کاپ قاعدگی یک ظرف قابل انعطاف و به شکل زنگوله‌ای از جنس سیلیکون طبی، لاستیک یا الاستیک است که طی دوران قاعدگی در واژن جایگذاری میشود.

این محصول بهداشتی زنانه، قادر به جمع آوری ترشحات قاعدگی به جای جذب آنهاست و کاملا قابل شست و شو و ضد عفونی هستند .

کاپ قاعدگی را میتوان تخلیه نمودو آن را با آب گرم و صابون شست و شو داد و دوباره در واژن قرار داد .

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

بهداشتی  و بی ضرر

کاهش عفونت های قارچی و التهاب دستگاه تناسلی

کاهش اثرات منفی بر محیط واژن

جلوگیری از بوی بد و نشت مایع در واژن

امکان استفاده همزمان با قرص های بارداری

حذف خطر سندروم شوک سمی ناشی از استفاده تامپون و پد های بهداشتی

قابلیت استفاده مجدد هر کاپ

عدم نیاز به خروج کاپ درهنگام ادرار

طراحی شده برای تمام سنین و در سایزهای متنوع

سازگار با بدن و محیط زیست است

مقرون به صرفه است

سازگار با محیط زیست

https://www.instagram.com/p/B8YyVT9pP20/?igshid=od2ry2naymyh

طریقه استفاده کاپ قاعدگی

ابتدا دستان خود را کامل بشویید و ضد عفونی کنید. آرامش خود را حفظ کنید. شما میتوانید کاپ را در حالت نشسته،ایستاده و یا سینه خیز داخل واژن نمایید. دور ساختن پاها از هم میتواند در دخول راحت و موفق به شما کمک کند.

کاپ قاعدگی را به شکلی که صاف شود ابتدا به داخل خودش جمع کنید بعد آن را خمیده کنید تا شکل حرف C به خود بگیرد.

کاپ را همانطور که لوله شده نگه دارید و از طرف لبه ی آن در واژن (اندام تناسلی) تان وارد کنید.

به طوری که مطمئن شوید که کاپ در داخل به شکل کامل باز شده، انگشت خود (البته از تمیز بودن انگشت مطمئن شوید) در داخل نموده و به انتهای کاپ ببرید و باید إحساس کنید که کاپ به شکل کامل باز باشد.

این کاپ ها می توانند در هر زمانی از دوران قاعدگی تان استفاده شود . هم در روزهای که خون ریزی شدت پیدا می کند و هم در روزهای عادی با خونریزی معمولی.

بهتر است کاپ های قاعدگی در طول روز2 الی 4 بار تخلیه شوند و پس از شست و شوی مجدد نصب گردند.

این کاپ ها بیش از یک و نیم سانت( نیم اینچ) در واژن داخل نمی رود که پایین تر از تامپون میباشد و این خود ویژگی دیگری از کاپ قاعدگی است.

کاربرد دنباله کاپ قاعدگی چیست؟

کاربرد دنباله صرفا برای دسترسی پیدا کردن به کاپ به عنوان یک راهنما و به منظور کمک به از بین بردن مکش در هنگام خروج آن میباشد.

زمانیکه که کاپ شما به درستی قرار گرفته باشد قسمت پایینی آن به طور نسبی نباید بیشتر از نیم انگشت از دهانه واژن فاصله داشته باشد،دنباله باید به طور کامل داخل واژن قرار بگیرد به طوریکه آن را احساس نکنید .

اگر احساس میکنید دنباله بیش از حد بلند است میتوانید آن را تا حدی کوتاه نمایید اما باید مراقب باشید با کوتاه کردن دنباله به قسمت پایینی کاپ صدمه نزنید و آن را سوراخ نکنید.

چگونه کاپ قاعدگی را ضدعفونی کنیم؟

توجه داشته باشید حتما قبل از اولین مصرف کاپ خود را استریل نمایید .

کاپ قاعدگی را پس هر بار تخلیه باید بشویید و دوباره استفاده نمایید .

بخاطر جلوگیری از تغییر بو و رنگ ابتدا کاپ را با آب سرد و سپس با آب داغ شست و شو دهید.

بعد از دوران قاعدگی ، کاپ را با جوشاندن در یک ظرف بزرگ آب برای ۵ الی ١٠ دقیقه ضدعفونی کنید . (توصیه میشود حتما یک ظرف جداگانه مخصوص برای این کار داشته باشید)

قرار دادن کاپ قاعدگی به مدت حداکثر ٣ دقیقه در محلول آب و سرکه (١٠٪ سرکه و ٩٠٪ آب) و یا استفاده از محلول های ضدعفونی، نیز از راه شست و شو و مراقبت بهداشتی از آن می باشد، اما بهترین راه جوشاندن در آب است.

فواصل تخلیه کاپ قاعدگی

فواصل تخلیه کاپ قاعدگی کاملا متناسب با میزان و حجم خون ریزی قاعدگی هر فرد متفاوت است،با یک دوره استفاده و آزمون و خطا خواهید آموخت بهترین زمان تخلیه کاپ شما چه زمانیست.

اگر خون ریزی شما شدید باشد ممکن است هر ۴ الی ١٠ ساعت اما اگر کم باشد میتوانید هر ١٢ ساعت تخلیه نمایید اما بیشتر از ١٢ ساعت نباید طول بکشد.

نحوه خارج کردن کاپ قاعدگی از واژن

• به همان حالتی که هنگام دستشویی می نشینید، بشینید و کاپ قاعدگی را خارج کنید.

• هنگام بیرون کشیدن کاپ قاعدگی، انتهای کاپ را نگه دارین تا دوباره به داخل برنگردد.

• خون قاعدگی را دور ریخته و دستان و کاپ قاعدگی خود را با دقت شست و شو دهید و ضد عفونی نمایید.

کاپ قاعدگی و خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری

می دانیم که پنبه سفید نیست و برای القا حس تمیزی در محصولات بهداشتی با استفاده از مواد شیمیایی متعدد آنرا سفید میکنند. همچنین در کشت پنبه از آفت کش ها استفاده می گردد. علاوه بر این جهت تولید نوار بهداشتی از پنیه با پودرهای شیمیایی جاذب و پلاستیک استفاده می گردد که دلیل ایجاد حس نا مطلوب در زمان استفاده از نواربهداشتی و ایجاد آلرژی می باشد.

همچنان می دانیم که خون در بدن نه لخته میشود و نه آلوده و تنها زمانی که خون با اکسیژن ترکیب میشود در واقع فاسد شده و آلوده میگردد که این نیز دلیل عفونت ادرار و عفونت دستگاه تناسلی پس از استفاده از نوارهای بهداشتی است.

استفاده از کاپ قاعدگی خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد. چرا که کاپ قاعدگی از سیلیکون پزشکی ساخته شده که این سیلیکون در بدن به صورت خنثی عمل کرده و نمی تواند چیزی از خود ساطع کند.

امکان برگشت مایعات به داخل رحم

طراحی زنگوله ای شکل کاپ قاعدگی باعث میشود تا کاپ بطور مناسب و به راحتی با دیواره واژن مماس شود اما زیر دهانه رحم قرار نمیگیرد و به هیچ وجه امکان بازگشت مایعات به رحم وجود ندارد.

 لبه های کاپ قاعدگی به طوری طراحی شده که با إیجاد مکش کاپ را در موقعیت مناسب قرار میدهد و محتویات قاعدگی را داخل جمع آوری میکند.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی ممکن است یک گزینه سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه باشد، اما باید نکاتی را در خصوص استفاده از آنها یادآور شد:

پیدا کردن اندازه مناسب کاپ قاعدگی مشکل است.

کاپ قاعدگی می تواند به راحتی آلوده شود.

قرار دادن یا برداشتن کاپ قاعدگی می تواند در ابتدای کار سخت باشد.

جنس سیلیکونی کاپ قاعدگی ممکن است باعث آلرژی و تحریک واژن شود.

کاپ قاعدگی و دوشیزگان

دوشیزگی و باکره بودن مانعی برای استفاده از کاپ قاعدگی نیست ومی توان با وجود باکره بودن نیز اقدام به استفاده از کاپ قاعدگی نمود.

قرار دادن کاپ قاعدگی باعث آسیب به پرده بکارت نمی شود اما توصیه می گردد دوشیزگان قبل از استفاده از کاپ قاعدگی با پزشک متخصص مشورت نمایند و از کاپ با سایز متناسب بدن خود استفاده نمایند .

کاپ قاعدگی، فنجان قاعدگیس

هنگامی که از تامپون و نوار بهداشتی استفاده می‌شود، ترشحات طبیعی واژن همراه خون پریود جذب شده و به این ترتیب محیط واژن خشک می شود وpH آن تغییر می‌کند. این تغییرات شرایط را برای رشد باکتری‌های بیماری‌زا فراهم می‌نماید.

در مورد کاپ قاعدگی این احتمال بسیار کم‌تر است، چون خود فنجان قابلیت جذب ندارد و تنها مایعات تخلیه‌شده را در خود ذخیره می‌کند.

مهم ترین مسئله ای که در هنگام استفاده از کاپ باید حتما رعایت شود نحوه شستن و ضد عفونی کردن آن بعد از هر بار تخلیه و همچنین بعد از پایان استفاده از کاپ است.

همچنین بسیار اهمیت دارد که کاپ قاعدگی را متناسب با اندام خود انتخاب کرده و پیش از آن حتما با پزشک مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه