اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تصمیم دارید برای بچه دار شدن اقدام کنید و ترجیح می دهید کاملا با برنامه ریزی پیش روید، مطالعه این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور برایتان بسیار سودمند خواهد بود چرا که در این مطلب بهترین مکمل‌های باروری را معرفی خواهیم کرد.

مصرف مکمل های مناسب پیش از اقدام به باروری به شما کمک خواهد تا با بدنی سلامت و آماده به استقبال این ماجرای مهم و پیچیده رفته و شانس خود را برای یک باروری سریع و بدون خطر بالا ببرید.

تاثیر مکمل بر باروری

مکمل ها همچون نیروهای قدرتمند و ورزیده در هر شرایطی به کمک ما می آیند تا در کنار یک رژیم غذایی مناسب با سرعت و اطمینان بیشتری به هدف مورد نظر خود برسیم.

همانطور که مکمل های عضله ساز به یک ورزشکار تحت تمرین کمک می نمایند تا سریع تر به عضله سازی ایده آل خود برسد یا مکمل های تقویت سیستم ایمنی بدن که جهت افزایش ایمنی بدن به کار برده می شوند، مکمل‌های باروری نیز به زوجین کمک خواهند کرد در حداقل دو یا سه ماه پس از مصرف، باروری سالم و ایده آل را تجربه کرده و بدنی از هر نظر آماده جهت انجام عمل لقاح داشته باشد.

قبل از مصرف مکمل برای کمک به باروری باید خطرات و مزایای احتمال آن را از پزشک پرس و جو کنید.

پزشک بر اساس تاریخچه پزشکی شما و نیاز بدنتان مکمل های مناسب را به شما معرفی خواهد نمود.

مکمل استیل ال کارنیتین (ALC)

استیل ال کارنیتین یک آنتی اکسیدان است. شما می‌توانید از ALCAR برای بهبود عملکرد شناخت عملکرد میتوکندری استفاده کنید.

 ALCAR به میتوکندری (نیروگاه اصلی سلول‌های شما)، کمک می‌کند چربی‌ها را احاطه کرده و انرژی بیشتریبرای عضلات و همچنین فعالیت مغز به وجود آورند.

 در یک بررسی که در سال 2018 انجام شده محققان به دنبال تعیین تاثیر این ماده در زنانی بودند که باروریشان تحت تاثیر بیماری‌هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، اندومتریوز و آمنوره و درد در زمان رابطه جنسی قرار داشت.

 در این بررسی مشخص شد استیل ال کارنیتین اثراتی در کمک به درمان مشکلات باروری زنان نشان داده است.

یک بررسی تازه تاثیر آنتی اکسیدان‎ها از جمله استیل ال کارنیتین بر سلامت اسپرم را هم بررسی کرده و مشخص شده که این آنتی اکسیدان بر تحرک اسپرم نیز اثر می‌گذارد و میتواند به عنوان یم مکمل باروری به کار برده شود.

 مکمل کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 که “یوبی کوئینون” هم نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که در غشای داخلی میتوکندری تمام بافت ها یافت می شود و برای اولین بار توسط محققان در سال 1957 از میتوکندری گاو جدا شد.

نام آن از کلمه “Ubiquitous” به معنای “حاضر در همه جا” گرفته شده است.

کوآنزیم Q10 به تولید انرژی در سلول‌های انسانی کمک می‌کند.

عملکردهای مکمل کوآنزیم Q10 در بدن:

  • در تولید انرژی داخل سلولی نقش حیاتی دارد. وظیفه آن در انتقال الکترون ها در زنجیره  انتقال الکترون میتوکندری ها و کمک به سنتز آدنوزین تری فسفات در غشای آن ها می باشد.
  • یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که از پراکسیداسیون لیپیدهای غشایی جلوگیری کرده، به تثبیت غشای سلول کمک می کند و سبب حفظ استحکام و عملکرد سلول می شود.
  • سبب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

مطالعات اخیر در مورد توانایی این آنزیم در درمان باروری بسیار مثبت بوده است.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که کوآنزیم Q10 می‌تواند پاسخ تخمدان‌ها به تحریک در زنانی که تحت آی وی اف قرار می‌گیرند را بهبود ببخشد.

میزان بارداری در زنانی که از کوآنزیم Q10 استفاده می‌کردند نسبت به گروه کنترل بیشتر بود ه است و میتوان با اطمینان بیشتر در شرایط عادی این مکمل را به عنوان یم مکمل افزایش باروری توصیه نمود.

مکمل ویتامین E

کمبود ویتامین E یکی از دلایل ناباروری شناخته شده است.

طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف این ویتامین آسیب به سلول های اسپرم ناشی از گردش رادیکال های آزاد را کاهش می دهد.

طبق تحقیقات مصرف ویتامین E به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی تحرک اسپرم را افزایش داده و به بهبود باروری در مردان کمک می نماید.

سطح ویتامین E بدن مرد ارتباط مستقیم با سلامت و حرکت اسپرم ها دارد.

علاوه بر نقشی که ویتامین E در سلامت و حرکت اسپرم ها دارد در مردانی که ویتامین E بدنشان پایین است معمولا قدرت جنسی نیز کاهش پیدا می کند.

مصرف مکمل ویتامین E علاوه بر تاثیرات مثبت که در بدن ایجاد می نماید می تواند شانس باروری را بالا ببرد.

مکمل اسید فولیک

اسید فولیک در بارداری برای تولید خون اضافی که در این دوران مورد نیاز است کاربرد دارد. زیرا همان طور که می دانید در بارداری برای تامین نیاز های جنین باید حجم خون مادر تقریبا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند.

 به همین دلیل متخصصان یکی از ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری را ۸۰۰ میکروگرم (۰٫۴ الی ۰٫۸ میلی گرم) اسید فولیک در روز می دانند و از آن به عنوان یکی از مهمترین مکمل های مورد استفاده در پیش از بارداری و ایام بارداری نام می برند.

تمام زنان در سن باروری باید روزانه ۴۰۰ میکروگرم از این ماده مصرف کنند.

به گفته محققان مکمل اسید فولیک در کمک به زنان در بارداری و حفظ آن بسیار موثر است.

برای آقایان نیز یک بررسی در سال 2017 نشان داد ترکیبی از اسید فولیک و روی به بهبود کیفیت اسپرم کمک می‌کند.

فقدان مصرف اسید فولیک در بارداری احتمال نقص لوله عصبی (نقص در رشد نخاع) را افزایش می دهد. در این شرایط دو اختلال زیر شایع است:

اسپینا بیفیدا وضعیتی است که در آن طناب نخاعی در معرض خطر است.

اگر مهره ها (استخوان های ستون فقرات) اطراف نخاع به درستی در طول ۲۸ روز اول بعد از لقاح شکل نگیرد و بند ناف و یا برآمدگی مایع نخاعی از پایین بسته نشود چنین مشکلی رخ خواهد داد.

آنانسفالی به معنی توسعه نیافتگی شدید مغز است.

مکمل های ویتامین D

سطح پایین ویتامین D در سطح تستوسترون بدن مردان نقش داشته و مصرف مکمل ویتامین D می تواند به بهبود باروری در هر دو جنس مرد و زن کمک کند.

ویتامین D، هورمونی است که از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید توسط بدن تولید شده و یا از غذاهایی مانند ماهی های چرب و زرده تخم مرغ به بدن می رسد.

این ماده کمک می کند تا کلسیم  در بدن کنترل شود و سطح فسفات نیز به حالت تعادل در آید.

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D بر روی بسیاری از جنبه های باروری از جمله موارد زیر تاثیر گذار است:

    تولید و بلوغ سلول های اسپرم در مردان

    بلوغ سلول تخمک و پوشش رحم در زنان

    تولید هورمون های جنسی در هر دو جنس

همچنین در تحقیقاتی در خصوص تاثیر ویتامین D بر باروری مشخص شد که :

    حاصل لقاح آزمایشگاهی (IVF) با برخی از ویژگی های PCOS و اندومتریوز در زنان مرتبط است.

    سطح ویتامین D با کیفیت مایع منی و سطح هورمون های مردانه در مردان بارور و نابارور در ارتباط می باشد.

    مطالعات بیشتر اثرات سودمند مکمل های ویتامین D را در برخی از مراحل بلوغ سلول تخمک و چرخه قاعدگی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نشان داده اند.

    مکمل های ویتامین D می تواند کیفیت مایع منی، نتایج باروری و غلظت تستوسترون را بهبود دهد.

    مطالعات اخیر نشان می دهد که مکمل های ویتامین D می توانند برای زوج های تحت درمان با IVF سودمند باشند.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه