پوست ما نیاز به مراقبت و توجه مداوم دارد و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن و تاخیر افتادن در پیری و افتادگی پوست نیاز هست که چه در روز و چه در شب از کرم های مخصوص و مورد نیاز پوستمان استفاده کنیم. کرم های شب و روز به همین منظور تولید شده اند.

همانطور که با شروع روز و در بین روز لازم است از کرم هایی برای تغذیه و آب رسانی پوستمان استفاده کنیم، شب نیز فرصت مناسبی است که با شست و شوی صحیح صورت و استفاده از کرم های ویژه شب خستگی را از پوست خود بیرون برده و به آن اجازه استراحت و احیا شدن بدهیم.

آلودگی هوا، آرایش، گردوخاک، دود سیگار، یا حتی دود حاصل از پخت‌وپز در آشپزخانه فاکتورهای آسیب‌رسانی هستند که سلامت پوست را به مخاطره می‌اندازند. ازآنجایی‌ که مواجهه با این عوامل اجتناب‌ناپذیر است پس بهترین راه استفاده از کرم‌های مناسب مانند کرم شب و کرم روز است تا هرکدام با فرمولاسیون خاص از پوست شما محافظت کنند.

استفاده از کرم شب و کرم روز از بهترین کارهای مراقبتی است که سلامت پوست شما را برای مدت طولانی حفظ می‌کند. مصرف کرم شب و کرم روز از سن ۳۰ سالگی به بعد که کم‌کم روند پیری پوست آغاز می‌شود یک کار ضروری و مهم برای مراقبت از پوست است. استفاده متناوب و دائم از کرم شب و کرم روز با آب‌رسانی و تغذیه پوست روند پیری پوست را چندین سال به تعویق انداخته و از افتادگی زودهنگام پوست صورت جلوگیری می‌کنند.

کرم روز و کرم شب چه تفاوتی با هم دارند؟

کرم های روز کرم هایی هستند که برحسب نوع پوست برای برطرف کردن مشکلات پوستی در طی روز استفاده می شوند. عمده ترین مصرف این کرم ها برای استفاده از خاصیت مرطوب کنندگی و محافظتی آنها از عوامل مضر محیطی و در راس آن اشعه های آفتاب است.

کرم های روز به گونه ای فرموله شده اند که با درمعرض قرار گرفتن در برابر آفتاب، خواص خود را از دست ندهند. علاوه بر آن معمولا کرمهای روز دارای فاکتور حفاظتی آفتاب SPF  می باشد. در صورتیکه SPF کرم روز بیشتر از 25 باشد، می توان از آن بعنوان یک ضدآفتاب نیز استفاده کرد و دیگر نیازی به استفاده از ضدآفتاب بطور جداگانه نیست. اما اگر SPF آن کمتر از 25 باشد ، تنها برای استفاده از منزل در طول روز مناسب است و برای بیرون از منزل رفتن، باید از یک ضدآفتاب نیز علاوه بر آن استفاده کرد.

در واقع یکی از بهترین کرم های روز همین ضدآفتاب ها هستند که به واسطه ترکیبات محافظتی خود باعث می شوند اشعه های ماورای بنفش و آلاینده های محیطی کمتر در پوست نفوذ کنند.

در ترکیب بیشتر کرم هایی که به عنوان کرم های روز و برای رطوبت دهی و تغذیه پوست استفاده می شوند، انواع ویتامین ها،به خصوص ویتامین های E,A,C و… وجود دارد.البته از بین تمام این ویتامین ها تنها ویتامین های A و C می توانند به خوبی جذب پوست شوند.

 این کرم ها به دلیل خاصیت چرب کنندگی و ممانعت از هدر رفتن رطوبت پوست از خشکی جلوگیری می کنند؛ بنابراین لازم است که روزانه دو بار مرطوب کننده بزنید. علاوه بر این باید هر دو تا سه ساعت یک بار کرم ضدآفتاب تمدید شود تا بهتر با آلاینده های محیطی مقابله کند. کرم‌های روز معمولا بافت سبکتری نسبت به کرم‌های شب دارند و زودتر جذب می شوند.

در فرمولاسیون کرم‌های شب از ترکیباتی استفاده شده است که مدت زمان بیشتری برای جذب لازم دارند. شب فرصت بسیار خوبی برای تغذیه پوست از بیرون است. بنابراین کرم‌های شب غنی از ترکیبات مغذی پوست هستند که آرام آرام در طول شب به پوست نفوذ میکنند و به بازسازی و تقویت پوست می پردازند.

این کرم ها حاوی ترکیبات با کاربردهای مختلف هستند که عمده ترین آن آبرسانی و خاصیت ضدچروک است. این کرم ها را نمی توان در طول روز استفاده کرد زیرا این ترکیبات در تماس با نورخورشید غیرفعال شده و عملکرد خود را از دست می دهند.

از آنجا که شب بدن در حال استراحت است و چین های ناشی از فعالیت های پوستی روی صورت کمتر است، در نتیجه کرم در یک سطح صاف روی پوست قرار می گیرد؛ بنابراین فرصت بیشتری برای نفوذ دارد.به عقیده بیشتر متخصصان پوست شب زمان احیا و بازسازی سلول های پوستی است، بنابراین استفاده از کرم های شب در طول این بازسازی ممکن است کمک کننده باشد.

کرمهای شب معمولا کمی سنگین تر از کرمهای روز هستند. بنابراین افرادی که پوست چربی دارند، باید به مقدار جزئی از کرم شب استفاده کنند تا باعث ایجاد جوش و منافذ باز بر روی پوستشان نشود.

برای بهره‌گیری بیشتر از کرم‌های مراقبت از پوست باید ابتدا نوع پوست خودتان را بشناسید. علاوه بر این شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید و همچنین سن و جنسیت نیز فاکتورهایی مهمی در انتخاب کرم‌های مراقبت از پوست ازجمله کرم شب و کرم روز هستند.بهترین کار برای انتخاب کرم مناسب مشاوره با یک متخصص پوست است تا با بررسی پوست شما بهترین کرم‌ها را به شما معرفی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه