سرماخوردگی دارند.
از آنجا که کرونا ویروس جدید به طور کلی در دستگاه تنفسی تحتانی تأثیر می گذارد بیشتر افراد آلوده سرفه خشک، تنگی نفس یا ذات الریه نشان می دهند اما گلو درد ندارد.

خوشبختانه، در حالی که گزارش هایی از بیماری شدید و مرگ و میر ناشی از کروناویروس گزارش شده است براساس یک مطالعه منتشر شده در The Lancet، اکثر موارد تایید شده دارای علائم خفیف هستند.

علائم کمتر شایع کرونا شامل گلودرد و آبریزش بینی است که فقط 5٪ از بیماران گزارش کردند. و اسهال، تهوع و استفراغ، 1-2٪ از بیماران گزارش شده است. طبق گفته نیویورک تایمز، ذات الریه در بین بیماران مبتلا به کوئید 19  نیز شایع است حتی در بیمارانی که موارد آنها چندان شدید نیست.

با سرماخوردگی، بیشتر افراد ابتدا دچار خراشیدگی گلو، سپس آبریزش بینی می شوند و سرانجام دچار سرفه می شوند. این علائم و همچنین تب و سردرد می توانند فرد را آزار دهد و باعث می شود که بی میل شود.
آنفولانزا با درد سر و اندام، سرفه خشک به یکباره شروع می شود صدای فرد خشن می شود درد گلو رخ می دهد و تب بالا (اغلب تا 41 درجه سانتیگراد / 105 درجه فارنهایت)، اغلب با لرز همراه است یک نفر فقط می خواهد در رختخواب بماند احساس خستگی می کند اشتهایی ندارد.

تست کوئید 19

در ایالات متحده، CDC اولین جایی بود که آزمایش کوئید 19 را ارائه داد و شرکت های خصوصی نیز آزمایش های تولید را آغاز کرده اند.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای اولین بار آزمایش کوئید 19 ایجاد شده توسط CDC را تأیید کرد که می تواند ماده ژنتیکی ویروسی را تشخیص دهد.
در صورت نیاز به این آزمایش، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی نمونه خلط و همچنین نمونه های سواب نازوفارنکس (معاینه بینی) و (پشت گلو) را جمع آوری می کند تا برای آزمایش به آزمایشگاه مجاز ارسال کند.

اگر آزمایش  مثبت است: این بدان معنی است که به ویروس آلوده شده اید. اما لزوماً به این معنا نیست که کووید – 19 علت (یا تنها علت) بیماری شما است. عفونت همزمان با ویروس یا باکتری های دیگر می تواند دلیل علائم شما باشد.
اگر آزمایش شما منفی باشد: سایر عوامل برای تأیید اینکه واقعاً عاری از کووید – 19 هستید مانند سابقه علائم و معاینه بالینی، مهم هستند. ممکن است شما به ویروس آلوده شده باشید اما وجود آن در نمونه شما قابل ردیابی نیست.

مطالعه مقاله گروه خونی و خطر ابتلا به کوئید19 می تواند برایتان جالب باشد.

آیا کووید – 19 از طریق آب و غذا قابل انتقال است؟

عفونت از طریق غذا قابل انتقال نیست. حتی اگر غذا آلوده باشد کووید – 19 یک ویروس تنفسی است و با ورود به راه های هوایی باعث ایجاد بیماری می شود. با این وجود، لمس بسته بندی های آلوده و سپس لمس صورت خود (به خصوص بینی یا دهان) می تواند به ویروس اجازه ورود مجاری هوایی را بدهد. خوشبختانه ویروس نمی تواند برای مدت طولانی بر روی سطوح، از جمله بسته بندی، زنده بماند اما باید بهداشت خوبی انجام شود.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کووید – 19 با آب دقیقاً همانند غذا انتقال نیابد. جمع آوری آب یک اتفاق رایج در مواقع بحران است مانند یک بیماری همه گیر جهانی. با این وجود، ذخیره آب بطری ها و مصرف آن ضروری نیست. اگر آبرسانی در یک منطقه برای مصرف بی خطر باشد باید همچنان ادامه داشته باشد مگر اینکه در تمیز کردن و توزیع آب اختلال ایجاد شده باشد.

طبق آنچه در مقاله پروبیوتیک ها و مبارزه با کرونا توضیح داده شد، تغذیه می تواند یکی از راه های پیش گیری از ویروس کرونا باشد.

کدام یک از افراد بیشتر مستعد ابتلا به کروناویروس جدید هستند؟

احتمال انتقال کووید – 19 به افراد دارای مشکلات پزشکی و  افرادی که دارای سن 60 سال یا بالاتر هستند، بیشتر است. این گروه متعلق به طبقه ضعیف جامعه هستند سیستم ایمنی بدن آنها نه تنها از نظر سن (نقص ایمنی) ناتوان می شود بلکه بر اثر فشار بیماری سرکوب می شوند.
در بیماران مسن، این عفونت می تواند به سرعت به یک بیماری کشنده تنفسی مانند سندرم دیسترس حاد تنفسی مبتلا شود. با این وجود، در صورت درمان سریع و صحیح، بیشتر بیماران احتمالاً علائم خفیف و پیش آگهی خوبی دارند.
بیشتر بزرگسالان جوان یک نوع خفیف تا متوسط این بیماری را تجربه می کنند. با این حال، برخی از بزرگسالان جوان و سالم ممکن است شکل جدی از بیماری ایجاد کنند که ممکن است منجر به عوارض طولانی مدت و احتمالاً دائمی مانند آسیب ریه شود.

اقدامات پیشگیرانه علیه COVID-19

WHO مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه را برای گسترش کووید – 19 منتشر کرده است:
بهداشت مکرر دست برای جلوگیری از عفونت مهم است. دستان خود را به طور مرتب با صابون و آب و یا با یک محصول حاوی الکل بین 60 تا 90 درصد الکل حداقل برای 20 ثانیه بشویید.
از هر کسی که علائم بیماری را نشان می دهد دوری کنید و از هرگونه تماس با او خودداری کنید.
دقایقی که احساس سرفه یا عطسه می کنید دهان خود را با یک دستمال بپوشانید و سپس دستمال مورد استفاده را در سطل زباله رها کنید.
بدون شستن دست ها، ابتدا از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودداری کنید.
به طور مرتب سطوح متداول دستشویی، آشپزخانه و مطب خود را با محصولات ضد عفونی کننده ای که توسط مقامات محلی کنترل بیماری شما تأیید شده اند تمیز و ضد عفونی کنید.
با مراجعه به وب سایت WHO و سایر پورتال های اطلاع رسانی، آخرین اطلاعات و تحولات مربوط به این خانواده ویروس ها را به روز کنید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات دریافتی و رو به جلو از یک منبع قابل اطمینان تهیه شده است.
مسافت اجتماعی می تواند در کاهش شیوع ویروس بسیار کمک کند. در مواقع بروز همه گیر جهانی، وظیفه هر فرد است که نه تنها به سلامت خود بلکه برای دیگران احتیاط کنند.
اگر احساس می کنید بیمار هستید در خانه بمانید و از اعضای خانواده فاصله بگیرید تا زمانی که احساس بهتری پیدا کنید. در صورت تداوم شرایط در اسرع وقت به مراقبت های پزشکی بروید.
اگر بیمار مبتلا به تب یا سرفه هستید پرواز نکنید زیرا حامل ویروس هستید و دیگران مبتلا خواهند شد.
اگر هنگام پرواز بیمار شدید، سریعاً به کادر پرواز اطلاع دهید تا بتوانید قرنطینه شوید.
کووید – 19 می تواند در افراد مسن تر از 60 سال، به ویژه افرادی که دارای مشکل پزشکی پیشین مانند بیماری های تنفسی، دیابت قندی، بیماری مغزی، بیماری کلیه و کم خونی و غیره می باشند جدی و حتی خطرناک به نظر برسد.
اگر در این گروه قرار گرفتید احتیاط بیشتری کنید و از خود مراقبتی پیشگیرانه استفاده کنید مانند اجتناب از مکانهای عمومی شلوغ یا مکانهایی که افراد بیمار در آن زندگی می کنند.
با مراجعه به پزشک معالج اولیه خود به طور منظم، اتخاذ اصلاحات در شیوه زندگی مطلوب و خوردن سالم برای تقویت سیستم ایمنی، اطمینان حاصل کنید که شرایط پزشکی موجود شما به درستی اداره می شود.
اگر به تب یا هر یک از علائم تنفسی مرتبط با کووید – 19 مبتلا هستید بدون تأخیر با پزشک مراقبت های اولیه خود مشورت کنید.
اگر از افراد مشکوک با کرونا یا مستند شده مراقبت می کنید هنگام قرار گرفتن در همان اتاق بیمار، ماسک پزشکی محکم را بپوشید.

درمان کوئید19

هنوز هیچ درمانی برای کووید – 19 وجود ندارد. اگرچه داروهای ضد ویروسی و داروهای دیگر مورد آزمایش قرار می گیرند هنوز هیچ اثبات نشده است که یک درمان موثر باشد. بهترین راه برای رفع عفونت، جداسازی خود، استراحت، نوشیدن مقدار زیادی آب و حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل است.

استامینوفن (پاراستامول) معمولاً در مدیریت علائم مفید است.
برخی از افرادی که به اشکال شدیدتر بیماری مبتلا می شوند و نیاز به بستری شدن و حتی تهویه دارند. با این حال، این مورد برای بیشتر افراد آلوده به ویروس لازم نیست. بدن با گذشت زمان بر ویروس غلبه می کند و عفونت در اکثر افراد بدون هیچگونه درمانی فراتر از اقدامات حمایتی، کاملاً برطرف می شود.

با این حال، مراحل مختلفی برای آزمایش واکسن وجود دارد که قبل از توزیع گسترده آن برای جلوگیری از عفونت ممکن است. حتی اگر واکسن در جلوگیری از عفونت موفقیت آمیز باشد تنها در اواسط یا اواخر سال 2021  می تواند در دسترس عموم افراد باشد.

 

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه