ویتامین‌ها و مواد معدنی برای طیف گسترده ای از فعالیت‌ها از جمله تبدیل غذا به انرژی و تقویت استخوان ها حیاتی هستند. ویتامین‌ها می توانند در میزان کارایی بدن هنگام انجام فعالیت ها تأثیرگذار باشند.

در زمان انجام تمرینات ورزشی، بدن مقدار زیادی ویتامین مصرف می کند. در و اقع،‌ به کمک ویتامین‌ها همه ریز مغذی ها را به انرژی تبدیل می کند.

بسیاری از ویتامین‌های گروه B در مصرف قندها، پروتئین ها و چربی ها شرکت می کنند تا انرژی لازم ماهیچه ها را تامین کنند.

از طرف دیگر،‌ ویتامین‌های آنتی اکسیدان ( A، C ،E) نیز طی فعالیت ماهیچه ای شدید با رادیکال های آزاد مقابله می کنند. ویتامین C را می توان به طور خاص ضد خستگی و عفونت دانست که جذب آهن را نیز تسریع می کند.

ویتامین‌ها التهابات ناشی از آسیب دیدگی های مانند مشکلات تاندون ها یا ورم ها را کاهش می‌دهند.

در این مقاله داروخانه دکتر رضوی پور قصد دارد مهمترین ویتامین‌های مورد نیاز ورزشکاران را معرفی نماید. با ما همراه باشید.

ویتامین D

ویتامین D3، از آن دسته از ویتامین‌ها است که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسد، اما ویتامین D2 نوعی است که پزشک باید آن را تجویز کند. ویتامین دی (D3)، راحت‌تر توسط بدن جذب شده و بهترین نوع این ویتامین برای ورزشکاران و عموم افراد است.

  • ویتامین D برای عملکرد ایمنی بدن، عملکرد فیزیکی، سلامت استخوان، پیشگیری از آسیب و حتی بهینه بودن سطح هورمون‌ها لازم است.
  • کمبود ویتامین D موجب اخستگی، درد عضلانی، مشکل در تعادل، نازک شدن موها، مه مغزی، کاهش تراکم استخوان، شکستگی استخوان در اثر فشار، افزایش احتمال بیماری و اختلال نعوظ. میشود.
  • کمبود ویتامینD منجر به افزایش ریسک آسیب در ورزشکاران، کاهش تحمل درد و ریکاوری با سرعت کمتر می‌شود.
  • بیماری‌های مرتبط با کمبود ویتامین D شامل سرطان پروستات، بیماری آلزایمر، زوال عقل و بیماری قلبی می‌شوند.

ویتامین B

این دسته از ویتامین‌ها به عنوان همکار آنزیمها عمل می کنند. این ویتامین‌ها با پروتئینهای بزرگ ترکیب میشوند تا انزیمهای فعال را بسازند و البته تبدیل مواد شیمیایی را به این وسیله آسان می کنند.

ما نمی توانیم با زیاد خوردن ویتامین های محلول در آب آنها را در بدن خود ذخیره کنیم و به عنوان یک پس انداز ویتامینی برای روز مبادا از آنها نگه داری کنیم. در واقع هر چه که ویتامین اضافه مصرف کرده باشیم، همان روز از راه ادرار و مدفوع دفع خواهد شد.

ویتامین ب1 باعث ایجاد اشکال در غلاف میلین اعصاب، و ضعف بافت قلب می شود و میزان مصرف آن در ورزشکارانی که تمرینات سنگین انجام می دهند باید افزایش یابد.

ویتامین ب2 در واکنش های سوخت و سازی تولید انرژی سهیم است و میزان نیاز ورزشکاران به آن کمی بیشتر از افراد معمولی است.

ویتامین ب3 برای سوخت و ساز گلوکز و تولید انرژی لازم است. مصرف مقادیر کمتر از حد نیاز یا مقادیر خیلی بیشتر از آن باعث افت عملکرد ورزشی می شود.

ویتامین ب6 در تولید ترکیبات ضروری برای هموگلوبین اهمیت دارد و میزان مصرف این ویتامین ممکن است در برخی از ورزشکاران استقامتی افزایش یابد.

ویتامین ب12 عملکردهای متفاوتی دارد که مهمترین آن سوخت و ساز کربوهیدرات و نگهداری بافت سیستم عصبی است و این کارکرد برای بدنسازان از اهمیت بالایی برخوردار است.

ویتامین C

ویتامین C در تولید بافت های کلاژن، تجزیه اسیدهای چرب و تشکیل مواد میانجی عصبی در مغز و دستگاه عصبی اهمیت دارد.

ویتامین C از آن دسته ویتامین هایی است که مصرف آن بدن ورزشکاران استقامتی را در برابر عفونتهای تنفسی فوقانی یا سرماخوردگی ها مورد حمایت قرار میدهد. ورزشکارانی که در رویدادهای استقامتی شرکت میکنند می توانند روزانه ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C دریافت کنند و سایر ورزشکاران می توانند از روزانه ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C سود جویند.

ویتامین C به جذب آهن کمک می کند، وجود آهن برای اتصال اکسیژن به هموگلوبین خون الزامی است بدون انتقال اکسیژن کافی در خون، عضلات از اکسیژن محروم شده و عملکرد آنها به میزان خیلی زیادی کاهش می یابد و عضله سازی در ورزشکاران با تاخیر انجام میشود.

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است و از غشای سلول ها محافظت می کند و از آنجا که بیشتر فرایندهای متابولیکی بدن که باعث رشد سلول های ماهیچه ای می شوند، به سلامت غشای سلولی وابسته اند.

این گروه از ویتامین ها اهمیت به سزایی دارد. علاوه بر آن، آنتی اکسیدان ها به کاهش تعداد رادیکال های آزاد در بدن کمک می کنند و مانع تغییرات سلولی و تخریب آن و حتی سرطان می شود.

 

 

 

گاهی فراموش می شود که سلولهای بدن ما بخصوص سلولهای عضله ای بدن برای رشد و بقا و متابولیسم کامل به بعضی واکنشهای بیوشیمیایی احتیاج دارد.

انجام این واکنشها نیز به ویتامین‌های مشخص به عنوان کاتالیزور واکنش احتیاج دارد. حتی اگر یکی از این ویتامین‌های مهم در بدن به میزان کافی موجود نباشد، پیشرفت در بدنسازی متوقف می شود.

در واقع هر گونه فرایند تولید انرژی و یا مرحله رشد عضله که ما به آن نیاز داریم به طریقی به ویتامین‌ها بستگی دارد و بدون آنها عضلات از بین می روند و تراکم استخوانها کاهش و سیستم تمامی بدن تضعیف می شود.

توصیه میکنیم جهت تکمیل اطلاعات خود در این زمینه مقاله مکمل BCAA را مطالعه فرمایید.

 

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه