کودک نازنازی و کوچولوی ما در آستانه سه ساله شدن دیگ اون بچه ای که میشناختیم نیست! مستقل شده ، حرف حرف خودشه ، میخواد هر چیزی رو تجربه کنه و درصورت مخالف باهاش عصبانی میشه و به جنگ ما میاد و هر کاری میکنه که به خواسته اش برسه!

داشتن کودک سه ساله ماجراهای جالبی داره که در این مقاله دکتر رضوی پور در مورد اون صحبت خواهیم کرد.

بهانه گیری‌های کودک سه ساله

یکی از ویژگی های کودک سه ساله ، بهانه گیر شدن آنهاست که میتواند والدین و خصوصا مادران را عصبی، خسته و کلافه کند.  رفتارهایی مثل گریه کردن، فریاد زدن، سفت کردن اندام ها، لگد زدن، بر زمین افتادن و یا فرار کردن از جمله مواردی است که در سه سالگی آشکار شده و والدین را گیچ و سردرگم میکند.

بهانه گیری کودکان سه ساله امری عادی است . کودک در حال شناخت جهات خود است و عواطف او هنوز کامل رشد نکرده، مهارت های اجتماعی او ضعیف است و به خوبی نمیتواند احساسات خود را بروز دهد و به همین دلیل به رفتارهایی متوسل میشود تا بتواند خواسته های خود را عملی کند.

عواملی نظیر خستگی ، گرسنگی ، درد ، دلتنگی برای پدر و مادر یا هر عزیز دیگری نیز میتواند از جمله دلایل بهانه گیری های کودک سه ساله باشد. شناخت عادت ها و ویژگی های هر گروه سنی به والدین این امکان رو میده که در برابر رفتارهای جدید کودک خود رفتاری اصولی و منطقی داشته باشند و درست رفتار کنند.

با کودک سه ساله بحث نکنید!

وقتی نسبت به رفتارها و واکنش های طبعی کودک سه ساله خود آگاه هستید ، بهترین کار این است که یک برنامه ثابت رفتاری برای خودتان داشته باشید . درست است که در روزهایی که مثلا کودک بیمار یا دلتنگ است میشود کمی قوانین را ساده تر گرفت اما رفتن وسط خیابان، زدن کودکان دیگر یا نزدیک شده به اجاق گاز روشن همیشه خطرناک است و کودک باید خط قرمز های خود را کاملا بداند.

برای او به زبان خودش و از موضعی کاملا دوستانه قوانین را توضیح بدهید و درباره عواقب رفتارهای ناپسند داستان تعریف کنید . ( وقتی دوستت رو میزنی اون دردش میگیره و از دست تو ناراحت میشه و شاید دیگه نخواد با تو بازی کنه!)

سعی کنید به عنوان یک والد که کودک خودش را بهتر از بقیه میشناسد با برنامه ریزی بر اساس عادت های کودکتان از هر بح و جدلی خوداری کنید . مثلا اگر از ریختن کتابهای کتابخانه عصبانی میشوید جای کتابخانه را تغییر دهید که کودک به آن دسترسی نداشته باشد یا اگر میدانید بعد از ناهار تمایل به خواب دارد کلاس موسیقی او را در این زمان برنامه ریزی نکنید.

با پیش بینی های هوشمندانه خود سعی کنید همیشه جلوتر از کودک سه ساله خود رفتارهای او را حدس زده و مانع بروز جنگ و دعوا شوید!

وابستگی های کودک سه ساله

کودکان سه ساله عموما کودکانی وابسته هستند و جدا شدن از والدین میتواند آنها را عصبی ، پرخواشگر و یا حتی گوشه گیر کند. سه سالگی زمان مناسبی است که اگر تا قبل از آن کودکتان تجربه جدایی و دور شدن از شما را ندارد، آرام آرام از شما جدا شده و استقلال را بیاموزد. از این سن بهتر است فرصت هایی را فراهم کنید که کودک، دور بودن از شما را برای مدت های کوتاه تجربه کند تا به تدریج قادر به تحمل جدا های بیشتر از شما شود.

برای خرید بیرون بروید و کودک را با پدرش یا شخص آشنایی تنها بگذارید حتما برای کودک توضیح دهید که برای چه کار بیرون می روید زمان برگشت خود را اعلام کنید تا متوجه بشود که بر می گردید.

تسلیم خواسته کودک که می خواهد با شما بیاید نشوید، با ملایمت و مهربانی خداحافظی کنید.

او را وارد بازی های گروهی با همسالانش کنید، ابتدا در جای دورتر حضور داشته باشید که شما را ببیند سپس امکان تنها بودن با دوستانش را فراهم کنید اما هرگز به صورت پنهان و یواشکی کودک را ترک نکنید.

او را به کلاس های آموزشی با ساعت های کوتاه و مهد کوک بفرستید.  کیفیت حضور شما مهم تر از کمیت آن است پس زمان هایی که با کودتان هستید برای او وقت صرف کنید و در بازی ها، جدایی را با او تمرین نمایید.

رفتارهای پرخاشگرانه و دست بزن کودکان سه ساله نیز عموما  به خاطر همین اضطراب هایی است که برای جدایی دارد. انجام دقیق توصیه های بالا از اضطراب و انجام این رفتارها می کاهد.

لجبازی ها

عموما کودکان سه ساله را لجباز خطاب می کنند. اما حقیقتا چرا اینگونه رفتارها شایع میشود؟

کودک سه ساله شناخت بیشتری نسبت به محیط و رفتارهای سایرین پیدا کرده است اما هنوز نمیتواند به خوبی احساسات خود را مدیریت کند و غفلت والدین ممکن است باعث بروز رفتارهایی شود که عموما لجبازی نام دارد. از مهمترین دلایل لجبازی کودک سه ساله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خستگی یا گرسنگی
  • دلتنگی برای والدین
  • بیماری
  • فشارهای بیش از اندازه والدین
  • قوانین سخت
  • بکن و نکن های ناتمام اطرافیان
  • محیط خسته کننده
  • بی توجهی از سمت والدین
  • تولد کودک جدید

با یافتن علت لجبازی در کودکنان راحت تر میتوانید رفتار خود را اصلاح کرده و این ماجرا را به پایان برسانید.


بهتری توصیه به والدین کودکان سه ساله این است که خونسردی خود را حفط کرده و در صورت مواجهه با بهانه گیری ها، پرخاشگری ها و یا لجبازی در آنها به جای عصبانی شدن و فریاد کشیدن، با او صحبت کنید، حوسش را از روی موضوع پرت کنید، به او گزینه دیگری پیشنهاد کنید و مهمتر از همه اینکه به او و احساسی که دارد احترام بگذارید.

یک محیط محبت آمیز در خانه ایجاد کنید و با عشق ، تلخی ها را کم رنگ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه