از خواص امگا۳ چه می‌دانید؟

امگا۳ یکی از اسیدهای چرب ضــــروری بدن است که در ساختمان برخی چربی‌ها وجـود دارد و به این دلیل ضروری نامیده‌ میشود که اولاً بدن برای ادامه حیات به این اسید های چرب نیاز دارد و هم اینکه چون توسط خود بدن قابل تولید نیست، حتماً باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ امگا۳ تأمین شود.

امگا۳ اولین بار در خون اسکیموها یافت شد . اسکیموهایی که غذای اصلی خود را از گوشت حیوانات پرچرب شکاری تهیه می‌کردند، ولی اسیدهای چرب موجود در خــون آن‌ها مانع از تجمع پلاکت و در رسوبات و گرفتگی رگ‌ها می‌شد.

درسال‌های اولیه امگا۳ را مترادف با روغن ماهی می‌دانستند اما اسیدهای چرب امگا۳ طی سال های اخیر به خوبی در دیگر مواد غذایی و مکمل ها شناخته شده و به کار برده می شوند.

در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور قصد دارد از خواص مکمل اومگا۳ و دلیل مصرف آن برای شما صحبت نماید. با ما همراه باشید.

خواص امگا۳ چیست؟

چربی‌ها در ساختمان سلولی بدن و به خصوص سلول‌های مغزی شرکت دارند و اسیدهای چرب امگا۳ از این نظر نقش‌ به خصوصی ایفا می‌کنند.

اولین و مهم‌ترین تأثیری که امگا۳ به آن معروف شده، نقش آن در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی است.

همچنین تحقیقات نشان داده‌اند امگا۳ تأثیر مثبتی در روند درمان میگرن، استرس، تنش‌های عصبی و افسردگی دارد، رشد این بیماری ها را کند کرده و از بین می برد.

امگا۳ نه تنها در پیشگیری از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبـــــی بلکه در کاهش عوارض شیمی‌ درمانی نیز موثر است.

مصرف امگا۳ در بیماران مبتلا به سرطان پستان به خصوص بیمارانی که تحت شیمی‌ درمانی قرار می‌گیرند و دچار اختلال‌های عصبی هستند و اعصـــاب دست و پای آن‌ها دچار گزگز و درد شدید می‌شود، مفید است.

امگا۳ باعـث بهبود خلق و خو، رفتار و شخصیت اشخاص شده و افرادی که میزان اسیدهای چرب امگا۳ در خون آن‌ها کم است، نسبت به دیگران رفتار متغیرتر و دیدگاه منفی‌تری دارند و دارای علائم خفیف افسردگی هستند، در عین حال افرادی که اسیدهای امگا۳ بیشتری در خون خود دارند، سازگارتر می باشند.

رژیم غذایی سرشار از امگا۳ همچنین مانع خشکی و ریزش مو شده و جوان ماندن پوست صورت کمک قابل توجهی می کند.

اگر موضوع سلامت پوست و جوانسازی آن برایتان جالب است، مطالعه مقاله چگونه پوستی براق و بدون جوش داشته باشیم؟ را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

رژیم غذایی حاوی امگا3

موادغذایی حاوی امگا۳

مهترین منابع امگا۳ انواع ماهی و آبزیان هستند.

اگر در سبد غذایی خانوار به ‌طور متوسط ۴-۳ بار در هفته هر بار به میزان ۱۲۰-۸۰ گرم ماهی مصرف شود افراد به هیچ‌وجـه نیازی به مصـرف مکمل امگا۳ نخواهند داشت.

 تخم کدو، تخم کتان و گردو نیز سرشار از امگا۳ بوده و منبع خوبی برای این اسیدهای چرب می باشند.

در گیاهان نیز روغن‌های سویا، آفتابگـــردان، دانه کتان ، فندق و کنجد حاوی امگا۳ بوده و مصرف آنها توسط پزشکان به شدت توصیه می گردد.

در صورتی که منابع حاوی امگا۳ در منابع غذایی شما محدود هستند و بدن شما به اندازه کافی امگا۳ دریافت نمی کند می توانید از پزشک یا داروساز درخواست دریافت مکمل امگا۳ نمایید.

عوارض مصرف امگا۳

با توجه به خواص مهم و ضروری امگا۳ برای بدن باید بدانید که مصـــــرف بیش از اندازه و خود سرانه این اسیدهای چرب سیستم ایمنی را کند و واکنش‌های دفاعی مثل پاسخ به میکروب‌ها را ضعیف می‌کند.

حتی می‌تواند تری‌گلیسیرید خون را به عنوان تأمین‌کننده انرژی بدن از حد طبیعی پایین‌تر آورده و فرد را دچار کمبود انرژی کند.

اضافه دریافت امگا۳ در بدن اکسید می‌شود و بعد از اکسیداسیون به بافت‌های مختلف از جمله عروق و حتی کبد آسیب می‌رساند و می‌تواند کبد چرب ایجاد کند.

افـــــراد دچار اختلالات خونی، کسانی که پوستشان به راحتی دچـــار کوفتگی و کبــــودی می‌شود، کسانی که از داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپیرین یا وارفارین استفاده می‌کنند، افرادی که به غذاهای دریایی حساسیت دارند و افرادی که فشار خون خیلی بالا و کنترل نشده دارند، نباید امگا۳ مصرف کنند.

بهترین زمان مصرف مکمل امگا۳

ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺍﻣﮕﺎ۳ ﺭﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻭﻋﺪﻩ ﻏﺬﺍﯼ ﺍﺻﻠﯽ ﻣﺼﺮﻑ ؛ ﮐﺮﺩ ﺯﯾﺮﺍ ﻣﮑﻤﻞ ﺁﻥ ﻧﻮﻋﯽ ﺭﻭﻏﻦ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻏﺬﺍ ﺑﻬﺘﺮ ﺟﺬﺏ ﻣﯽﺷﻮﺩ .ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻣﺼﺮﻑ ﺍﻣﮕﺎ۳ ﺩﭼﺎﺭ ﺿﻌﻒ ﺩﺭ ﭘﺎ ﻣﯽﺷﻮﻧﺪ، ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﻨﺪ آن ﺭﺍ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﺏ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﻨﻨﺪ.

ﻗﺮﺹ ﺍﻣﮕﺎ۳ ﺟﻮﻳﺪﻩ ﻳﺎ ﺣﻞ ﻧﺸﻮﺩ، ﻗﻮﺭﺕ ﺑﺪﻫﻴﺪ . هﻣﺎﻧﻨﺪ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ E

‏ﻣﺼﺮﻑ ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ E ﺑﺎ ﺍﻣﮕﺎ۳ ﻣﻔﻴﺪ ﺍﺳﺖ، ﻭ مانع ﺍﻛﺴﻴﺪﺍﺳﻴﻮﻥ ﻣﻀﺮ ﺍﻣﮕﺎ۳ می شود و آسیب کمتری به کلیه و کبد می رساند.


متأسفانه در کشور ما ماهی و فراورده‌های دریایی در سبد غذایی خانواده کمتر اهمیت داده می شود و آن را از غذاهای تشریفاتی و یا محــــــدود به ایام خاص مانند می دانند و تنها نقاط خاصی از کشور ما (مناطق شمالی و جنوب کشور) آن را در برنامه غذایــــی خود قرار می دهند. به همین دلیل پزشکان توصیه به استفاده از مکمل امگا۳ می نمایند.

میزان مصرف امگا۳ برای هر فرد بر اساس نیاز بدن متغیر است و بهتر است که پزشک متخصص این میزان استفاده از مکمل را تعیین نماید.

همچنین پیشنهاد می شود که مکمل ها را از مراکز معتبر و داروخانه های دارای مجوز از سازمان غذا و دارو و مورد تائید وزارت بهداشت تهیه نمایید.