همانند تمام جنبه های مراقبت از کودک متخصصان و روانشناسان درباره اینکه چه سنی برای آموزش استفاده از توالت برای کودکان بهتر است، توصیه های متفاوتی دارند.

والدین در تشخیص این مورد که آیا کودک برای کنار گذاشتن پوشک و یادگیری از استفاده از توالت آماده است یا نه عموما دچار مشکل هستند و به دنبال یک راه حل صحیح در این خصوص میباشند.

بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند کودکان باید به حال خود گذاشته شوند تا خودشان برای استفاده از توالت تصمیم بگیرند، بعضی از متخصصان نیز معتقدند بهترین زمان برای شروع آشنایی با استفاده از لگن پس از ۹ ماهگی است.

با پیروی از برنامه آموزشی استفاده از توالت که در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور عنوان می‌شود از بروز بسیاری از مشکلاتی که والدین غالباً در حین آموزش استفاده از توالت با آن روبرو هستند جلوگیری می‌شود.

آموزش استفاده از توالت چیست!

کودکی که به خوبی آداب استفاده از توالت را آموخته، می داند چه زمانی برای استفاده از توالت مناسب است و اگر احتیاج داشت، خودش بدون کمک به دیگران قادر به نشستن بر روی لگن یا توالت باشد!

بدون کمک والدین لباسش را در می‌آورد و پس از استفاده از توالت دست هایش را می شود و خشک می کند.

کودکی که رفتن به توالت را باید به او یادآوری کرد و در درآوردن شلوار و نشستن روی توالت به کمک احتیاج دارد به درستی آداب استفاده از توالت را نیاموخته است و نیاز به آموزش صحیح دارد.

تا زمانی که کودک نتواند عملکرد روده و مثانه خود راکنترل کند امر آموزش استفاده از توالت حاصل نمی شود و اینکه کودک چه زمان این توانایی را به دست می‌آورد، بسیار متغیر است و در شرایطی که آموزش‌ استفاده از توالت قبل از توانایی کنترل مثانه در کودکان شروع شود قطعاً به اتفاقات ناخوشایندی خواهد انجامید و مشکلات جدی بسیاری برای والدین و کودکان بوجود خواهد آورد!

 

چه زمانی باید آموزش استفاده از توالت را شروع کرد

از آنجا که تمام کودکان متفاوت از یکدیگر هستند بر اساس تجربه روانشناسان کودک، اکثر کودکان در سنین بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی برای آموزش استفاده از توالت آماده هستند .

قبل از ما ۱۸ ماهگی به دلیل اینکه عضله مثانه به حد کافی رشد نکرده است امکان استفاده از توالت کم است زیرا یکی از ملزومات این آموزش توانایی کنترل مثانه است.

اگرچه داستان‌های زیادی از مادر و مادر بزرگان در مورد آموزش استفاده از توالت در سن ۱۱ سالگی شنیده میشود ولی واقعیت این است که کودک به طور مکرر بر روی لگن بچه می نشست ولی آداب استفاده از توالت را به درستی آموزش نمیدید!

زمانی یک کودک می‌تواند آماده آموزش استفاده از توالت باشد که متوجه ادرار کردن و اجابت مزاج خود شود و به سراغ لگن و توالت برود. لباسش را در بیاورد، اجابت مزاج کند و  دستش را بشورد! غیر از این کودک هنوز آماده نیست و نیاز به زمان دارد.

علایمی که باید به دنبال آنها بود!

وقتی کودک نوپای شما به سن ۱۸ ماهگی رسید باید به دنبال علائم و نشانه هایی باشید که آمادگی او را برای ورود به مرحله آموزش استفاده از توالت نشان می دهد.

کودک شما باید به طور خاصی از توانایی دست یافته باشد تا بتوانید از موفقیت آمیز بودن آموزش آداب استفاده از توالت اطمینان حاصل کنید .این علائم و توانایی که معیاری برای آمادگی کودک شماست به شرح زیر است:

 • کودک از ۱۸ ماه بالا باشد.
 • وقتی کودک را از خواب بیدار می کنید پوشک او کاملاً خشک باشد.
 • وقتی کودک در پوشک خود را کثیف میکند اعمالی را نشان دهد که گویی از عمل خود آگاه است مانند تمرکز کردن یا اشاره به پوشک.
 • زمانی که کودک شما قادر به درک دستورات است. مثلاً برو توپ قرمز را بیاورد.
 • هنگامی که کودک شما دوست دارد در کارهایی نظیر درآوردن لباس هایش مشارکت کند.
 • زمانی که کودک معنای بالا کشیدن و پایین کشیدن لباس را متوجه می‌شود.
 • وقتی شما قسمتهای مختلف بدنش را نام ببرید می تواند به آنها اشاره کند.

اگر کودک شما علایم فوق را نشان نمی‌دهد آماده ورود به مرحله جدید نیست و حتی اگر بعد از تعویض آخر پوشاک اغلب ۱۲ ساعت یا بیشتر خکش باشد هنوز قادر به نشستن روی لگن یا توالت نخواهد بود و آمادگی آموزش استفاده از توالت را پیدا نکرده است!

وسایل ضروری آموزش استفاده از توالت

قبل از این که کودکتان را برای آموزش استفاده از توالت آماده کنید اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات و امکانات مورد نیاز را دارید اگر منزل شما دو طبقه است نیاز خواهید داشت از هر وسیله دو عدد داشته باشید تا یکی را در طبقه بالا و دیگران در طبقه پایین بگذارید و دیگر نیاز به بالا پایین کردن کودک نباشد!

همچنین می توانید در هر دو اتاق منزل یک لگن برای بچه بگذارید و به خاطر داشته باشید که در مراحل اولیه آموزش استفاده از توالت باید لگن را به کودک برسانید نه او را به لگن!!

لگن بچه باید در درجه اول محکم و در عین حال طراحی ساده داشته باشد و در جلوی ان ه شکلی تعبیه شده باشد که مانع از ریختن محتویات داخل کاسه لگن به بیرون شود و به اندازه کافی محکم باشد که هنگام استفاده کودک روی زمین بچسبانید و تعادل آن به هم نخورد.

صندلی توالت بچه طراحی خاصی دارد که حداقل قسمت نشیمنگاه توالت فرنگی قرار می گیرد تا بتواند از توالت فرنگی بزرگسال استفاده کند نوعی از صندلی توالت بچه را انتخاب و خریداری کنید که نرم و تشک پوش بوده و در هر دو طرف آن دسته داشته باشد تا به موقع نشستن روی توالت فرنگی برای حفظ تعادل آنها را بگیرد.

کودک نوپای شما هنوز به طور کامل قادر به کنترل خود نشده و به این منظور تشکچه ای خریداری کنید و همیشه در دسترس داشته باشید. بهتر است روکش تشکچه از جنس پلاستیک باشد و سپس دوباره روی آن را یک کاور قابل شستشو پهن کنید.

آشنا کردن کودکان با لگن

اگر صبر کنید تا کودک شما ۱۸ ماهه شده و تمام علایم و آمادگی مرتبط با یادگیری آموزش استفاده از توالت را نشان دهد زمان آشنایی با لگن است!

بسیاری از روانشناسان توصیه می‌کنند قبل از اینکه کودک برای یادگیری آموزش استفاده از توالت آماده شود لگن را به او نشان دهید تا با آن آشنا شود ولی بر اساس تجربه شخصی بسیاری از کارشناسان کودک آستانه تحمل اغلب کودکان نوپا پایین است و حوصله شان خیلی زود سر می‌رود و دیگر میلی به آشنایی با لگن ندارند و در خانه‌های کودکان مدت ها قبل از کسب آمادگی لازم برای یادگیری آموزش استفاده از توالت با لگن آشنا می‌شوند آن را به عنوان یک اسباب‌بازی در نظر می‌گیرد که باید با داخل آن بازی کند بنابراین پیشنهاد می‌شود صبر کنید تا کودک کامل آماده برای یادگیری آموزش استفاده از توالت شود.

برای شروع بهتر است همراه با کودک به توالت رفته و عملی را که انجام می‌دهید برای کودک تشریح کنید و اجازه بدهید او شما را مشاهده کند . این شروع آموزش استفاده از توالت است . مهمترین مسئله در این مرحله  این است که او یاد می گیرد روی لگن بچه بدون حرکت بنشیند!

یادگیری کنترل مدفوع پیش از ادرار

بسیاری از کودکان قبل از آنکه کنترل ادرار را بیاموزند توانایی کنترل مدفوع را به دست می‌آورد. اگر کودک شما هر روز در زمان معینی اجابت مزاج می کند بهتر است در همان زمان لگن را به او شان دهید. البته در این مرحله هنوز احتمال وقوع رویدادی غیرمنتظره وجود دارد ممکن است وقتی کودکتان روی لگن می گذارید اجابت مزاج نکند و گاهی هم ممکن است به محض اینکه او را مجدد پوشک کردید ، در پوشک خود کار خراب کند!

اگر چنین اتفاقی افتاد به هم نریزید و عصبانی نشوید فقط بگویید دفعه بعد بهتر هست داخل لگن یا توالت دستشویی کنی!

موضوع مهم این است که هر زمان کودک خودش را کثیف کرد هرگز از خود نارضایتی و حالت دل بهم خوردگی یا عصبانیت نشان ندهید. تشویق کودک و حفظ آرامش و دلگرمی به او در بلندمدت نتایج مثبت و چشمگیری به همراه دارد.

گاهی اوقات وقتی کودک برای اولین بار با لگن بچه آشنا می‌شود از اجابت مزاج امتناع می‌کند و گاهی هم دو یا سه روز مدفوع خودشان را نگه می‌دارد و در نهایت در پوشک خود کار انجام می دهد. هرگز برای آموزش استفاده از توالت به کودک فشار نیاورد زیرا این عمل شما اوضاع را بدتر می‌کند.

اگر به مدت دو یا سه روز کودک از مدفوع کردن امتناع ورزید و دچار یبوست شد میزان میوه و سبزیجات مصرفی را افزایش دهید و مایعات بیشتری به او بدهید.

وقتی کودک پس از چند روز بالاخره با سختی زیادی اجابت مزاج می کند توالت کردن برای او عذاب آور تر خواهد بود و عموما این ماجرا حداقل یک هفته ادامه خواهد داشت.

باید یادآوری کنم که موفقیت در آموزش استفاده از توالت فقط به آمادگی کودک ربط ندارد بلکه به آمادگی شما هم برای آموزش بستگی دارد!

نکته های حساس آموزش استفاده از توالت

در آموزش استفاده از توالت از شرایط زیر اجتناب کنید:

 • وقتی قرار است طی یکی یا دو ماه آینده نوزاد جدیدی متولد شود یا نوزاد جدید ۱۲ ماه گذشته متولد شده است.
 • وقتی به تازگی به منزل جدیدی نقل مکان کردید و یا به زودی قرار است نقل مکان کنید.
 • وقتی کودک به تازگی از یک بیماری بهبود یافته است.
 • وقتی در شرایط مراقبت از کودک تان تغییر صورت گرفته است.
 • زمانی که شما با همسرتان یا در محیط کار تحت فشار هستید.
 • وقتی برادر و خواهر های کوچکتر یا بزرگتر کودک دچار مشکلات خوابیدن یا رفتار هستند.
 • هنگام سال نو یا تعطیلات به دلیل وجود برنامه های زیاد تفریحی و اجتماعی

اگر به کسب دانش و اطلاعات بیشتری در پروش کودک خود علامند هستید مقاله های زیر را از دست ندهید :

کودک بد غذا

ماجراهای داشتن کودک سه ساله

نگهداری از نوزاد مبتلا به کولیک و رفلاکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه