برای جلوگیری از عوارض برخورد مستقیم نور خورشید، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب اولین و بهترین گزینه پیشنهادی است.

اما این سوال وجود دارد که کرم ضدآفتاب چه ویژگی‌ها و مشخصه‌هایی باید داشته باشد و برای پوست‌های متنوع کدام ضد آفتاب‌ها مناسب هستند؟

چرا باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم؟

بیرون رفتن در روزهای آفتابی فصل تابستان همراه با آفتاب سوختگی می باشد.

آفتاب سوختگی سبب ابتلا به سرطان پوست، پیری زودرس، چروکیدگی پوست شده و باعث ایجاد لکه‌های تیره رنگی روی پوست می‌شود و زیبایی پوست را تهدید مینماید.

اما متخصصان پوست همواره توصیه می‌نمایند که با استفاده کردن از کرم‌های ضدآفتاب مناسب پوست خود، بر روی دست، صورت و قسمت‌هایی از پوست بدن که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند می‌توان این خطرات را کاهش داد و حتی به صفر رساند.

کرم‌های ضد آفتاب و جلوگیری از سرطان پوست

مطابق اعلام سازمان بهداشت جهانی در هرسال درسراسر جهان بین دو تا سه میلیون گزارش و مشاهده در مورد ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم و ۱۳۲ هزار مورد سرطان پوست ملانوم گزارش می‌شود.

آمار و ارقام بیان می کند که موارد جهانی ابتلا به سرطان پوست و دیگر ضایعات پوستی رو به افزایش است و فاکتورهای اصلی که شخص را در معرض ابتلا به آن قرار می‌دهد با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سابقه آفتاب سوختگی ارتباط مستقیم دارد و نیاز پوست به استفاده منظم از ضد آفتاب ها را تایید می کند.

کرم‌های ضد آفتاب نیاز اول پوست‌های لیزر شده

استفاده از کرم های ضد آفتاب خصوصا برای افرادی که پوست خود را لیزر کرده اند و یا جهت درمان از روش های لایه برداری پوست استفاده می کنند و یا دچار آفتاب سوختگی شده اند بسیار مهم و ضروری است.

لیزر درمانی سبب خشکی پوست، چین و چروک پوست و از دست دادن رطوبت پوست می شود و نیاز پوست را به آب رسان ها و مرطوب کننده ها افزایش می دهد.

کرم‌های ضد آفتاب منبع مطلوبی از آب رسان ها و مرطوب کننده ها هستند ونقش تاثیرگذاری در کاهش چین و چروک صورت بر اثر خشکی و کم آبی پوست و کاهش پیری زودرس پوست دارند.

کرم‌های ضد افتاب جایگزین کرم‌های آرایشی

پزشکان متخصص زیبایی توصیه می کنند به جای استفاده از مواد و وسایل آرایشی برای پوست دست و صورت خود تنها از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.

کرم‌ها و مواد آرایشی پوست جایگزین کرم ضد آفتاب نیستند حتی اگر در روند تولید آنها، ضد آفتاب‌ها نیز به کار برده شود.

استفاده مکرر از کرم‌های آرایشی سبب بسته شدن منافذ پوستی، عدم دفع صحیح تعریق چین‌وچروک پوست، ایجاد کک‌ومک و پیری زودرس شده و پوست شما را خسته و تیره می سازد.

ضد آفتاب‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

کرم های ضدآفتاب به دو شکل روی پوست عمل می کنند.

در روش اول بوسیله بافت نرم خود لایه نازکی را روی پوست ایجاد کرده و مانع رسیدن اشعه آفتاب به پوست می‌شوند.

این نوع از ضدآفتاب‌ها برای جلوگیری از نفوذ اشعه های ماورا بنفش بسیار عالی عمل می کنند اما ممکن است به این علت که رنگ پوست را تغییر داده و تیره می نمایند از نظر زیبایی، برای افراد قابل قبول و جذاب نباشند.

در این مورد می توان به کرم ضدآفتاب زینک اکسید اشاره کرد .

روش دوم در مورد عملکرد کرم های ضدآفتاب روش یا مکانیسم جذب است.

دراین روش ضدآفتاب، با جذب اشعه‌های مضر مانع رسیدن آنها به پوست می‌شود.

در اغلب موارد ضدآفتاب‌های موجود در بازار و فروشگاه ها حاوی ترکیبی از هر دو صورت هستند و با استفاده از هر دو مکانیسم فوق از پوست شما در مقابل آفتاب محافظت می‌کنند.

کرم ضد آفتاب برای پوست چرب

معمولا بیشتر افرادی که دارای پوست چرب هستند، به غلط فکر می کنند که نیازی به استفاده از ضد آفتاب ندارند.

کرمهای ضد آفتاب از پوست در برابر رادیکال های آزاد و سایر اشعه های مضر آفتاب محافظت کرده و مانع خشکی و کم آبی پوست حتی در پوست های چرب می شند.

افرادی که دارای پوست چرب هستند بهتر است از ضد آفتاب ‌هایی استفاده نمایند، که بر پایه آب است. زیرا این نوع ضد آفتاب ها علاوه بر خاصیت خنک‌ کنندگی پوست را نیز براق نمی کنند.

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست خشک

مناسب ترین نوع ضد آفتاب برای افرادی که از خشکی  پوست رنج می ‌برند، ضد آفتاب‌هایی با عناصری نظیر گلیسیرین، لانولین، انواع روغن و سیلیکون‌‌ها است تا به بهبود خشکی پوست بیفزاید و همچنین پوست در مقابل اشعه های مضر نور خورشید در امان باشد.

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست حساس و دارای اکنه

افرادی که دچار آلرژی هستند و پوست حساس یا دارای جوش و آکنه دارند، بهتر است از کرم هایی استفاده نمایند که بدون مواد نگهدارنده می باشد. مواد نگه دارنده در کرم ها باعث تشدید حساسیت پوستی و آکنه میشود و سلامت پوست را به خطر می اندازد. بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست های حساس، کرم هایی است که پایه مواد آن آب و مرطوب می باشد.

مناسب ترین ضد آفتاب برای پوست‌های معمولی

افرادی که پوست معمولی دارند (پوستی که نه خیلی خشک و نه خیلی چرب است) بهتر است از کرم های ضد آفتاب معمولی با اس پی اف متوسط استفاده نمایند. این نوع کرم ها برای این گروه از پوست ها کاملا سبک بوده و باعث شادابی پوست آنها میشود.

ماندگاری کرم‌های ضد آفتاب روی پوست

بیشترین افرادی که نیاز دارند تا به طور مداوم از ضد آفتاب استفاده کنند افرادی هستند که بنا بر شرایط شغلی یا زندگیشان ناچار هستند زمان های طولانی تر در معرض نور آفتاب به سربرند . افرادی مانند کشاورزان، کارگران، مهندسین و …

برای نتیجه گیری بهتر از کرم ضد آفتاب، بهتر است ۳۰ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل روی پوست خود استفاده نمایید.

ماندگاری کرم‌های ضد آفتاب معمولا بین ۲ الی ۳ ساعت است از این رو اگر ساعت های زیادی را بیرون از منزل یا در معرض نور خورشید هستید، بهتر است که پس از گذشت این زمان کرم خود را تجدید نمایید.

در صورتی که پس از استفاده از کرم ضد آفتاب، صورت خود را به هر دلیلی شست و شو دادید و یا اینکه در شنا کردید لازم است که مجددا از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

ویژگی‌های بهترین کرم ضدآفتاب

اشعه ماورابنفش را مسدود کرده و مانع نفوذ آنها شود.

دوام اثر و مقاومت در برابر آب و تعریق داشته باشد.

ماندگار باشد.

پودری و اسپری شکل نباشد.

مناسب با انواع پوست خشک و معمولی و چرب باشد.

نکات کلیدی استفاده از کرم ضد افتاب

با توجه به نوع پوست از ضد آفتاب مخصوص، به ‌طور روزانه و مرتب و استفاده نمایید.

در صورت استفاده نامنظم از کرم های ضد آفتاب کمکی به سلامت پوست شما نخواهد شد.

حداقل ۱۵ الی ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید تا به خوبی جذب پوست شده و پوست را کاور نماید.

بهتر است تا قبل از انجام آرایش صورت از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

بهتر است نقاطی از صورت یا بدن‌تان را که جلوی چشم نیستند، را فراموش ننمایید. نقاطی نظیر گوش‌ها، پشت گردن و …

در بسیاری از موارد ممکن است شدت گرما به حدی باشد که لب ‌های شما هم دچار آسیب و سوختگی ناشی از اشعه‌ی آفتاب شوند از این رو می ‌توانید روی لب ‌ها هم ازیک نوع بوم لب حاوی ضد آفتاب استفاده نمایید.

حداقل هر ۲ ساعت یک ‌بار کرم ضدآفتاب را تمدید نمایید .

افرادی که دچار تعرق زیاد می شوند بهتراست تعداد دفعات تمدید کرم ضدآفتاب را افزایش دهند.

با توجه به اینکه کرم ضدآفتاب در طولانی‌ مدت اثر خود را از دست می‌دهد از این رو در خرید آن توجه به تاریخ انقضای مصرف بسیار مهم و ضروری است.

با توجه به اثرات مطلوب کرم های ضد آفتاب برای پوست، در استفاده از آنها سهل انگار نباشید و خساست به خرج ندهید.

تنها زمانی پوست می تواند در برابر مضرات نور خورشید و اشعه ماورابنفش در امان باشد که به شکل منظم از ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده نمایید و در این کار کاملا جدی و حساس باشید.

شرط اول داشتن پوستی براق و زیبا، محافظت آن در برابر نور خورشید و اشعه های مضر می باشد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه