زیر نور خوشید بودن و استفاده نکردن از ضد آفتاب افراد را دچار آفتاب سوختگی، ابتلا به سرطان پوست، بلوغ زود رس و… کرده و آنها را در معرض رادیکال های آزاد قرار میدهد . آفتاب بیش از حد به شبکیه چشم آسیب زده و پوست را سریعت پیر میکند.  اما کمبود آفتاب برای بدن چیزی است که کمتر در مورد آن صحبت شده و ما در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور به آن خواهیپ گرداخت.

کمبود ویتامین D

ویتامین D  به  ”ویتامین آفتاب” مشهور است. این ویتامین محلول در چربی از کلسترول های موجود در پوست هنگام تابش آفتاب ساخته شده و نقش مهمی در سلامت ما بازی میکند.
به عنوان مثال سلولهایی در روده تولید کرده که وظیفه جذب کلسیم و فسفر را دارند ؛ دو ماده معدنی که برای سلامت استخوان های ما حیاتی هستند.
کمبود آفتاب در طولانی مدت اثرات جبران ناپذیری بر بدن انسان وارد میکند؛ بنابراین بسیار مهم است که مطمئن باشید حتی اگر به اندازه کافی زیر نور خورشید قرار نمی‌گیرید، حداقل به شکل مکمل ها یا مواد غذایی این ویتامین را دریافت می کنید.
کمبود ویتامین D باعث استخوان های ضعیف، پاهای بدشکل، بعضی سرطان ها، مشکلات پوستی و افزایش وزن میشود.
کمبود آفتاب نه تنها روی بدن تاثیر منفی گذاشته ، بلکه از نظر روحی نیز افراد را دچار مشکل میسازد. کمبود ویتامین D سطح انتقال دهنده عصبی سروتونین رو پایین آورده و خطر ابتلا به افسردگی حاد را افزایش میدهد. کمبود ویتامین D  بر توانایی های شناختی افراد مثل حافظه، استدلال، توجه و … نیز تاثیر گذار است.

انواع ویتامین D

ویتامین D به دو شکل D2 و D3 وجود داره. D3 بهترین شکل این ویتامین است و بهترین راه دریافت آن گنجاندن ماهی های روغنی مثل ماهی سالمون، روغن ماهی، تخم مرغ، جگر و کره در رژیم غذایی است. ویتامین D2 در برخی قارچ ها موجود است .
بدن به طور طبیعی هنگامی که در معرض نور خورشید قرار بگیرد D3 تولید میکند. اما به هرحال در برخی مناطق با ویژگی های آب و هوایی خاص مثل کشور انگلستان و یا در بعضی فصل های سال مثل زمستان نمیشود به اندازه لازم ویتامین D را از طریق آفتاب به دست آورد.

نشانه های کمبود ویتامین D:

از نشانه های کمبود ویتامین D به عوامل زیر میتوان اشاره کرد:

بیماری های پی در پی و یا دچار عفونت شدن
کمر و استخوان درد
بی حوصله و غمگین بودن
ریزش مو
درد عضله
خستگی زیاد

این نکته حائز اهمیت است که هر چقدر پوست افراد تیره تر باشه باید بیشتر زیر نور خورشید مانده تا ویتامین D را دریافت نمایند. این مدت زمان بیشتر بین نیم ساعت تا سه ساعت است!

بنابراین برای این افراد رژیم غذایی که ویتامین D رو تامین کند اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. تفاوت رنگ پوست افراد با هم به خاطر ملانین موجود در پوست است. افراد با پوست تیره تر ملانین بیشتر، بزرگتر و تیره تری دارا میباشند. ملانین همانند یک ضدآفتاب طبیعی عمل کرده و بدن را در برابر ضرر نور آفتاب حفظ میکند. به همیت علت است که این افراد باید بیشتر زیرنور خورشید قرار بگیرند.

 

نور آفتاب

نور خورشید نمیتواند از پنجره عبور کند؛ بنابراین آفتاب گرفتن کنار پنجره بسته کمکی در جهت دریافت ویتامین D به شما نمیکند.
برای گرفتن آفتاب چند نکته را بهتر است رعایت کنید:

  • ظهر بهترین زمان برای گرفتن آفتاب است؛ خصوصا در فصل تابستان. ظهر خورشید در مرتفع ترین نقطه خود بوده و اشعه ها بیشترین قدرت را دارا میباشند. این یعنی شما نسبت به بقیه مواقع مدت زمان کمتری  باید زیر نور خورشید باشید. تحقیقات نشان میدهند هنگام ظهر بدن نسبت به نور آفتاب تاثیر پذیر تر است. آفتاب گرفتن در ظهر خطرات کمتری داشته چرا که در مابقی روز خطر ابتلا به مشکلات پوستی و … بیشتر است.
  • بخش های بیشتری از پوست را در برابر نور قرار دهید تا ویتامین D بیشتری تولید شود. این به دلیل این است که این ویتامین توسط پوست و از کلسترول های موجود در آن ساخته میشود. پس طبیعی خواهد بود که هرچه مساحت بیشتری از پوست در معرض نور خورشید قرار بگیرد ویتامین D بیشتری نیز ساخته خواهد شد.
    بهتر است برای دریافت ایده آل نور آفتاب، یک سوم پوست زیر نور خورشید قرار داده شود.

آیا استفاده از ضدآفتاب تولید ویتامین D را تحت تاثیر قرار میده؟

کرم های ضد آفتاب اشعه های خورشید را بازتاب، جذب یا پراکنده میکند و پوست را در معرض مقدار کمتری از اشعه های آفتاب قرار میدهند و تولید ویتامین D را کمتر خواهند ساخت؛ پس نیاز است مدت زمان بیشتری زیر نور خورشید قرار بگیرید.
توصیه میشه اول پوست را بدون ضد آفتاب بین ۳ تا ۱۰ دقیقه در معرض آفتاب قرار داده و سپس از ضد آفتاب استفاده کنید. برای تنظیم کردن این زمان به حساسیت پوست خودتان نیز توجه داشته باشید.
متخصصات پوست توصیه میکنند که هر دو یا سه ساعت که در معرض آفتاب هستید، ضد آفتاب را تمدید کنید؛ خصوصا اگر زیاد عرق میکنید.

عواملی که بر میزان ویتامین D ساخته شده تاثیر گذار میباشند نوع و رنگ پوست، زمان (صبح، ظهر،…)، فاصله محل زندگی تا خط استوا، مساحت پوستی که زیر آفتاب قرار میگیرد و داشتن یا نداشتن ضدآفتاب است.

مسمومیت با ویتامین D

دریافت بیش از حد ویتامین D هم طبیعتا مضراتی داشته و باعث مسمومیت میشود. اگر میزان این ویتامین در خون بیشتر از حد استاندارد برسد، مسمومیت اتفاق خواهد افتاد. 

هایپر کلسیمی:

ویتیامین D باعث جذب کلسیم میشود. بنابراین دریافت بیش از اندازه آن باعث جذب بیش از اندازه کلسیم شده که هایپر کلسیمی نام دارد.

هایپرکلسیمی چند نشانه دارد. مانند :

به هم خوردن گوارش

خستگی و گیجی

تشنگی زیاد و تکرر ادرار

دریافت بیش از اندازه ویتامین D باعث شده کلسیم ذر بافت‌های نرم رسوب کرده و انواع بیماری ها مثل سنگ کلیه، مشکلات ریوی و حتی ناشنوایی را به وجود آورد.

تحلیل استخوان:

با وجود اینکه ویتامین D به استحکام و شکل دهی سالم استخوان ها کمک میکند، جذب بیش از اندازه آن نیز تاثیر عکس دارد چرا که باعث پایین آمدن سطح ویتامین K2 درخون میشود.

بدن به  ویتامین K2 برای انعقاد خون و سلامت استخوان ها نیاز دارد. در واقع K2 کلسیم را در استخوان ها و در خارج خون نگه میدارد . لبنیات و گوشت منابع مغذی این ویتامین هستند.

از آنجایی که ویتامین D محلول در چربی است، به آرامی وارد جریان خون شده و آثار مسمومیت آن ممکن است تا چندین ماه ادامه داشته باشد.

مصرف مکمل های ویتامین D برای بعضی گروه ها مثل کودکان شیرخوار ضروری است. اما باید مواظب تداخل دارویی نیز بود و قبل از مصرف هرگونه مکملی حتما با دکتر مشورت نمود.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه