محققان معتقدند با افزایش سن باید آب بیشتری بنوشیم تا دمای بدن ببه خوبی تنظیم شود. اگر بدن ما  آب از دست بده، دچار عارضه های مختلفی مثل خستگی مفرط، درد عضلانی و مشکل در تنظیم دمای بدن میشه. به این شکل که بدن نمیتونه دمای خودش رو پایین ببره و گرم و احتمالا تب دار میشه. اون ها به افراد مسن تر پیشنهاد میکنن که حتی وقتی هم که تشنه نیستن آب بنوشن و از نوشیدنی هایی مثل قهوه، نوشابه و الکل که باعث دهیدراته شدن بدن میشن، اجتناب کنن.

اینکه بدن ما هیدارته بمونه و به اندازه کافی آب داشته باشه خیلی مهمه. اهمیت این موضوع در اینه که هیدارته بودن بدن کلید تنظیم دمای خوب و موثر و کمک به مبارزه با عوامل بیماری زا ست.

محققان میگن از دست دادن آب بدن در افراد مسن دمای بدنشون رو به شدت جوان ترها بالا نمیبره و به اندازه اونا از دست دادن گرما رو کاهش نمیده؛ این نکته در ابتدا به نظر می رسه که یه مزیت باشه. اما در اصل این به این معناست که وقتی یه فرد مسن تر ورزش میکنه، بدنش نمیتونه به خوبی خودش رو با فرایند عرق کردن تطبیق بده و از ازدست دادن آب بیشتر و دیهیدراته شدن جلوگیری کنه. این ماجرا فشار بیشتری روی قلب میذاره به همین دلیل هست که افزایش ضربان قلب بیشتر افراد مسن تر نسبت به افراد جوون تره.

چرا دمای بدن مهمه؟!

محققان به این نتیجه رسیدن که برخلاف جوان تر ها، تنظیم دمای بدن در مسن تر ها با افزایش نمک در خون تحت تاثیر قرار نمیگیره. اختلال در تنظیم دمای بدن خطر گرمازدگی، از حال رفتن به خاطر گرما و مشکلات مشابه رو بالا میبره.

وقتی درمورد افراد مسن تر صحبت میکنیم باید به چند نکته توجه کنیم. وقتی سنمان بالاتر می ره، مرکز تشنگی که در قسمت هیپوتالاموس مغز قرار داره به اندازه قبل فعالیت نمیکنه. این به این معنیه که مغز به طور فعال این پیام رو به ما نمیده که ما نیاز داریم آب بنوشیم و تشنه هستیم. به همین خاطر قبلا گفتیم که به افراد با بالا رفتن سنشون توصیه میکنیم که حتی وقتی که احساس تشنگی نمیکنن هم آب بنوشن. چون به نظر می رسه اینکه احساس تشنگی نمیکنید لزوما به این معنا نیست که احتیاج به نوشیدن آب هم نداریم.

وقتی بدن یه فرد مسن آب از دست میده، یکی از اولین اندام هایی که دچار مشکل می شن کبدها هستن و این میتونه به نارسایی کلیوی منجر شه. دهیدراته شدن میتونه تعادل الکترولیت هارو هم به بزنه که این اتفاق به شدت خطرناک و حتی کشنده ست.

الکترولیت ها درواقع همون مواد معدنی هستن که شامل سدیم، کلر، منیزیم، پتاسیم، بی کربنات، فسفات و کلسیم هستن. اهمیت این مواد در اینه که به عملکرد های مهمی در بدن کمک میکنن. این عملکرد ها مثل کارکرد اعصاب و عضلات، تنظیم PH و فشار خون و به تعادل رسوندن مایعات بدن هستن. این مواد معدنی با حل شدن در مایعات بدن تبدیل به یون میشن.

مطالعه مقاله پوست بیمار و بدون آب حتما میتونه براتون جالب باشه!

زیاد آب ننوشید!

اینکه توصیه میشه آب زیاد بنوشیم به این معنا نیست که باید تا جایی که میتونیم و بیش از حد این کارو انجام بدیم. چرا که مثل کم نوشیدن، زیاد نوشیدن آب هم مارو دچار مشکلات جدی میکنه.

بدن با از دست دادن آب یا زیاد آب نوشیدن ما، در تعادل این الکترولیت ها دچار مشکل میشه و ما رو دچار یه سری علائم میکنه. بسته به اینکه چقدر آب بدن کم یا زیاد شده یا اینکه تعادل کدوم یکی از این الکترولیت ها به هم خورده، شدت علائم این عدم تعادل متفاوته. خستگی، ضربان قلب نا منظم، احساس ناخوش آیند در دست ها و پاها، فشار خون پایین و خارش بیش از حد از این علائم هستن.

نکته دیگه ای که درمورد افراد مسن تر وجود داره اینه که نمیتونن سرما رو خیلی تحمل کنن. این افراد معمولا گرما رو ترجیح میدن و تمایلشون به این سمته که دمای محیط رو افزایش بدن. زیاد شدن دمای محیط باعث میشه میزان بیشتری هم عرق کنن و بدنشون به مرور آب از دست بده. خیلی وقت ها خودشون متوجه این موضوع نیستن.

باور کن پیر شدی!

دکتر راند مک کلین به این نکته اشاره میکنه که وقتی سن ما افزایش پیدا میکنه، معمولا پذیرشش برای ما سخته و نمیخوایم قبول کنیم که بدن ما داره دچار تغییراتی میشه. این موضوع درمورد دهیدراته شدن و بین مردان بیشتر دیده میشه. این افراد معمولا کمتر احتیاط به خرج می دن و علائم کم آبی بدن و بیماری هایی که به گرما مربوط هستن رو نادیده میگیرن.

اون ها هنوز در بند گذشته ای هستن که نمیتونه نمایانگر وضعیت بدنی فعلی اونا باشه. اونها نمیتونن درک کنن که وقتی تمام زندگیشون در این باره مشکلی نداشتن، چرا حالا باید تغییر کنن و نگران چیزی باشن؟!

نکته ی دیگه ای که باید بهش توجه کنیم نوشیدنی هایی مثل چای، قهوه، الکل و سایر نوشیدنی های حاوی کافئینه که میتونه باعث شه بدن آب از دست بده و ما رو تو یه وضعیت خفیف از دهیدراته بودن قرار بده.

دکتر مک کلین همچنین اشاره میکنه که با زیاد شدن سن، ذخیره آب بدن میتونه از 70 درصد به اندازه 50 درصد هم حتی کاهش پیدا کنه.

ما برای اینکه هر عملکردی در بدنمون نیاز به آب داریم تا بتونیم اون کار رو به خوبی و در عالی ترین شکل خودش انجام بدیم. حتی اگرمیزان آب بدن ما از 100 درصد خودش به 98 درصد برسه، میتونه روی متابولیسم و عملکرد ورزشی و اندام های مختلف تاثیر منفی بذاره.

چطور بدنمون رو هیدارته نگه داریم؟!

خستگی زیاد، ضعف های عضلانی، سرگیجه، پوست و لبهای خشک ، ضربان قلب پایین و کاهش یا تغییر رنگ ادرار از علائم کم آبی بدن هستن. در تحقیقی که در سال 2015 انجام شد مشاهده شد که 37 درصد افراد 65 سال به بالا با علائم کم آبی به بخش اورژانس ها آورده شدن.

بهترین راه ممکن برای هیدارته نگه داشتن بدن، همون نوشیدن آب است . وقتی ما نوشیدنی دیگه ای میخوریم که موادی به غیر از آب داره، بدن ما باید روی این ماده فرایندهایی رو انجام بده. اما وقتی ما آب مینوشیم بدن میتونه به راحتی و بدون نیاز به انجام هیچ کاری از اون آب استفاده کنه.

تاثیر مثبت دیگه ای که نوشیدن آب داره تاثیرش در تقویت سیستم ایمنی بدنه. نوشیدن آب به ما کمک میکنه بتونیم بهتر با عفونت ها بجنگیم و خودمون رو برابر بیماری ها سلامت نگه داریم.

اگر پوست خشک و کم آبی دارید، مقاله نکته هایی درباره مراقبت از پوست خشک حتما براتون مفید خواهد بود!


بدن ما شاید بتونه تا هفته ها بدون غذا دوام بیاره، اما بدون آب فقط چند روز زنده میمونیم. همین نشون میده که چقدر رسوندن آب کافی به بدن مهمه. با گفتن این نکته ها حالا همه ما میدونیم که باید چقدر به میزان آّب مصرفیمون دقت کنیم تا بتونیم سالم و بانشاط بمونیم.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه